Přesolené jídlo? Poradíme vám, jak ho zachránit!

Přesolené jídlo? Poradíme vám, jak ho zachránit!

Spěch, nepozornost nebo špatný odhad? Stává se to každému, a to i těm největším profíkům. Řeč je o přesoleném jídle, které nemusí nutně skončit v koši. Známe hned několik tipů, jak pokrm zachránit!

Přesolit jídlo je snadné, ať už připravujete polévku, omáčku nebo vařenou zeleninu s kus-kusem. Důležité je vědět, kdy a v jakých případech použít některý z našich doporučovaných fíglů.

Přidejte bramboru

Tenhle způsob s oblibou používaly už naše babičky. Brambory totiž skvěle a relativně rychle dokážou absorbovat sůl. Syrovou bramboru oloupejte, nakrájejte ji na kostky nebo plátky, přidejte do jídla a nechte jí v něm asi 15 minut vařit. Pak všechny kousky vylovte a pokrm můžete podávat. Uvařené brambory nemusíte vyhazovat, klidně je použijte třeba do salátu nebo bramborové omelety. V případě ne moc přesolené omáčky můžete bramboru najemno nastrouhat a využít jí zároveň k zahuštění. Podobně jako brambora funguje i mrkev nebo kořenová petržel.

Polévku zachrání syrový bílek

V případě, že přesolíte vývar plný nudlí a zeleniny, není nic jednoduššího, než použít syrový bílek. Přidejte do polévky alespoň tři, nechte je teplem pomalu srazit a pomocí děrované naběračky je následně vyjměte. Pokud se vám bude zdát vývar stále slaný, postup zopakujte. Husté krémové polévky zachráníte přidáním zakysané smetany. Nakyslost výrazně slanou chuť zmírní a polévce dodá zajímavou příchuť.

S přesolenou omáčkou si poradí pečivo

Tenhle způsob funguje hlavně u omáček, a to velice dobře. Oproti ostatním zmíněným surovinám dokáže pečivo vsáknout až o 40 % více soli. Housku nebo kus chleba hoďte do přesolené omáčky či guláše, povařte a poté vyjměte ven. Dejte pozor, aby se pečivo příliš nerozmáčelo na kaši a nezačalo se vám do pokrmu „rozpouštět“.

Zkuste cukr

Možná vám to trochu přijde podivné, ale opravdu to funguje. Sladký cukr dokáže přesolené jídlo zachránit. Vezměte kostku cukru, ponořte ji na lžíci celou do pokrmu, ale jakmile se začne rozpouštět, rychle jí vyjměte a vyhoďte. V případě potřeby postup opakujte vždy s novou kostkou. Použití sladkého cukru není o přebíjení chutí, ale o tom, že na sebe kostka naváže přebytečnou slanost, proto je potřeba ji okamžitě vyndat.

Přilijte smetanu

Tam, kam se to hodí, třeba do krémových polévek, většiny omáček nebo třeba zapákaných těstovin či brambor, se nebojte přilít smetanu ke šlehání. Tahle ingredience jídlo nejen dokonale zjemní, ale poradí si i s nadbytkem soli. Vyzkoušet můžete třeba i ricottu nebo kokosové mléko.

Nařeďte to!

Polévky, omáčky i jídla, která se podlévají vývarem. To vše lze zachránit tím, že je naředíte. Samozřejmě záleží na množství soli, se kterou jste to přepískli, ale ve většině případů je tento postup nejlepším řešením. Pokud ani to nepomůže, nezbývá vám než uvařit novou dávku pokrmu, tentokrát úplně bez soli, a do té přesolené jí pak přimíchat.

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky