Alfons Schuhbeck

Alfons Schuhbeck

U nás sice není jeho jméno příliš známé, ale je nejvyšší čas. Bavorský šéfkuchař je v německy mluvících zemích mýtem a francouzský Michelin jej ověnčil dvěma hvězdičkami. A jeho kuchyně nám může být hodně blízká!

Poválečný sirotek se narodil jako Alfons Karg, ale při pohostinském vystoupení coby hudebník v lázeňském středisku se seznámil s tehdy nejznámějším šéfkuchařem Sebastianem Schuhbeckem, který se mu stal nejen mentorem, ale i adoptivním otcem. Od 80. let pak začal Alfons přepisovat německé kulinární dějiny. První michelinskou hvězdu (a 17 bodů z 20 v průvodci Gault Millau) získal roku 1983.

Když propadl vaření, absolvoval Alfons Schuhbeck hotelovou školu v Bad Reichenhallu. Po stážích v Salcburku, Ženevě, Paříži a Mnichově se ujal roku 1980 žezla v restauraci Kurhausstüberl svého adoptivního otce a z původně venkovské hospody se stal noblesní podnik, kam zajížděli hosté až ze Salcburku. První michelinskou hvězdu získal až jako teprve třetí „nefrancouzský“ šéfkuchař.

Od roku 1990 provozuje i cateringové služby a zajišťuje servis při nejvýznamnějších státních záležitostech. Roku 2003 otevřel v Mnichově novou restauraci Südtiroler Stuben. V prosinci roku 2003 tu získal druhou michelinskou hvězdu. „Nesmírně rád jím jídla, která byla připravena s láskou.“ V proslulé mnichovské kuchařské škole Schuhbecks Orlando pořádá šéfkuchař a jeho tým velice oblíbené kurzy. Šéfkuchař, který má od roku 1993 vlastní televizní pořad o vaření, zrekapituloval svou gastronomickou cestu v knize Meine Klassiker se stovkou nejoblíbenějších receptů.

Diskuze ke článku

  • Ludmila
    Ludmila |

    22. 1. 2012 14:58

    Schuhbeck má v Mnichově i obchod, kde má koření a to je opravdová bomba. Syn mi vozí jeho koření a to není smíchané se solí, jak se to dělá tady, takže cokoliv uvaříte, má to chuť "jedna báseň". :-) :-)

Další články z rubriky