6 rad, jak docílit hedvábné bramborové kaše

6 rad, jak docílit hedvábné bramborové kaše

Chystáte sváteční oběd a pyré vám připadá jako příliš obyčejný pokrm? S našimi tipy jej povýšíte na vyšší úroveň. A pokud byste ho udělali moc, poradíme vám, jak jej zužitkovat třeba při večeři.

1. Výběr brambor

Myslíte si, že kaši uděláte dobrou z jakýchkoliv brambor? Omyl. Na hovězí pečeni si taky nekoupíte líčka. Volte brambory varného typu C, přinejhorším použijte béčka. Kašové odrůdy musejí být moučné, aby se po uvaření snadno rozpadaly.

2. Vařte ve slupce

Pokud brambory uvaříte ve slupce, máte šanci na dokonalost. Jestli vám to už přijde přehnané, budou se vám lépe šťouchat. Brambory musejí být uvařené úplně doměkka, jinak kaše nikdy nebude bezvadně hladká. Uvařenou bramboru poznáte tak, že do ní zapíchnete vidličku a ona se rozpadne. Po slití nechte brambory krátce vypařit, teprve pak se pusťte do přípravy kaše.

3. Šlehejte ručně!

Horké brambory oloupejte a prolisujte v lisu na brambory. Případně je můžete opravdu důkladně rozšťouchat. Někdo dává přednost šlehání šlehačem nebo mixování v mixéru, ale pak vznikne spíš lepidlo. Chutné kaše dosáhnete opravdu jen prolisováním či rozšťoucháním pomocí vlastní síly. Jemnosti docílíte smetanou a máslem, se kterými kaši nad mírným plamenem chvíli metličkou šlehejte, aby byla nadýchaná.

4. Dochuťte ji

Základem dobré kaše je řádné dochucení. Nešetřete studeným máslem, které ji udělá krásně krémovou, a místo obligátního mléka použijte chladnou 12% smetanu, lžíci zakysané smetany nebo vyzkoušejte mascarpone. Mléko naopak musí být teplé! A nezapomeňte na čerstvě nastrouhaný muškátový oříšek, ten dělá divy podobně jako přimíchaný žloutek.

5. Nezůstaňte jen u brambor

K některým jídlům se hodí kombinované kaše. Ke sladším (jako třeba ke kachně na švestkách) je dobré brambory prolisovat s pastiňákem uvařeným doměkka, případně s petrželí, v poměru asi 2:1. Ladí s ní i uvařená a prolisovaná dýně, celer nebo mrkev. Pro zpestření můžete vmíchat i spařený špenát nebo hrášek. Jindy vyzkoušejte drobně natrhanou rukolu, nasekané bylinky nebo strouhaný sýr (parmazán, pecorino, gruy´re..).

6. Co se zbytkem kaše?

Přidejte vajíčko a hladkou mouku a na másle usmažte placky. Někdo je má rád jen potřené česnekem, jiný zase namazané marmeládou či povidly. Druhá možnost je vyložit muffinové formičky plátky slaniny, dovnitř nandat kaši, překrýt konci slaniny a zapéct. Nebo kaši smíchat se sýrem a opékat ji na másle, dokud z ní nebudou pohromadě držící placky. Anebo cukrářskou zdobičkou kaši nastříkat jako pusinky na plech a upéct dozlatova.

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky