Kotlíkový guláš ala DoPe

moje hodnocení:

hodnotilo: 0
doba přípravy: 300 minut
počet porcí: 25 porce
počet kalorií: neuvedeno
autor: dopefr

Suroviny

Vložit do nákupu
  • 5
   kg hovězí maso může být i klížka
  • 3,5
   kg cibule Raději větší - je to pak rychlejší
  • 1
   ks celer menší bulvu
  • 2
   ks petržel
  • 2
   ks mrkev
  • 8
   lžíce hořčice plnotučná
  • 1
   balíček drcený kmín nebo mletý
  • 1
   balíček majoránka
  • 10
   stroužek česnek
  • 4
   kostka masox
  • 3
   kg rajčata spařená a oloupaná
  • 3
   kg paprika tenkostěnné zelené nepálivé
  • sůl
  • 2
   balíček pepř celý
  • 1
   balíček nové koření
  • 15
   lžíce hladká mouka T650, ne dvounulku
  • 4
   balíček mletá sladká paprika

Postup přípravy receptu

Vložit do kuchařky
1
Cibuli nakrájíme nahrubo. Maso musí být z jednoho kusu dobytka a stejného druhu (nelze kombinovat přední a kližku, už vůbec ne se zadním, protože by nebylo měkké ve stejnou dobu). Maso omyjeme, vykrájíme šlachy a tučné maso (počítejte s tím, že vykrájíte cca 0,3-0,4 kg). Maso nakrájíme na kostky asi 3 cm velké (pokud možno stejně velké).
2
To, co jsme vykrájeli z masa, vložíme do hrnce a dáme vařit spolu s mrkví, celerem, petrželí, třiceti kuličkami celého pepře, dvaceti kuličkami nového koření, popř. k posilnění vývaru přidejte morkové kosti (žádnou sůl). Vývar bude sloužit k podlévání až ve fázi dušení masa.
3
Veškeré sádlo roztopíme v kotli a potom přidáme nakrájenou cibuli (cibule nesmí být více než 2/3 masa, jinak bude guláš sladký). Cibuli restujeme za velmi mírného ohně až do fáze zhnědnutí okrajů (toto bude trvat cca 1 hodinu).
4
Potom cibuli odstavte z ohně a nechejte půl minuty zchladnout, pak ihned přidejte mletou sladkou papriku (kdo má rád ostřejší, může přidat i trochu pálivé, ale v tomto množství bývá vaření guláše zpravidla spojeno i s dětskými strávníky, tak to zvažte sami). Okamžitě míchejte a po další půlminutě přidejte kostky masa a stále míchejte. Jakmile maso směs zchladí (jinak paprika se lehce a rychle ráda připeče a zhořkne), podlijte půllitrem vývaru (ten asi ještě nebude hotový, tak klidně půllitrem vařící vody), vraťte kotel na oheň a stále míchejte.
5
Při každém podlévání se snažte polévat kotel po stranách, abyste čistili připečené okraje. V této fázi do guláše nesmí přijít žádná sůl, jinak maso nepustí dostatek šťávy a "zatáhne se".
6
Po půl hodině přidejte půl až celý balíček mletého pepře, balíček drceného kmínu a hořčici. Podle potřeby podlévejte vývarem nebo vroucí vodou tak, aby se maso dusilo ve vlastní šťávě, ale ne moc, aby se nevařilo jako polévka. Ideální konzistence je taková, že za minimálního množství tekutiny se maso ještě nepřipaluje. Raději podlévejte častěji a méně po jednotlivých naběračkách.
7
Za cca půl hodiny přidejte půl hrsti soli, 2/3 celkového množství předem omytých a na pásky nakrájených zelených paprik (můžou být i žluté, ale ne barevné nebo silnostěnné), nadrobno nakrájená oloupaná rajčata (všechna - rajčata se musí stihnout rozdusit na kaši, zrníčka nevadí, ta se rozdusí taky), stále mícháme a sporadicky podléváme.
8
Nemáte-li vývar, nahraďte jej vroucí vodou, pak ale v době, kdy budete přidávat sůl, dejte jí méně a vhoďte do guláše 4 kostky masoxu, abyste tímto vývar nahradili.
9
Jakmile je maso ve fázi, že se dá pokousat, ale tzv. "ještě by to trochu chtělo" (toto nastane asi po dalších dvou hodinách, ale průběžně maso testujte), přidáme zbývající 1/3 paprik a 10 minut dusíme, aby trochu změkly (to už budou rajčata a ty 2/3 paprik rozdušené na kaši a v guláši nebudou vidět).
10
Dolejeme vařící vývar (cca 4-5 litrů, to odhadněte sami) a za stálého míchání vlejeme do kotle přes sítko dobře rozkvedlanou mouku s půllitrem STUDENÉ vody, jakmile to za stálého míchání začne vařit, přidáme utřený česnek se solí.
11
Nyní by mělo masu chybět do úplného změknutí tak 15-30 minut (doba, po kterou se musí nejméně mouka vařit (jinak vám guláš, až si jej budete přihřívat v dalších dnech, zřídne). Dvě minuty před koncem přidejte v rukou nadrcenou majoránku. Ochutnejte a případně dosolte.
12
Odstavte z ohně a podávejte s čerstvým chlebem a syrovou trochou cibule. Dobrou chuť.
13
Poznámka: Zbylý guláš se musí nejméně každých 10-15 minut promíchávat, aby se nezapařil (to je potom hrozný odér a můžete jej vyhodit), dokud nebude vlažný.
14
Tento guláš dělám jen příležitostně, když se sejde více lidí, tak dvakrát až třikrát do roka. Kouzlo je v tom, ze se na něm podílí mnoho pomocníků. Jednak je u toho sranda, lidi, kteří se neznají, spolupracují a seznámí se. Je to zkrátka společenská záležitost na celý den.
15
Nachystejte si alespoň jedno kolečko dřeva. Nezdá se to, ale spálíte ho dost. Pět hodin je pět hodin.

Komentáře k receptu

 • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další doporučené recepty: