Ovčí a kozí sýry

Ovčí a kozí sýry

Dávno už si na nich nepochutnávají jenom bačové. Jejich chuťové i zdravotní benefity je opravňují k aspiracím na pochoutkový certifikát, stejně jako k pobytu ve sféře bio.

Ovčí a kozí sýry patří ze své podstaty mezi nejzdravější potraviny. Významnou součástí jídelníčku poskytovatelek mléka k jejich výrobě je tráva s květinami a třeba i horskými bylinkami – a na mléce to je rozhodně poznat.

Nejlepší mléko na výrobu kozího i ovčího sýra je jarní a letní. Vyhledávají je alergici, uplatní se při dietách a nemocech zažívacího ústrojí. Je snadno stravitelné, výborně chutná a má oproti kravskému mléku, na které existují i alergie, jiné složení tuku. Kozí mléko je svým složením dokonce i výbornou náhražkou mateřského mléka.

Kozí sýry se pak automaticky řadí mezi čerstvé přírodní produkty bez stabilizátorů v ekokvalitě, vhodné na přímou konzumaci i do kuchyně. Také ovčí sýry díky svému složení patří mezi jedny z nejzdravějších potravin. Neobsahují prakticky žádný živočišný tuk a lidský organismus využívá při trávení prakticky
stroprocentně jejich nutriční hodnoty.

Vážou na sebe cholesterol a bakterie v nich obsažené přispívají k ideálu střevní mikroflóry. Díky zvýšené poptávce po těchto produktech jsou k dostání nejen v prodejnách zdravé výživy, ale už také v některých supermarketech (příkladná je v tomto ohledu například Billa, kozí sýry tu najdete v řadě Naše Bio). Pro kozí či ovčí sýry si můžete zajet i přímo k výrobci. Některé z nich jsme pro vás vyhledali.

Text: EVA VŠETÍČKOVÁ, časopis F.O.O.D.

Další články z rubriky