Včelí med - tekuté zlato

Med uctívaly už mnohé starověké národy jako dar z nebes a obětovaly ho svým bohům. Med se uplatňujt v dnešní moderní medicíně, a to v přírodním stavu jako léčivo i jako základ mnoha dalších léků. V gastronomii zaujímá přední místo jako přírodní sladidlo. Včely sbírají nektar, obohacují ho sekrety žláz svého těla, zahušťují, ukládají do buněk pláství, zavíčkují a nechávají dozrát. Med je tedy přímýn rostlinným a živočišným produktem.

Největší podíl (zhruba 70 %) v medu tvoří jednoduché cukry - převážně cukr ovocný (fruktóza 35-40 %) a hroznový (glukóza 30-35 %). V medu se na rozdíl od běžného cukru nachází mnoho minerálních látek jako je např. železo, měď, mangan, draslík, vápník a hořčík. Obsahuje také mnohé vitamíny jako je třeba B1, B2, B6 a kyseliny pantotenovou, listovou, nikotinovou a biotin. K početným enzymům podporujícím přeměnu látkovou patří invertáza, diastáza a kataláza, obsahující amylázy.

Proč tedy nenahradit část denně používaného cukru medem ? Éterické oleje a pryskyřičné látky mají stimulující vliv na nervový systém a poskytují také neocenitelné služby srdci a krevnímu oběhu. Med rovněž zvyšuje obranné síly organismu. Kyseliny v jednotlivých druzích medu nejen rozhodují o jeho chuti, ale také podporují chuť k jídlu a podporují trávení.

Přirozenou vlastností medu je krystalizace. Tato vlastnost závisí na poměru obsažených cukrů a teplotě místnosti, ve které med skladujeme (v chladné místosti med krystalizuje rychleji). Světlé nektarové medy obsahují podstatně více fruktózy, proto zůstavají tekuté, tmavší medy krystalizují rychleji. Zkrystalizovaný med si zachovává všechy hodnotné vlastnosti. Chceme-li jej mít raději tekutý, stačí postavit nádobu s medem do vody ohřáté na 40 °C, maximálně na 50 °C. Ovšem pozor, ohřátím med částečně ztrácí vitamín C, inhibiny a éterické látky. Proto bychom med měli přidávat do pokrmu až na konci tepelné úpravy a už ho neohřívat.
Pouze diabetici a alergici nemohou konzumovat med volně, ale měli by se rozhodně poradit se svým lékařem, zda jej mohou jíst a v jakém množství. Ostatní mohou používat tuto přírodní sladkou dobrotu podle libosti.

Další články z rubriky