Co s vybouleným dortem

Možná už se vám to také stalo. Připravujete doma dort na oslavu, jenže když z trouby upečený korpus vyndáte zjistíte, že rozhodně nevypadá perfektně. Uprostřed ho zdobí nevzhledná boule. Nevěšte hlavu! Máme pro vás praktické tipy, jak takový dort zachránit, aby nikdo nic nepoznal.

Snažte se tomu předejít

Na vině je obvykle příliš vysoká teplota při pečení. Příště proto dort raději pečte pozvolna při nižší teplotě a až ke konci ji zvyšte, aby zezlátl. Můžete také do středu těsta při pečení zapíchnout makaron nebo nerezovou trubičku. Odvedou zevnitř přebytečnou páru a těsto se vrátí do roviny.

Problémem může být ale i vaše přílišná horlivost při zpracovávání těsta. Pokud totiž po přidání mouky mícháte těsto příliš dlouhu, uvolní se z ní lepek, piškotové těsto ztratí tu nádhernou nadýchanost, je pak tužší a má tendenci se při pečení vyboulit.

Vyzloušet můžete také osvědčený trik profesionálních cukrářů, kterým je vymazat a vysypat jen dno formy, boky nechat nevymazané. Před vyndáním korpusu z formy ho pak ale nezapomeňte ostrým nožem obříznout.

Recept na dortový korpus pro začátečníky najdete zde.

Co s vybouleným korpusem

Pokud přeci jen upečený dort nemá pěkný rovný povrch, překlopte jej ještě ve formě, když je teplý, na vál. Dort se vyrovná a po 15 minutách můžeme začít se zdobením.

Velké boule můžete také odříznout nožem, povrch tak hezky vyrovnat a poté začít s potahováním nebo nanášením krému či polevy.Důležité ale je, abyste použili nůž pilkový, jinak se vám bude korpus při řezání drolit.

Recept na nahý dort s malinami a tymiánem najdete zde.

Mohlo by vám zachutnat