Velikonoce ve světě: Sváteční jídla z Anglie i Ruska

Velikonoce ve světě:  Sváteční jídla z Anglie i Ruska

Velikonoce nabízí mnoho tradičních jídel a receptů. Všichni známe mazance, jidáše, beránky a nádivky. Co se ale tradičně peče a vaří na Velikonoce i jinde v Evropě? Pojďte se podívat k našim bližším i vzdálenějším sousedům a inspirujte se jejich recepty pro svou letošní velikonoční hostinu.

Kulič

Rusko je pravoslavná země se silnou náboženskou tradicí. Velikonoce jsou tedy jedním z velmi důležitých svátků a vzniká při nich mnoho tradičních jídel, často právě s náboženským významem. Jedním z nich je kulič. Jde o obdobu našeho mazance, liší se ovšem třeba v tom, že musí být vyšší než širší. Je to tedy vysoký pecen vykynutý z kruhové formy, tradičně zdobený bílkovou polevou a sladkým zdobením. Často na něm můžeme najít nápis XB z ruského „Христос воскресе“, znamenající, že Kristus vstal z mrtvých.

Pascha

Ukrajinský velikonoční chléb pascha je tradičně pečen v několika různých velikostech, pro každého člena rodiny a jeden velký pro celou rodinu. Pascha je zdobená různými ornamenty – osmiramennými kříži, věnci, květinami a ptáčky z téhož těsta. I tímto se liší od ruské kuliči. Pro pečení paschy se používají speciálně vytvořené keramické formy, v mnoha domácnostech se využívají i různě široké hrnce. Paschu pečeme v pecích na Velký pátek.

Colomba

V Itálii je tradiční moučník colomba, podobný naší bábovce, obsahuje mandle, kandované ovoce nebo čokoládu. Colomba je nejtypičtějším jídlem italských Velikonoc, symbolizuje holubici, tedy mír a klid. K snídani na Velikonoční pondělí se podává torta rustica, slaný koláč se zeleninovou a vaječnou náplní. Tradičním velikonočním jídlem je pečené jehně nebo kůzle.

Palačinky

Palačinky jsou oblíbené po celém světě. V Anglii jsou ale tradičním předvelikonočním jídlem, které se jí poslední den před začátkem půstu spolu s mnoha dalšími pokrmy. Dnes se palačinky na ostrovech připravují na desítky a stovky různých způsobů, sladké i slané, s ovocem i omáčkami. Oblíbené jsou jak tenké palačinky, jaké známe u nás, tak i ty americké - připomínající spíše naše lívance.

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky