Ach ta jablka !

Ach ta jablka !

Nevíte si rady s nadúrodou jablek? Poradíme vám... Zkuste si s námi připravit jablečný ocet, mošt, sirup a čaj.

Jablečný ocet - dobrý jablečný ocet má být čistý, jeho příchuť má být příjemná, lahodná, ale ne silně nakyslá či odporně trpká a neobyčejně ostrá. Dobrý domácí ocet můžeme zkoušet tak, že malou část svaříme, vlijeme do čisté láhve a necháme odpařit. Čistý ocet nekalí sklo láhve, netvoří nijakou spodinu. Špatný ocet zanechává po odpaření pronikavě ostrou sedlinu a v ústech pálí. Pro výrobu jablečných nápojů včetně octa jsou vhodnější než jablka nezralá jablka plně zralá, ale nikoliv přezrálá. Jablka sesbíraná na počátku zrání jsou pro nápoje nevhodná. Jsou příliš trpká, kyselá a málo šťavnatá. Daleko vhodnější jsou padaná jablka, jejichž plody jsou již velikostně zcela vyvinuté a počínají konzumně nebo sklizňově dozrávat. Strupovitost jablek není na závadu. Nahnilé nebo plesnivé plody musíme odstranit. Namrzlá jablka jsou pro zpracování naprosto nevhodná. Jablka rozdrtíme na kaši a dáme do sklenice. Na dva litry kaše počítáme 1,8 l vody a 1 kg cukru jako přísady. Šest dnů necháme břečku kvasit, sedmého dne ji procedíme a vsypeme do sklenice vypláchnuté horkým octem. Přelijeme panákem čistého octa, dvěma panáky čistého alkoholu a po sedmi nedělích stáčíme. Chceme-li si vyrobit ocet například s česnekovou příchutí, rozetřeme 3 větší stroužky česneku a zalijeme je litrem jablečného octa. Směs důkladně promícháme a necháme v zakryté nádobě 2 dny stát v ledničce. Po této době ocet scedíme a naplníme do lahví.

Jablečný mošt - při výrobě moštu jablka opereme, rozdrtíme a šťávu odkalíme. Takto získanou šťávu již žádným způsobem neupravujeme, protože je sama o sobě lahodná, osvěžující a aromatická. V průběhu drcení, lisování a ostatních manipulací je třeba dbát, aby nedocházelo ke zbytečnému provzdušňování, a tím k nežádoucímu hnědnutí nápoje. Jablečný mošt plníme do lahví, které vložíme do vodní lázně teplé 80 °C po dobu 15-20 minut

Jablečný sirup - dobře opraná jablka rozdrtíme a vylisujeme. Šťávu ponecháme 6-12 hodin sedimentovat a poté ji opatrně stáhneme hadičkou z kalů. Pokud chceme mít sirup více čirý, můžeme šťávu ještě přefiltrovat. Šťávu zahříváme na 80-90 °C, za neustálého míchání přidáváme odvážené množství cukru. Teplotu šťávy nesmíme při rozpouštění cukru snížit. Během zahřívání odstraňujeme z povrchu pěnu. Teplotu příliš nezvyšujeme a neprodlužujeme (asi 5 minut), protože jablečný sirup velice snadno získává varnou příchuť. Na 1 litr jablečné šťávy z kyselejších odrůd nebo z jablek méně zralých použijeme 1,6-1,7 kg cukru a 8-10 g kyseliny citronové. Na 1 litr šťávy ze sladších odrůd a konzumně zralých plodů použijeme 1,5 kg cukru a 15-17 g kyseliny citronové. Hotový sirup plníme do lahví asi při teplotě 40 °C. Láhve zazátkujeme a necháme chladnout na vzduchu.

Čaj z jablečných slupek - bude-li vám líto vyhozených slupek, neváhejte a připravte si z nich čaj. Slupky z dobře omytých jablek oloupané nerezovým nožem usušíme na dřevěné lísce na stinném, ale vzdušném místě. Sušení probíhá zpočátku pozvolna při teplotě asi 30-40 °C. Po tomto předsušení může být sušící teplota až 50 °C, při dosoušení teplotu opět snížíme na 30 °C. Usušené jablečné slupky mají být částečně zkroucené, křehké, velice lámavé, ale nikoliv drobivé, a nemají být zčernalé. Čaj připravujeme ve skleněné nebo smaltované nádobě přelitím 3-4 plných lžic slupek 1 litrem vroucí vody. Necháme asi 15 minut vyluhovat a poté čaj scedíme.

Další články z rubriky