Jablečný ocet - domácí výroba

moje hodnocení:

4,6

hodnotilo: 19
Získejte elektricý gril zdarma!
doba přípravy: neuvedeno
počet porcí: neuvedeno
počet kalorií: neuvedeno
autor: recepty73

Suroviny

Vložit do nákupu
  • jablka + slupky i s částí dužiny
  • 0,5
   kg cukr krupice cca
  • voda

Postup přípravy receptu

Vložit do kuchařky
1
Výrobu jablečného octu podle letitého receptu našich babiček se budu snažit popsat co nejsrozumitelněji. :-)
2
Do desetilitrového kbelíku naloupeme slupky z jablek i s malou částí dužiny. Pokud chceme mít ocet světlý, použijeme světle žlutá zralá jablka, pokud budeme chtít ocet růžový, použijeme jablka červená. Nepoužíváme jablka nahnilá! Ani výkroje!
3
Když budeme mít kbelík téměř plný slupek (a nebojíme se je umačkat), přilijeme slazenou vodu: cukru cca 500 gramů a vody tolik, aby byla jablečné slupky ponořené. Do jablečných slupek zapícháme pár čistých, kůry zbavených bukových třísek. Pokud jsme z paneláku nebo topíme plynem, skočíme na nejbližší pilu a poprosíme o cca 6 slabých delších dubových třísek na zátop :-)).
4
Jejich snaha plavat vzhůru je normální, ale my se nedáme a během následujících tří týdnů vrchní vrstvu budeme průběžně promícháváním bezvadně čistou vařečkou tlačit opět dolů. Slupky uchováváme pod plátnem na teplém místě.
5
Za uplynulé tři týdny v teple by mělo být kvašení u konce. Tekutinu slijeme, několikrát (s odstupem času na usazení) postupně přes plátno přecedíme a zbavíme tak ocet od případného kalu - škrobu.
6
Ocet rozlijeme do menších lahví a lahviček a používáme dle potřeby.
7
Jablečný ocet je prý zdrojem minerálů a vitamínů, posiluje imunitu, zlepšuje metabolismus, posiluje trávení a obranyschopnost organismu, pomáhá při hubnutí, snižuje cholesterol, ale...! Všeho s mírou! :-))
Kategorie: Omáčky & guláše
Použité ingredience v tomto receptu: Cukr krupice Jablka Voda
Vyzkoušeli recept

Komentáře k receptu

 • Šárka
  Šárka |

  22. 10. 2016 16:37

  Děkuji za recept. Octa je dost a je opravdu výborný.

 • Hájková
  Hájková |

  11. 10. 2016 05:55

  Také si ho sama vyrábím :-)

 • Venuše
  Venuše |

  17. 8. 2016 22:44

  Tohle je výborná věc. Ocet se dá lehce udělat v domácích podmínkách, je ho dost, tak že se dělím s kamarádkama a používám ho v kuchyni i při občasné dietě.

Další doporučené recepty: