Přímo z moře

Přímo z moře

Teď je ten správný čas vychutnat si plody moře. Poodhalte s námi tajemství mušlí! Povařené ve voňavém vývaru se otevřou jako kouzlem a vydají své křehké poklady. Přinášíme pár tipů jak na to!

Při nákupu mořských mlžů, kam spadají různé druhy jedlých mušlí a ústřice, dávejte pozor zejména na jejich svěží vůni. Měla by připomenout mořské řasy a moře jako takové. Po nákupu plody moře ihned opláchněte a všechny lastury, které jsou pootevřené, vyhoďte. Kdo si chce být naprosto jist, nechť odstraní i všechny ty lastury, které se neotevřely ani po tepelné úpravě. Slávky můžou mít na lasturách takzvané vousky, ty je dobré stáhnout.

Galerie + Reklama ...

Ústřice otevírejte pouze pomocí nože k tomu určeného a ve speciálních kovových síťových ochranných rukavicích (nebo si alespoň ochraňte ruce utěrkou, lastury kloužou a jejich zámek je dost pevný). Ústřici si položte na dlaň plochou stranou nahoru a kloubem směrem k tělu. Špičku nože zasuňte do kloubu, otočte čepelí a obě půlky skořápky pootevřete. Nožem prořízněte celou stranu podél hřbetu horní lastury, oddělte svaly okolo takzvaného zámku a ústřici otevřete.

Ve spodní hlubší lastuře ponechte pokud možno vlastní šťávu ústřice, která je pro gurmány opravdovou pochoutkou. Mušle střenky (Solen marginatus) a jim příbuzné břitky (Ensis minor) byly pojmenovány podle tvaru, který připomíná klasickou břitvu na holení. Pocházejí z Ameriky a mají pevné, slaďounké masíčko.

Mušle svatého Jakuba (svatojakubky, hřebenatky) skrývají mezi dvěma elegantními lasturami známého tvaru bílý špalíček jemného, křehkého masa a takzvaný korál – jikry, které se ale většinou odstraňují. Mušle srdcovky znají důvěrně návštěvníci Itálie, neboť tam patří „spaghetti alle vongole“ ke kulinární klasice.

Ke specialitám nepochybně patří i rybí jikry, tedy kaviár, který se dnes na trh dodává především ze sádkových a udržitelných chovů, jako je „kaviár“ lososa či tresky.

Otázkou a to takovou, s níž si láme hlavu nejeden gurmet, je podávání vína k mořským plodům a kaviáru. Mořské plody jsou mnohem lehčí než běžná masa, proto vyžadují i mnohem lehčí vína. Ta najdeme spíše mezi bílými, i proto se obecně stále uplatňuje pravidlo o bílých vínech k bílým masům. I to však může mít a také má své výjimky. Následující stručný přehled je jednoduchým vodítkem, jaký mok nalít do sklenek.

Kaviár a ústřice se dobře snesou nejen s příslovečným šampaňským, ale i s ryzlinkem. Mušle osvěží lehké prosecco či chardonnay, svatojakubky si hezky rozumějí se suchým ryzlinkem a bílým sauvignonem. Ke koktejlu z mořských plodů můžete nabídnout Rulandské bílé, k hustým polévkám (zvlášť obsahují-li rajčata) zase červené.

Pokud dary moře doplníte smetanou, budou se krásně snoubit se Chardonnay. Šumivá vína jsou dobrou kombinací ke všem smaženým úpravám mořských plodů, jako je známá tempura, smažení v těstíčku. Tučnějším plodům mořem jako jsou mušle, prospěje spojení se střídmými, elegantními suchými bílými, jako jsou Rulanda šedá, která se doporučuje i ke svatojakubkám, zvlášť pokud v úpravě figurují i citrusy, nebo Sauvignon blanc.

K asijským úpravám, obvykle ostře pikantním, doporučují odborníci stále více tramíny a slovo se hlásí i veltlíny, které začínají útočit na pozici piva coby všeobecně uznávaného nápoje k pikantním úpravám mořských plodů. Donedávna nemyslitelnou, dnes obdivovanou kombinací je spojení některých úprav svatojakubek s červeným rulandským.

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky