Recept na salát – postup přípravy, suroviny a více variant receptu

Recept na salát – postup přípravy, suroviny a více variant receptu

Salát je velmi univerzálním pokrmem. Může sloužit jako hlavní chod, předkrm nebo jako příloha. Velmi často je salát spojován s čerstvou zeleninou. Už základním slovo salát může přeci jen označovat konkrétní druh zeleniny. Přesto existuje nespočet druhů a typů salátů, z nichž některé zeleninu nemusí obsahovat vůbec.

Saláty tedy můžeme rozdělit na zeleninové, které se skládají výhradně ze zeleniny. Ta ale nemusí být jen čerstvá. Mnoho zeleninových salátů obsahuje zeleninu nakládanou nebo jiným způsobem upravenou, například grilovanou.

Velmi oblíbené, zejména v letním období, jsou saláty ovocné. Základní složkou salátů také bývají těstoviny. Právě u těstovinových salátů se často setkáváme i s teplou verzí, nejen studenou, stejně jako u salátů obsahujících maso, například kuřecí salát (nejznámější je salát Caesar), který obsahuje na kousky nakrájené kuřecí maso, čerstvou zeleninu a opečené krutony.

Důležitou složkou salátu jsou, kromě základních ingrediencí, zálivky a dressingy. Jak už název napovídá, zálivka je přeliv, který zvýrazňuje chuť salátu. Dressing je naopak chuťově doplňující, proto bývá častěji hustější a připomíná omáčku.