Quinoa - jako příloha nebo zavářka do polévek

moje hodnocení: 0

0.0

hodnotilo: 0
doba přípravy: 40 minut
počet porcí: 3 porce
počet kalorií: neuvedeno
autor: recepty73

Suroviny

Vložit do nákupu
    • quinoa
    • voda nebo vývar ze zeleniny, masa
    • bylinky

Postup přípravy receptu

Vložit do kuchařky
1
Quinoa (merlík čilský) se používá jako obilnina, přestože "čistokrevnou" obilninou v pravém slova smyslu není. Občas ji nazývají jako superpotravinu, podobně jako chia nebo konopná semínka, mladý ječmen atd., ale zdravá strava je myslím pro tyto potraviny mnohem lepší název. Například pro celiaky je mouka z quinoy ideální, protože neobsahuje lepek.
2
Příprava je velmi jednoduchá a koho neosloví jako hlavní chod v podobě různých salátů se zeleninou, kuřecím masem, lososem, slaných či sladkých kaší... a chce do svého těla vpravit něco "zdravějšího" může si quinou přidávat třeba do zeleninových polévek místo mouky a jíšky, či vývarů místo nudlí, nočků... A dokonce si můžeme vybrat i barvu quinoy, která nám ladí k pokrmu z bílé, černé a červené a chuť neovlivní.
3
Nejprve quinou nasypeme do misky a zalijeme na cca 5 -10 minut studenou vodou, ta pomůže zbavit se případné hořkosti.
4
Pak vodu slijeme pryč, přidáme buď čistou studenou vodu se solí, do které vložíme pro dochucení bylinky (rozmarýn, tymián, majoránku...) nebo vývar ze zeleniny, z kuřecího masa, vývar z uzeného masa...
5
Poměr quinoy a vody (vývaru) je 1 : 2, takže potřebné množství quinoy nasypeme do hrnku a přidáme dvakrát tolik tekutiny.
6
Od bodu varu vaříme cca 15 minut, pak zakrytou odstavíme a necháme zhruba ještě 5 - 10 minut dojít pod pokličkou.
7
Na dochucení při vaření můžeme použít i rozmačkaný česnek, kari, nové koření, bobkový list..., to záleží co s quinoou zamýšlíme připravovat dál. Používat ji můžeme stejně a na stejné recepty, jako máme rádi s kuskusem, rýží a podobně.
Použité ingredience v tomto receptu: Bylinky Quinoa Voda

Komentáře k receptu

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.
 
 

Další doporučené recepty: