Autor:

Bulharská trošije (nakládaná zelenina)

Snadné
Ingredience
Květák 1 ks
Mrkev 3 ks
Cibule
malá , prům.asi 3 cm
3 ks
Rajčata
malá, ještě pevná, ne úplně dozrálá, žlutá až oranžová
4 ks
Paprika 3 ks
Kozí rohy 4 ks
Feferonka 5 ks
Kořen petržele 1 ks
Celer
bulva
1 ks
Česnek 3 stroužek
Sůl 40 g
Voda 1 l
Bulharská trošije (nakládaná zelenina)

Postup přípravy:

Svaříme vodu se solí na 4% roztok (na 1 l vody 40g soli) a necháme vychladnout. Zeleninu oloupeme a očistíme. Květák rozebereme na menší růžičky, mrkev a petržel nakrájíme na 2 - 3 cm kousky, celer na 1 cm plátky a ty na 2 - 3 cm velké kousky. Zeleninu naskládáme do 2 nebo 5-ti litrových lahví, skládáme těsně k sobě a zlehka je stiskneme dolů. Nahoře uděláme věneček z celerového listí a vše zajistime dřevěnými nebo umělohmotnými pružnými proužky (perky) tak, aby po zalití vychladlým roztokem zůstala zelenina potopená a nevyplavávala na hladinu. Naplněné sklenice se nechají stát při pokojové teplotě (nejlépe na nějakém tácu či plechu, při kvašení se stane, že voda „přešumí“) tak dlouho, dokud neproběhně proces mléčného kvašení (podle teptoty v místnosti tak 5 -6 dní). Láhve se v tuto dobu nezavírají, víčko se na ně jen položí, aby se do láhví neprášilo, či nespadl dovnitř nějaký hmyz. Pokud se udělá souvislý povlak, tak dolejeme solný roztok tak až ho odstraníme (přeteče z láhve ven). Tekutina má být cca 1 cm nad zeleninou. Jakmile proběhne proces kvašení (tekutina se vyčistí - vyčeří), nasazovacími umělohmotnými víčky sklenice uzavřeme (nezavírat napevno kovovými víčky uzavírací hlavou!!!) a nechají ve sklepě (nebo spíži s konstantní teplotou - nesmí tam mrznout nebo být teplo!) asi 2 týdny dozrát. Pak je možné zeleninu jíst. Po celou dobu je třeba kontrolovat, zda je zelenina potopená a popřípadě dolévat studeným solným roztokem. Případný vytvořený šum odstraníme.

Poznámka: V některých bytech je trochu problém najít místo, kde trošije „dozraje“ a nezkazí se. Mělo by tam být temno, chladno a stabilní teplota. Poprvé doporučuji vyzkoušet jednu menší sklenici. Pokud se vše povede, je možné ji nadělat do zásoby, zelenina takto upravaná vydrží celou zimu. Načnutou sklenici si dáváme raději do lednice. Správná trošije je křupavá, mírně slaná zelenina, servírujeme ji buď jako doplněk k jídlu (místo salátu), nebo na obložení studených mís.

Výborná je jako „podklad“ při popíjení.

moje poznámky vytisknout recept do nákupního seznamu do mojí kuchařky přidat fotografii

Přidání fotografie:


Přihlášený uživatel může nahrávat fotografie k receptu.

Hodnocení uživatelů
Hodnoceno: 3 x
1
5 3 5 1

Komentáře k receptu: Bulharská trošije (nakládaná zelenina)

Komentáře

 1. maria   14.11.2016 | 17:56 | reagovat |

  Tato zelenina se jmenuje TURŠIJA

 2. Lucie   18.04.2016 | 14:32 | reagovat |

  Já jsem to naložila na zkoušku 1,5 sklenici(různou kořenovou zeleninu + zelí), nechala v kuchyni na lince a na druhý/třetí den to už bylo mňam...a teď to jím a asi mi to dlouho nevydrží..dnes toho udělám více do 5l :) Děkuji

 3. Jarmila   23.11.2015 | 22:35 | reagovat |

  Tahle zelenina je výborná, jen bych těla vědět, kde kupujete ta dřevěná preka. Maminka je používala, ale nikde je nemohu sehnat. Jestli někdo víte, dejte mi vědět na j.hokrova@seznam.cz. Děkuji.

 4. Hanča   30.09.2015 | 11:09 | reagovat |

  Děláme to léta,trochu jednodušeji: vodu nepřevařuji,musí to být kupovaná neperlivá v petce,nikoli z kohoutku! Sklenice uzavřeme hned umělohmotnými víčky,dáme na plech (kvůli vytečení šťávy) do sklepa - tzn. tma a chlad.Vůbec nemusíme kontrolovat celých šest týdnů,kdy zelenina "zraje". Je to úžasná mňamka hlavně po silvestrovské (i jiných bujarých) noci ;-)

 5. Blagica   24.10.2012 | 15:41 | reagovat |

  Zdravim, jen bych chtěla poopravit název, není to TROŠIJE ale TURŠIJA...

1 2 3 Další

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Jakou barvu má vaše aura? Naučte se ji vidět a číst v ní! Jakou barvu má vaše aura? Naučte se ji vidět a číst v ní!
Rychlé a levné recepty z kuřete: Na houbách, s rajčaty nebo na kari! Rychlé a levné recepty z kuřete: Na houbách, s rajčaty nebo na kari!
Tea Tree olej Australian Bodycare : Poznejte jeho kouzelné účinky na vaše zdraví Tea Tree olej Australian Bodycare : Poznejte jeho kouzelné účinky na vaše zdraví
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web