Loučeň akumuluje dětskou energii

Loučeň akumuluje dětskou energii

Při plánování výletu nejen v létě stojí za to nastavit azimut na zámek Loučeň. Jeho areál má po celý rok otevřené brány a nabízí nejen prohlídky prostor dříve obývaných rodinou Thurn-Taxisů, ale i mnoho jiných atrakcí, které ocení jak dospělí, tak především rodiče s dětmi.

Slovní spojení „vstřícný dětem“ trefně vystihuje zdejší atmosféru. Již proslulou zábavnou atrakcí je jedenáct zahradních labyrintů a bludišť, dětskou představivost rozvíjejí i nejrůznější programy pro malé návštěvníky.

Romantici a botaničtí fandové se pak mohou rozplývat v zákoutích parku pod klenbou vzácných stromů.

Zábava s poučením

„Chceme, aby se děti bavily, ale současně si odnesly i kousek poučení,“ říká Mgr. Jiří Senohrábek, duše řady projektů, které nevtíravou a zábavnou formou obohacují děti od předškolního věku až po středoškoláky o poznatky, které ve školních lavicích pochytí jen těžko.

„Našich pět programů vznikalo postupně, museli jsme získat kvalitní lektory a přizpůsobit náplň i průběh věku dětí,“ vysvětluje pan Senohrábek. A co se mohou děti v Loučni naučit? V programu Když ještě světem nekřižovaly e-maily se seznámí s historií poštovnictví, jehož průkopníky byl právě rod Thurn–Taxisů. Také se přitom dovědí, že vlastně od jeho jména postupně vykrystalizovaly pojmy „taxa“ (poplatek za doručení zásilky) a také „taxi“, protože kromě pošty převážely jejich dostavníky i živé pasažéry.

Zámecký park nabízí krásné kulisy programu Stromy vyprávějí, labyrinty daly název výpravám do minulosti Minotaurus a ti druzí, při kterých se ti větší seznámí s antickými bájemi a ti menší se světem pohádek.

Kmotrem je pan kníže

Bonviván, dobrodruh a milovník dobrého jídla a pití Alexander Thurn-Taxis, který žil na zámku až do své smrti v roce 1939, je kmotrem i posledního z pěti programů Mít tak hostinu na zámku. V rámci tohoto projektu získají děti poznatky o etiketě při stolování. Nově nabyté poznatky si mohou hned vyzkoušet v zámecké restauraci Maxmilián. Tam je opravdu potřebují, protože prostředí odpovídá zámeckému standardu. Kuchyně nemá jmenovaného šéfkuchaře, za kvalitu odpovídá vždy vedoucí směny.

Jedním z nich je Martin Vaniš, zkušený profesionál, který působil i v pražském Buddha Baru. „Gourmet restaurant je určen především pro zámecké hosty, ale obsluhujeme zde i návštěvníky zámku, kteří si chtějí dopřát vyšší standard. Menu je sestaveno ze specialit české i mezinárodní kuchyně, na přání připravíme i pokrmy určené dětem,“ přibližuje nabídku pan Vaniš.


Na zdejším jídelníčku najdete třeba Ftipnou kaši (viz Fotogalerie níže), což je krásně kakaem a lentilkami nazdobená oblíbená krupicová kaše či smažené bramborové noky s máslem a švestkovým přelivem – Čápy s mákem.


Loučeň ale nabízí i skromnější pohoštění. Hospůdka Vtipná kaše není sice tak nadýchaná jako zámecké prostory, ale má svůj nezaměnitelný půvab. V jednoduše zařízeném interiéru samoobslužné restaurace není možné přehlédnout na stěnách obrázky našich předních karikaturistů. Vždy se jedná o dvojče: námět jedné kresby je zámek, druhé právě jídlo. To je zde zcela v duchu názvu. V jídelním lístku nechybí totiž Ftipná kaše, základ tvoří samozřejmě krupice, ale z talíře se na strávníka usmívá stylizovaný obličejík z kakaa. Děti mohou kaši získat i zadarmo, pokud se jim ovšem podaří potkat bílou paní, která bloudí po zámku a rozdává laskominky.

Věhlas získaly i Čápy s mákem, které mimochodem v Loučni zavedl také pan kníže Alexander. Recept je jednoduchý: jde o bramborové smažené noky sypané mákem a přelité teplými švestkami se zakysanou smetanou. Celkem jsou na jídelním lístku denně tři druhy polévek, sedm hlavních jídel a tři moučníky. Dětské porce jsou samozřejmostí. Široká je i škála nealko nápojů, děti i jejich doprovod se mohou osvěžit také z automatů rozmístěných v rozlehlém parku.

Potkat můžete i nadlesního Švarce

Pro duše naladěné na romantickou strunu jsou příjemným zpestřením piknikové koše. Pár či vícečlenná společnost se může kochat krásami rozlehlého parku a rozvinout zapůjčenou deku v kterémkoli z jeho zákoutí. Při hodování může návštěvník zahlédnout například nadlesního Švarce, zetě Bedřicha Smetany. Toho věrně imituje Vratislav Zákoutský, který s vervou hraje i jiné role. Kostýmy se to tu vůbec při prohlídkách jen hemží.

Průběžně se uskutečňuje i program Otevřte13. komnatu, na kterou má copyright pan Senohrábek. Kromě Loučně ale běží také na dalších devíti hradech a zámcích.

Při loučení nás tento agilní muž upozorňuje na novinky, které se připravují v nejbližší době: „K jedenácti labyrintům přibude ještě letos dvanáctý a na třináctý je vyhlášena veřejná soutěž. Ten obohatí náš zápis do české Guinnessovy knihy rekordů příští rok.“

Areál loučeňského zámku je skutečným osvěžením pro všechny smysly. Je oázou dobré pohody, jež nabíjí návštěvníka energií, v kamenném labyrintu ji před odjezdem do Londýna tady akumulovala i „zlatá“ olympionička Barbora Špotáková.

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky