Jak na sladký nákyp? Naučte se krupicový, piškotový i staročeský!

Jak na sladký nákyp? Naučte se krupicový, piškotový i staročeský!

Možná už uvažujete o jarní dietě, ale věřte, že je ještě čas na studené saláty a ještě je potřeba tělo zahřát. Raději si zasportujte na čerstvém vzduchu a pak rychle do tepla ke sladkému nákypu!

Nasladko i naslano, lehounké i hutné, za všech okolností ale syté – to všechno jsou nákypy.

Kašovitou hmotu nadzvedává sníh z bílků zakrytý „pokličkou“ z těsta a pečou se nejčastěji v nádobách s rovnými stěnami, kde se jim nejlépe daří. Není divu, že jsou po staletí v oblibě. Můžete do nich dát kombinace, které máte nejraději, a když je zapotřebí, tak i to, co v kuchyni potřebujete zkonzumovat, případně před strávníky poněkud zatajit. Objevíte je napříč Evropou a staletími od Itálie po Skandinávii.

V Čechách a na Moravě je nejznámější sladký rýžový nákyp, který se ještě poměrně nedávno pravidelně objevoval na školním jídelníčku, s úspěchem ne vždy valným. Inspirující návody, jak upéct výborný nákyp, se objevují ale už ve staročeských kuchařkách a že šlo nejčastěji o varianty žemlovky, asi nikoho nepřekvapí. Pod názvem „baba“ byla ale uváděna i zapečená nakynutá jídla bez žemlí, hlavně když obsahovala vejce, cukr, často rozinky nazývané řecké víno, případně mandle, tedy všechno, co najdete i v našich receptech.

Krupicový nákyp s jablky

Staročeský jablkový nákyp

Piškotový nákyp se švestkovým kompotem

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky