Chystáme den předem: Sójové kostky zalijeme horkou vodou a necháme odstát. Tím z části zbavíme maso sójové a moučné chuti. Vodu vylejeme, napustíme novou a dáme kostky vařit. Přidáme zeleninový bujón, sójovou omáčku, grilovací koření. Po uvaření necháme kostky vychladnout a rukou vymačkáme přebytečnou vodu.
2
Vymačkané kostky posypeme grilovacím kořením, pepřem a kořením na guláš, zalijeme olejem. Necháme odležet nejlépe 24 hodin v lednici. Pokud nemáme času na zbyt stačí si maso naložit večer :-)
3
Cibuli nakrájíme na kostičky, necháme zpěnit na oleji. Přidáme rozmačkaný česnek, grilovací koření, koření na guláš ( já vždy používám 2 různé druhy, od různých značek ) pepř, kmín, majoránku a zakapu sójovou omáčkou. Vše promícháme a nakonec přidáme mletou papriku. Pozor na připálení. Za míchání osmažíme, a přidáme naložené kostky. Maso hezky osmažíme se vším kořením, které se nám krásně rozvoní. Pokud by se paprika připalovala, podlejte trochou vody :-) Nejprve přidáme rajčatové pyré, osmažíme a potom rajčatový protlak. Krátce osmažíme, tím srazíme kyselost protlaku. Potom přidám vodu, dle potřeby. Nejprve zaliju vše tak, aby bylo vše ponořeno. Přihodím zeleninový bujón, zmírním plamen a nechám probublávat.
4
Guláš musíme kontrolovat, přilévat vodu dle potřeby, a dle chuti přidávat koření. Takže musíte ochutnávat :-) Pokud by se Vám guláš zdál málo hustý, můžete zahustit moukou, kterou smícháte ve vodě a nalijete do guláše. Já ale preferuji zahušťování kousky chleba. Guláš vařte dle potřeby. I tady platí čím délě tím lépe bude chutnat. Já ho na mírném plaměni vařím třeba 2 hodiny. TIP: Druhý den, zaleželý chutná ještě o dost lépe. Pokud na guláši zapracujete, a dáte si záležet, nikdo nepozná že není s živočisným masem :-)