Moučník pro začátečníky: Závin z listového i kynutého těsta

Moučník pro začátečníky: Závin z listového i kynutého těsta

Nenahraditelný štrúdl neboli závin může mít mnoho podob. Naše nejoblíbenější je sladká klasika s jablky a moučkovým cukrem, který se lepí na prsty, ale neméně skvělá je i zdravější varianta ze špaldové mouky.

Na co při pečení závinu nezapomenout?

V případě, že se pustíte do domácího kynutého či listového těsta, vybírejte kvalitní ingredience. Už během nákupu přemýšlejte a kupujte ingredience, které vás k dokonalému výsledku dovedou téměř samy. Do těsta přidávejte Heru (snadno se rozpouští a dobře se s ní pracuje) a hotový závin nezapomeňte potřít rozšlehaným vejcem.

1. Kynutý švestkový závin

Kynuté těsto chce trochu trpělivosti, ale s trochou šikovnosti ho zvládne i naprostý začátečník. Důležité je pořadí ingrediencí - základ na kvásek a až teprve potom cukr, žloutky a rozpuštěný tuk.

2. Dvoubarevný závin

Dvoubarevný moučník vypadá při servírování přímo dokonale! Kouzlo je v rozdělení těsta na dvě části, z nichž jednu obarvíte kakaem, a stejně jako všechny záviny, i tento je jednoduchý na přípravu.

3. Jablečný závin s tvarohem z pomazánkového másla

Jablečná klasika, kterou ocení všichni, kdo dávají přednost vláčnějším a mokřejším dezertům. Pomazánkové máslo zaručí, že těsto nebude suché a společně s tvarohem tvoří perfektní kombinaci, kterou můžete snídat i svačit celý den.

4. Jablečný cukrový štrúdl

Nejoblíbenější závin z listového těsta s jablky, skořicí a rozinkami. Osvědčený recept našich maminek a babiček chutná přesně tak, jak jej znáte.

5. Kynutý ořechový závin

Kynuté těsto už umíte, ale co vanilková náplň s ořechy, kterou lze zahustit drobečky z dětských piškotů? Skvělý tip, který se hodí i do jiných dezertů!

6. Otevřený jablečný závin s punčem

Redakce časopisu F.O.O.D. nedá dopustit na otevřený jablečný závin přelitý jablečnou omáčkou. Pokud se do něj pustíte a nechystáte se ho servírovat dětem, nezapomeňte podávat s punčem!

7. Závin z listového těsta s červenou řepou

Univerzální závin z listového těsta, který můžete podávat s kakaem i vínem. Červená řepa je zkrátka neutrální potravina s velkým využitím a zdravotními benefity.

8. Špaldovo-žitný jablečný závin

Moučník nejenom pro začátečníky, ale také pro milovníky zdravého životního stylu. Mlsat můžete i bez výčitek a své oblíbené dezerty si přitom nemusíte vůbec odpírat.

Tip: Zapojte se do velké velikonoční soutěže! Pokud rádi pečete, a to nejenom záviny, je tato příležitost jako stvořená pro vás. Podělte se o recept na svou nejoblíbenější bábovku a vyhrajte například kuchyňský robot nebo další z hodnotných cen.

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky