Ukrajinské (rychlé) kysané zelí

moje hodnocení: 0

5.0

hodnotilo: 1
doba přípravy: 30 minut
počet porcí: 20 porce
počet kalorií: neuvedeno
autor: recepty73

Suroviny

Vložit do nákupu
 • Na 2,5 litru kysaného zelí
  • 3
   kg hlávkové zelí
  • 2
   ks mrkev větší
  • sůl
  • sušené brusinky - nejsou nutné

Postup přípravy receptu

Vložit do kuchařky
1
Zelí a mrkev nakrájíme nebo nastrouháme na nudličky. Zeleninu promícháme se solí (dal jsem dle vlastní chuti, množství nebylo uvedeno), ale nemačkáme příliš silou, aby zelí zůstalo křupavé.
2
Zelí vrstvíme do sklenic a každou vrstvu stlačíme, ale nedusáme, jako v tradičním českém receptu. Jen se snažíme minimalizovat vzduchové prostory a získat trochu šťávy.
3
Když je nádoba (použil jsem velkou sklenici) plná, posadíme do jejího otvoru menší sklenici naplněnou vodou, která bude zatěžovat zelí.
4
Celé překryjeme plátnem a ovážeme. V teple necháme fermentovat sedm dní - poté je možné zelí již konzumovat - a následně přemístíme do chladna, kde vydrží měsíce (prý, to nemám vyzkoušené, protože se už snědlo).
5
Pokud pustí hodně šťávy, lze odstranit závaží (sklenici s vodou), nádobu uzavřít víčkem a skladovat.
6
Kolik brusinek a kdy se přidají se v receptu nepsalo, ale typoval bych to hned na začátek. Když jsme ochutnali poprvé (po týdnu), tak jsme se moc netvářili, protože jsme zvyklí na to naše kysané, ale pak nám zachutnalo a docela mi bylo líto, že jsem ty brusinky nepřidal, protože si je v tomto zelí dovedu klidně představit. ...tak někdy příště :-)
7
Recept jsem dostal jako novinový výstřižek, zřejmě z nějakého časopisu, ale původ netuším. Název a postup jsem zachoval.
Použité ingredience v tomto receptu: Hlávkové zelí Mrkev Sůl Sušené brusinky

Komentáře k receptu

 • Nejsou zde zatím žádné komentáře.
 
 

Další doporučené recepty: