Vánoční hodování

Vánoční hodování

K svátečnímu menu je zvykem podávat aperitiv. Podle Brillat de Savarina je nejlepším aperitivem sklenička suchého sektu nebo lehčího svěžího vína. Ale stejně vhodná je i sklenka dobrého piva. Častěji se však podává suchý vermut s kolečkem citronu, vodka, borovička, myslivecká nebo některý suchý koktejl. Dětem a mladistvým nabízíme jako aperitiv chlazené přírodní ovocné šťávy.

Další součástí menu jsou předkrmy. Studený předkrm podáváme před polévkou nebo v menu bez polévky. Má to být lahůdka pikantní chuti, už na pohled lákavá, která není určena k nasycení, ale jen k povzbuzení chuti. Ke studeným předkrmům podáváme miniaturní banketní pečivo. Jako studený předkrm jsou vhodné různé lahůdkové saláty, koktejly, šunkové závitky a kornoutky, plněná vejce, kapr v rosolu apod.

Polévka je tradičním chodem. Ke štědrovečerní večeři nerozlučně patří polévka rybí doplněná osmaženou žemlí. Ale tam, kde se rybám neholduje, ji může nahradit polévka hrachová, rovněž s osmaženou žemlí, nebo některá polévka houbová. V dalších svátečních dnech máme už v polévkách větší výběr, vždy přijde vhod dobrý vývar hovězí, drůbeží, nebo zvěřinový s domácí těstovinou a s masem. Polévka však nemá být příliš zhoustlá, aby se stolovníci předčasně nezasytili.

Pokud jsme vynechali studený předkrm, zařadíme po polévce předkrm teplý. Tradičním štědrovečerním teplým předkrmem bývá kapr namodro s některou pikantní přílohou nebo masová míšenina zapečená v lasturách, ale i hubník nebo kuba. V dalších svátečních dnech můžeme jako teplý předkrm podat paštičky z listového těsta, vejce v kelímku nebo vařenou zeleninu posypanpou strouhaným sýrem nebo osmaženou strouhankou a politou máslem.

Hlavním štědrovečením chodem bývá smažený kapr s bramborovým salátem. K odlehčení svátečního stravování můžeme podávat kapra pečeného na másle nebo v alobalu s bramborovou přílohou a se salátem z čerstvé zeleniny, anebo kapra doplnit francouzským salátem nebo salátem Waldorf. V dalších vánočních dnech dáváme před tradiční svíčkovou na smetaně přednost lehčím masitým pokrmům v minutkových úpravách, které podáváme s dušenou rýží nebo různě upravenými bramborami a s teplou zeleninovou oblohou. Také krůtu a zvěřinu připravujeme raději jako minutku. Nepostradatelný je vždy salát z čerstvé zeleniny nebo míchaný kompot.

Sváteční menu bývá korunováno moučníkem. Místo častého ořechového dortu nebo čokoládové rolády se přimlouváme za jablkový závin, který méně zkušené hospodyně mohou nahradit pečenými vánočními jablky. Přeslazené a příliš tučné moučníky se stále častěji nahrazují lehkými dezerty, z nichž nejoblíbenější jsou zmrzlinové poháry doplněné čerstvým nebo kompotovaným ovocem, karamelem, šlehačkou, čokoládou a ořechy. Lehký a velmi osvěžující je dezert ovocný nebo ovocný salát.

Milým překvapením pro naše strávníky bude i teplý moučník, na který se v poslední době zapomíná. Ale i jen teplá palačinka s ovocem a šlehačkou a trochou strouhané čokolády je kulinářským zážitkem.

Na závěr štědrovečerní večeře přichází na stůl ještě mísy s ovocem, ořechy a drobným vánočním pečivem. Ozdobou vánočního stolu je dozlatova upečená vánočka nebo štola.

Sváteční menu končí obvyklým šálkem kávy. Dopřejeme-li si však některou kávovou specialitu s trochou alkoholu a šlehačkou, měli bychom se vzát moučníku nebo dezertu, aby těch dobrot nebylo příliš…

Další články z rubriky