Autor:

Hnětynky - posvícenská specialita z Prácheňska

60 minut PT0H60M
Střední
Porce: 12
Na 12 ks o průměru 12 cm
Máslo 250 g
Cukr
(Buď jen moučkový, ale někdo dává 1/2 moučkového a 1/2 jemné krupice)
250 g
Vejce 3 ks
Polohrubá mouka 300 g
Vanilkový cukr 1 balíček
Hnědý rum 2 lžíce
Citronová kůra
Z 1/2 citronu
 
Prášek do pečiva 1 lžička
Na polevu
Moučkový cukr 200 g
Horká voda 1 lžíce
Hnědý rum 3 lžíce
Na ozdobu
Cukrářské zdobení
Kvítky, holubičky, srdíčka a různé perličky apod. (u nás se prodávají speciální posvícenské ozdoby)
 
Hnětynky - posvícenská specialita z Prácheňska

Postup přípravy:

Zařazení: Moučníky, Cukroví

Máslo a vejce vyndáme z ledničky cca 1 - 2 hodiny předem, aby měly pokojovou teplotu. Rozměklé máslo utřeme s cukrem do pěny a postupně přidáváme žloutky. Poté vmícháme rum, vanilkový cukr a citronovou kůrou. Nakonec opatrně přidáme z bílků ušlehaný sníh a mouku, smíchanou s práškem do pečiva. Kulaté formičky na hnětynky (u nás prodávané jako formičky na pizzu) vymažeme máslem či olejem a vysypeme hrubou moukou. Lžící do nich opatrně dáme těsto - tak do 1 cm výšky. Při pečení se těsto rovnoměrně rozteče a trochu vyskočí, peče se v troubě předehřáté na cca 150 °C asi půl hodiny.

Posvícení se podle legendy slavilo již na počest vysvěcení chrámu krále Šalamouna v Jeruzalémě. Byla to vždy výroční slavnost v neděli před svátkem světce, jemuž byl zasvěcen místní kostel. Vzhledem k tomu, že se oslavovalo ukončení polních prací, byl to jeden z nejoblíbenějších svátků prostého venkovského lidu. Slavívalo se na podzim, tedy v období, kdy již byl nový mák do buchet, zásoba čerstvé mouky a vajec, zralé švestky na povidla a vykrmené husy na pekáč, zkrátka ideální doba ke slavení. V Čechách se slvanost nazývala posvícení, na Moravě hody. Dříve se slavilo téměř v každé farnosti v jinou dobu. Lidé chodili do okolních obcí, aby navštívili své příbuzné a přátelé nebo aby něco utržili za prodej různého zboží. Také se jim díky této slavnosti naskýtala možnost dobrého jídla a zároveň odpočinku od práce. Císař František Josef II. chtěl nějakým způsobem oslavy sjednotit a proto vydal r. 1787 nařízení, kterým stanovil termín na „neděli po svátku svatého Havla“. Poslušní poddaní přijali toto nařízení velice nadšeně. Od té doby slavili třetí neděli v říjnu tzv. „císařské hody“ nebo také „havelské posvícení“, ale mimo nich dál i svoje místní posvícení tzv. „naše posvícení“.

U nás na prácheňsku dávala děvčata chlapcům sladké a vyparáděné hnětynky, plné cukru, másla a vajec o posvícení v hospodě za to, že s nimi hoši celý rok tancovali....

moje poznámky vytisknout recept do nákupního seznamu do mojí kuchařky přidat fotografii

Přidání fotografie:


Přihlášený uživatel může nahrávat fotografie k receptu.

Hodnocení uživatelů
Hodnoceno: 11 x
1-
4.64 11 5 1
Reklama
Cukroví nejen od sousedů Články z

Komentáře k receptu: Hnětynky - posvícenská specialita z Prácheňska

Komentáře

 1. Jana   16.10.2015 | 17:25 | reagovat |

  Já pocházím z Vimperka a odjakživa se u nás pečou hnětýnky jako posvícenská specialita. Pečeme hlavně do formiček a jsou to malé bábovičky ozdobené cukrovými kytičkami apod. Jsou vždy výborné a vždy se sní všechny :)

 2. Kateřina   18.03.2013 | 14:08 | reagovat |

  Já pocházím z Písku a u nás se hnětynky dělaly také na posvícení. Už od dětství jsem je milovala. Mamka je dělala lité do takových malých formiček jako na bábovku, polila to citronovou polevou a ozdobila cukrovými kytičkami. Přítel je také z jižních Čech, ale z Kaplice u Českého Krumlova a ten o hnětynkách v životě neslyšel. Tak mu je jdu dnes vyrábět a doufám, že budou chutnat stejně jako za mého dětství.

 3. Jiskřička   12.11.2011 | 16:15 | reagovat |

  Hnětynky jsem vyzkoušela a jsou moc dobré.....

 4. Helena   26.10.2011 | 13:00 | reagovat |

  Já jelikož pocházím z Prahy, nikdy jsem o hnětynkách neslyšela. V Praze jsme ani žádné posvícení neměli, ale když jsem poznala svého manžela, který pochází kousek od Březnice, a nechápavě koukal, když jsem se zeptala co jsou to hnětynky, a poté mi to složitě vysvětlil, pochopila jsem, že je to krajový zvyk, a když jsem je ochutnala od jeho švagrové, zamilovala jsem si je. Jelikož máme posvícení 14 dní po nich, protože jsme se přestěhovali na maličkou vesnici kousíček od Příbrami, rozhodla jsem se, že je na posvícení také upeču. Jenže je hrozný problém tady sehnat formičky, a ozdoby, protože nikdo tady hnětynky nezná. Proto jsem byla nucena si zajet nakoupit formičky a ozdoby až do Blatné. Tuto sobotu je zde opět posvícení, tak už dnes začínám péct, a moc se těšíme. :-)

 5. Markéta H.   05.12.2010 | 12:37 | reagovat |

  Pocházím z Českých Budějovic (takže do Strakonic relativně kousek) a hnětynky jsem neznala do doby než jsem poznala přítele, jehož babička se narodila a žije ve Strakonicích. Takže pravda je že kousek dál lidé tuto tradici neznají - a to moje babička pochází také ze Strakonic a děda z Písku:)
  Do teď jsem myslela, že hnětynky jsou výhradně Strakonická "poťová" záležitost a překvapilo mě že tomu tak není. Nicméně doporučuji vyzkoušet ale přesto, že jsou vynikající, jsem pro zachování tradice a pečení tedy pouze na pouť/posvícení ;-)

1 2 3 4 Další

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

5 jednoduchých maličkostí, kterými vyznáte lásku i beze slov! Umíte to taky? 5 jednoduchých maličkostí, kterými vyznáte lásku i beze slov! Umíte to taky?
Také máte menstruaci stejně jako vaše kolegyně? Víme, jak si ji vychutnat! Také máte menstruaci stejně jako vaše kolegyně? Víme, jak si ji vychutnat!
Brečela, že se nevejde do kalhot. Slovenka proto zhubla o 30 kilogramů! Jak? Brečela, že se nevejde do kalhot. Slovenka proto zhubla o 30 kilogramů! Jak?
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web