Obilky rostliny z čeledi lipnicovitých pokrývají asi dvacet procent celkové kalorické spotřeby lidstva. Rýže existuje přes dvacet druhů, přičemž kulturních forem jsou desetitisíce.
Podívejte se tedy s námi alespoň na několik jejích kuchyňských možností!
Další recepty z rýže najdete v časopise F.O.O.D. 1/2013.
Orientální pilafy se na rozdíl od italského rizota připravují z dlouhozrnné rýže, a přestože je to jídlo slané, často se do něj přidává sušené ovoce a ořechy. Vydatný pokrm se jí samotný nebo jako sytá příloha k jednoduše připraveným masům. Jehněčí pak hraje v orientální kuchyni prim.
Ani jedno stejné zrnko!
1. RÝŽE NATURAL - Dlouhozrnná neloupaná rýže bohatá na vitaminy, minerální látky a vlákninu. Vaří se 45 minut. 2. DIVOKÁ RÝŽE - Botanicky nejde o rýži, ale semínka vodní rostliny Zizania aquatica ze Severní Ameriky. Vaří se asi 45 minut. 3. RÝŽE BASMATI - Dlouhozrnná rýže z himálajských svahů, která se vyznačuje krásnou vůní. Vaří se 10 až 12 minut. 4. ČERNÁ LEPIVÁ RÝŽE - Kulatozrnná rýže tmavěfialové barvy. Nejlépe chutná ve sladkých úpravách, vaří se asi 30 minut a k mání bývá v obchodech s asijskými specialitami. 5. JASMÍNOVÁ RÝŽE - Dlouhozrnná thajská rýže, díky způsobu pěstování vonící po jasmínu. Vaří se asi 12 minut. 6. RÝŽE NA RIZOTO - Kulatozrnná rýže, například Arborio, s vysokým obsahem škrobu, po uvaření (asi 25 minut) krémovitá. 7. ČERVENÁ RÝŽE - Neloupaná rýže natural, zbarvená díky obsahu jílu v půdě. 8. VAPORIZOVANÁ RÝŽE - Loupaná dlouhozrnná rýže, díky propaření se cenné látky vtlačí k jádru.