Sladký návyk

Sladký návyk

Když čokoláda vsoupila do chuťové paměti lidstva, bylo to v podobě hořkého, ostře kořeněného nápoje. Přesto jsme dávným indiánským náčelníkům vděčni za to, že objevili možnosti kakaového prášku.

Čokoláda je nepochybně ta nejnávykovější dobrota, které podléháme ochotně, naprosto oddaně a vždy. Nebylo tomu ale tak odjakživa, nejprve byl kakaový prášek pouze smícháván s vodou, často kořeněn chilli a podáván jako rituální a slavnostní nápoj pouze vyhraněné, vládnoucí vrstvě aztéckých a mayských náčelníků. U nich se s xocolatl seznámili španělští dobyvatelé, převezli hořký prášek, vzniklý fermentací, pražením a mletím kakaových bobů do Evropy a začali ho konzumovat s mlékem a ve sladké, někdy i vanilkou provoněné podobě jako módní nápoj.

Průmyslová revoluce pak přinesla mimo jiné vynález stroje, který byl schopen z kakaového prášku vylisovat tuk, tedy kakaové máslo, a stál tak u zrodu tabulkové čokolády. Ta pak uchvátila Evropu se stejnou razancí, jako před tím čokoláda tekutá. Dnes už také ale víme, že její konzumace je mimo jakoukoli pochybnost zdravá.

Kousek čokolády s vysokým obsahem kakaa pomůže při bolestech hlavy. Pokud člověk konzumuje čokoládu s 80 a více procenty kakaa, snižuje si tím podle amerických vědců riziko rakoviny kůže a oddaluje stárnutí. Kakao v čokoládě totiž obsahuje flavonoidy a antokyany, rostlinné chemikálie, které omezují nepříznivé účinky volných radikálů v těle.

Flavonoidy pomáhají při ochraně buněčných membrán, tím snižují riziko srdečních onemocnění a rakoviny. Hořčík obsažený v čokoládě nás pak chrání před migrénou, aminokyselina L-arginin zlepšuje imunitu a obnovu buněk a má protistresový účinek. Kakaový tuk v kvalitní čokoládě neobsahuje mnoho mastných kyselin, a tak čokoláda ani nezvyšuje hladinu cholesterolu, jak se někdy mylně traduje.

Samozřejmě hovoříme pouze o kvalitní tmavé čokoládě, která na svém obalu hrdě
deklaruje 50% až 85% obsah kakaa a někdy se dokonce chlubí, stejně jako víno, i konkrétním místem původu. Například mexická čokoláda má opravdu robustní kakaovou chuť, v níž zaznívají i tabákové tóny. Zní vám to jako óda na skvělé víno?

Nejste tak daleko od pravdy, i u čokolády se dnes velmi cení terroir, tedy individuální a typické vlastnosti místa, kde kakaovník roste. Na její chuti je pak (stejně jako u vína) znát um a péče, jakou její výrobě poskytli odborníci. Ti spolu se znalými konzumenty dokážou odlišit desítky druhů čokolád a také bezpečně poznají, který výrobek je skutečně čokoládový a který se tak pouze tváří. Bezpečnou pomůckou co do kvality použitých přísad jsou údaje na obalu, ale nejdůležitějším faktorem pro volbu zůstává vlastní chuť.

Co se čokolády týče, cesta za novými objevy a kultivace vlastního prožitku z ní jsou díky nabídce trhu nekonečné. Dobrou inspiraci najdete například na www.xococlub.cz, a samozřejmě i na těchto stránkách. Kvalitní čokoládě i vaší chuti na ni tedy budiž zdar!

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky