Aby se vosí hnízda nelepila na formu

Také se každý rok při přípravě tohoto oblíbeného nepečeného vánočního cukroví rozčilujete, když vám včelí úly alias vosí hnízda nejdou vyklepnout z formy? Můžete s nimi klepat a mlátit o stůl či o linku a nakonec stejně vypadne jen polovina. Příště raději vyzkoušejte osvědčené triky profesionálních cukrářů.

Nepodceňte přípravu těsta

Správná konzistence těsta je základem úspěchu. Pokud to totiž přeženete například s rumem, bude těsto příliš vlhké, přilepí se na stěny formičky a hnízdo ven vcelku prostě nedostanete. Dá se to ale napravit. Stačí do těsta přidat namleté nebo nastrouhané piškoty, které těsto zahustí.

Pokud máte těsto naopak příliš suché a při pokusu o vyndání z formiček se drolí, přilijte trochu tekutiny. Může to být třeba mléko, smetana, rum nebo rozpuštěné máslo. Dělejte to ale opatrně a tekutinu přidávejte jen po kapkách. Ať už těsto budete zahušťovat nebo zvlhčovat, důkladně ho pak propracujte a dejte ho asi na hodinu odpočinout do lednice.

Recept na netradiční bílá vosí hnízda najdete zde.

Formičky vysypejte

Aby se těsto nelepilo na formu a úlky se netrhaly, formičky nejprve vymažte máslem a vysypte moučkovým cukrem. Použít ale můžete i namleté ořechy, piškoty či najemno nastrouhaný kokos. Pak udělejte z těsta kuličku a obalte ji také v moučkovém cukru nebo tom, čím jste formičku vysypali. Zajímavě budou hnízda vypadat, když použijete cukr krupici, někomu ale může vadit, že pak cukroví tak trochu křupe mezi zuby.

Kuličku pak vložte do formičky a prsty vmáčkněte dovnitř a vytvarujte tak, aby těsto formičku vyplnilo. Pak třeba druhým koncem vařečky udělejte doprostřed těsta díru na náplň. Hnízdo naplňte připraveným oblíbeným krémem a přiklopte vypouklou stranou dětského piškotu. Nakonec ho opatrně vyndejte z formičky a nechte ztuhnout. Špičku po ztuhnutí můžete ještě namočit do rozehřáté čokolády.

Náš tip:
Do špičky hnízda dejte nejdřív trochu pikantní marmelády, výborná je například višňová nebo rybízová, a až potom úlek naplňte krémem. Ten může být v podstatě jakýkoliv, nejčastěji se používá máslový krém, který ale může ochutit například rumem, kávou, kakaem, nastrouhanou čokoládou, oříšky a podobně. Někdo úly plní také vaječným koňakem, v tom případě je ale lepší připravit si domácí hustší.

Recept na vynikající krém nejen na vosí hnízda najdete zde.

Mohlo by vám zachutnat