Dokonalý řízek? 6 tipů šéfkuchaře Jana Punčocháře!

Dokonalý řízek? 6 tipů šéfkuchaře Jana Punčocháře!

Řízek je bezpochyby nedílnou součástí českých domácností, ať už je z vepřového, hovězího či kuřecího masa. Své o tom ví i šéfkuchař pražské Grand Cru Restaurant & Bar Jan Punčochář, který je známý svou láskou k řízkům a k česko-rakouské kuchyni. Nechte si od něj poradit a připravte dokonalý řízek hned napoprvé!

1. Vepřové jako záruka úspěchu

Vepřový pavouček je část masa ze zadní kýty a podle Jana Punčocháře také nejvhodnější část na přípravu obalovaných řízků. Toto maso je velmi křehké, hodí se na smažení a krátké tepelné úpravy. Chuťově je jemné a vzhledově se podobá bílému kuřecímu masu.

2. Vybírejte silnější maso!

Například kuřecí nebo vepřové s kostí obalte a osmahněte stejně jako řízek z pavoučka. Na plech nebo do většího hrnce na dno vyskládejte krajíce chleba, na ně vložte usmažené řízky, dejte do trouby předehřáté na 110 °C a nechte 30 minut dojít. Omastek skape do chleba, řízky zkřehnou a zůstanou uvnitř šťavnaté.

3. Co když mám doma sušší maso?

Máte doma jiné než vepřové maso a už předem víte, že se jedná o sušší kousek? Celé králičí stehno či jinou část masa prošpikujte máslem nebo česnekem a následně obalte a osmahněte.

4. Jak si poradit s hovězím masem?

Potřete ho dijonskou hořčicí, troškou česneku a posypte čerstvě namletým pepřem, který zvýrazní chuť. Poté obalte a osmahněte, maso je hodně šťavnaté a omastek nechte okapat do ubrousku.

5. Strouhanku pouze domácí

Domácí strouhanka se připravuje ze starých rohlíků. Ty rozmixujte najemno nebo nastrouhejte, následně propasírujte. Když se obaluje řízek, je důležité strouhanku do masa nevtlačovat, jen ji lehce načechrat, při smažení se pak vytvoří krásné bubliny.

6. Přepusťte máslo!

Kostku másla vložte do studeného hrnečku a nechte při nízké teplotě probublávat, dokud nezůstane čiré až zlatavé. Jakmile lehce zhnědne, získá chuť po oříšcích. Přeceďte přes cedník vyložený ubrouskem a hurá do smažení!

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky