Dotek sladké Francie

Dotek sladké Francie

V roce 2015 se budete v této rubrice seznamovat se zeměmi, jež tvoří kánon vinařského světa. Začínáme ve Francii, která potěšila již mnoho generací milovníků vína.

V rozsáhlé oblasti Bordeaux existuje asi 22 000 vinařství. Nejznámější zde pěstovanou červenou odrůdou je Cabernet Sauvignon, ale větší obdělávanou plochu zaplňuje Merlot, i když nad ním někteří odborníci ohrnují nos.

Úspěšné Burgundsko

Zastánci krásných suchých vín z této relativně malé oblasti obdivují suchá vína z Côte d’Or – zlatých svahů, tak i z dalších částí kraje. Vína se zde téměř výlučně vyrábějí z odrůd Pinot Noir a Chardonnay.

Z nejjižnější části Burgundska dobře známe Beaujolais Nouveau, jež obletí svět každý třetí listopadový čtvrtek. Jde určitě o největší marketingový tah v dějinách vinařství. V regionu se však najdou i prestižní apelace jako Brouilly, Côtes de Brouilly, Fleurie či Morgon.

Ušlechtilá Champagne

Na cestě po francouzském vinném kontinentu nemůžeme vynechat oblast Champagne. Toto číslo časopisu vyšlo ještě před silvestrem, proto není od věci představit si značky, u nichž není výjimkou, když mají stejnou hodnotu jako zlaté pruty ve švýcarských bankách. Dokonce se tvrdí, že v centru regionu – v Épernay – leží druhá nejbohatší ulice světa, takovou cenu mají vína ležící v místních vinných sklepích.

Bílé Alsasko

Alsasko bylo po staletí pod střídajícími se vlivy Francie a Německa. Ty se promítly i do vinařských tradic. Zdejší historie pěstování vína sahá hluboko do minulosti. Již před rokem 900 bylo v kraji více než 160 míst, kde se pěstovala vinná réva.

O víně se dokonce zmiňuje i jeden článek verdunské smlouvy z roku 843, kterou Karel Veliký rozdělil říši. Alsasko je domovem bílých vín, jako jediný region ve Francii je založeno téměř výlučně na odrůdových vínech (kromě Alsace Grand Cru a Crémant d’Alsace).

Vinařská jednička

Vynechali jsme mnoho dalších regionů, například údolí řeky Loiry se slavným sauvignonem Pouilly-Fumé, údolí řeky Rhôny, na jejímž jihu leží častokrát skloňované ChateauneufduPape, Provence s jejím růžovým, nebo stále více se prosazující Languedoc. Francie je zkrátka pro znalce pořád jednička, ale i laik ji může krok za krokem objevovat po celý život!

Galerie + Reklama ...

LANSON BLACK LABEL BRUT, vinařství Lanson, Champagne

Klasické cuvée pro Champagane: 35 % Chardonnay, 50 % Pinot Noir a 15 % Pinot Meunier. Zraje minimálně 3 roky v láhvi. Komplexní, harmonická a svěží vůně s tóny medu, lučních květů a dotekem toastů. Suchá, ovocná a minerální chuť je podpořena tóny čerstvých citrusů a komplexní strukturou s dlouhým závěrem. Orientační cena: 949 Kč

J. L. QUINSON CÔTES DE PROVENCE ROSÉ, vinařství J. L. Quinson, Provence

Stoprocentní víno Grenache Noir, které fermentovalo v nerezových tancích. Typická ovocná a svěží vůně. Nenáročná a komplexní chuť s tóny zralého peckovitého ovoce. Nemějte z něj strach ani v zimě, skvěle naladí na startu přátelského setkání. Ročník 2013 je ale třeba dopít do února 2015! Orientační cena: 197 Kč

LÉGENDE BORDEAUX BLANC AOC, vinařství Domaines Barons de Rothschild Lafite, Bordeaux

Cuvée z odrůd Sémillon, Sauvignon Blanc, Muscadelle. Má krásnou nazlátlou barvu, příjemnou vůni čerstvého bílého ovoce, hlavně angreštu. V chuti živé ovocné víno s výraznější kyselinkou a delším závěrem. Ideální průvodce předkrmů, salátů a různě upravených ryb. Výborný poměr cena a kvalita. Orientační cena: 339 Kč

ROSÉ D’ANJOU 2010, vinařství Guy Saget, Anjou

Lososově zbarvené legendární francouzské víno pochází z oblasti Loire. Osloví milovníky středně plné až lehce nasládlé ovocné chuti, která se snoubí s vůní jahod. Je vhodným aperitivem nebo vínem ke grilovaným rybám, salátům, dezertům a sýrům s modrou plísní. Orientační cena: 155 Kč

LÉGENDE BORDEAUX ROUGE AOC, vinařství Domaines Barons de Rothschild Lafite, Bordeaux

Odrůda Cabernet Sauvignon a Merlot, podle potřeby i Cabernet Franc, Malbec a Petit Verdot. Příjemná vůně připomíná směs čerstvého a kompotovaného peckovitého ovoce a lékořice. V chuti je teplé, ovocné, středně plné s harmonickými tříslovinami. Aroma opět peckovitého ovoce s dotekem dřeva. Doprovodí různé úpravy králičího masa. Orientační cena: 339 Kč


Víno měsíce

Jiří Kolečko doporučuje

Benediktinský mnich Dom Pierre Pérignon z kláštera v Hautvillers mohl sice, jak praví legenda, zahlédnout perlivé hvězdičky, ale objevitelem opojného nápoje nebyl. To dokázali až Angličané a stali se tak průkopníky nového typu vína.

Prvním skutečným výrobcem šampaňského se stal anglický vědec Christopher Merret. Ale domovem toho nejkvalitnějšího šumivého vína je Champagne. Jen vína z této oblasti můžete nazývat šampaňským, ostatní francouzská šumivá vína nesou označení crémant.

POL ROGER BRUT VINTAGE 2004, vinařství Pol Roger, Champagne

Víno odrůd: 60 % Pinot Noir, 40 % Chardonnay.

Hrozny pocházejí z 20 vinic Grand Cru a Premier Cru. Zraje minimálně 9 let v láhvi. Vyznačuje se zlatožlutou barvou, plynulým perlením a minerální harmonickou vůní s dotekem čerstvého ovoce.

Chuť je delikátní, komplexní a vysoce koncentrovaná s tóny koření a čajového pečiva. Průvodce pro výjimečné chvíle! Orientační cena: 1399 Kč


Článek vyšel v časopise F.O.O.D.

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky