Doušky prémiových lihovin pro chvíle sváteční

Doušky prémiových lihovin pro chvíle sváteční

Ušlechtilé lihoviny světových i našich značek, jakou jsou whisk(e)y, bourbony, koňaky, vodky, rumy, tequily či likéry mají dokonalou chuť díky tradici, výjimečným surovinám i výrobním postupům.

1. Four Roses Bourbon

výrobce Four Roses Distillery, Kentucky, USA

Libozvučný název tohoto bourbonu vyvolává různé spekulace o jeho vzniku. Podle oficiální verze za své jméno vděčí zakladateli značky Paulu Jonesovi.

Jižanská kráska svolila ke sňatku s ním symbolicky tak, že si na živůtek plesových šatů připnula čtyři rudé růže. Bourbon se vyrábí z tradičních surovin v samém srdci státu Kentucky, ve městě Lawrenceburg, již od roku 1888. Nejjakostnější odrůdy kukuřice (aby whisky mohla být označena jako bourbon, musí kromě jiného být vyrobena minimálně z 51 % z kukuřice) v kombinaci s vápencovou vodou zaručují mimořádně jemnou chuť a bohaté aroma.

Bourbon Four Roses zraje ve středně ožehnutých sudech mimo palírnu ve dvaceti nízkých, jednopatrových skladech u řeky Cox´s Creek. Tak získává aroma vanilky s netypickou „nakouřeností“. Další chutě ovládají citrusy, čerstvá máta s přechodem jemného koření a tóny medu na patře.

V maloobchodní síti za doporučenou cenu 419 Kč. www.janbecher.cz

2. Jameson Gold Reserve

výrobce Irish Distillers Group, Irsko

Zlatá etiketa na láhvi Jameson značí mimořádnost. K unikátním vlastnostem této třikrát destilované irské whiskey dopomáhá zrání v panenských sudech z amerického bílého dubu s vyváženým podílem fermentovaného a nefermentovaného ječného sladu. Ve vůni ucítíte dříví, slad a obilí, se stopami sladkého sherry a mentolu. Překvapí také medově sladká, vzápětí kořeněná chuť s ozvěnou lesních plodů a hrušek.

Doporučená cena 1239 Kč. www.janbecher.com, www.drinking.cz

3. Johnnie Walker Gold Label Reserve

výrobce John Walker and Sons, Skotsko

Speciální směs whisky, která byla vybrána mistrem palírny Johnnie Walker, Jimem Beveridgem. Tato výjimečná skotská obsahuje také whisky Clynelish single malt, na jejíž výrobu se používá voda z oblasti, kde bylo v roce 1800 ve Skotsku poprvé objeveno naleziště zlata. Whisky má medovou chuť s krémovou texturou, ale přesto si zachovává svou tradiční kouřovost, která je typická pro tolik oblíbenou značku Johnnie Walker.

Doporučená cena 1089 Kč. www.global-wines.cz

4. Becherovka Original

výrobce Karlovarská Becherovka a. s.

Na letošní zimu se ikonická láhev se 100% bylinným likérem zabalila do sněhových vloček!

Ideální jako aperitiv či digestiv (při –4 až –6 °C), ale i „zatepla“ s medem a citronem.

Doporučená cena 179 Kč (0,7 l), maloobchodní síť.

5. Mirabelkovice

výrobce Rudolf Jelínek

Divoce rostoucí mirabelky s mimořádně sladkou chutí dodávají skvělé Jelínkově 42% mirabelkovici charakter a výjimečnost.

Doporučená cena 166 Kč (0,2 l). www.shop.rjelinek.cz

6. Napoleon Ambassador

výrobce STOCK Plzeň-Božkov, s. r. o.

Brandy z kvalitních destilátů z vybraných odrůd španělských vín. Na typické zlatavé barvě, aromatu a velmi jemné chuti se podílí i dlouholeté staření v dubových kádích.

Doporučená cena 240 Kč, běžná síť. www.la-vin.cz


Tradice i odvaha k inovacím dnes šlechtí také tuzemské výrobce lihovin. Některé ze značek si našly příznivce v Evropě i v zámoří. Po právu patří i na sváteční stoly. Mějme na paměti, že každý destilát, pokud ho pijeme čistý, má mít i vlastní typ sklenky a hlavně že je míněn jako výrazný akcent či malá tečka, aperitiv či digestiv, nikoli jako průvodce celého večera.


7. Vodka 42 Blended

výrobce Granette & Starorežná Distilleries, a. s.

První česká blendovaná vodka vzniká unikátní kombinací melasového, obilného a vinného lihu. Výrazná textura, decentní aroma vinné révy a působivě sladová chuť.

Doporučená cena 149 Kč, v běžné obchodní síti. www.destilaty.heureka.cz

8. Williams kosher

výrobce Rudolf Jelínek

Vynikající destilát vyrobený ze šťavnatých hrušek odrůdy Williams je primárně určen pro americký trh. Nádherně výrazná vůně a jemná chuť po hruškách s dlouhým dozníváním. Košer certifikát udělený americkou Ortodoxní unií potvrzuje nejvyšší kvalitu.

Doporučená cena 669 Kč (0,7 l), ve vybrané síti obchodů. www.shop.rjelinek.cz

9. Fernet Stock

výrobce STOCK Plzeň-Božkov, s. r. o.

Hořký Fernet Sotck patří k nejoblíbenějším lihovinám v Česku. Obsahuje 14 vybraných bylin z celého světa, které vytvářejí nezaměnitelnou chuť.

Doporučená cena 3192 Kč (1 l), ke koupi v obchodní síti.

10. Absolut Unique

výrobce The Absolut Company, Švédsko

Limitovaná číslovaná edice ikonické vodky.
V kombinaci čísel, barev a 51 typů kresby byly vyrobeny celkem 4 miliony láhví, z nichž každá je originálem a dostává své pověsti uměleckého předmětu s užitnou hodnotou.

Doporučená cena 369 Kč, ve vybrané síti prodejen.

11. A. DE FUSSIGNY Sélection

výrobce Maison A. de Fussigny, Francie

Přes svůj odkaz k tradičním hodnotám koňaku se dnes současní majitelé snaží o jeho moderní pojetí. Nová řada této značky je tak podpořena novými informacemi, ručně psanými na etiketě tohoto výjimečného koňaku.

Doporučená cena 659 Kč. www.united-drinks.cz

12. Baileys Hazelnut

výrobce Baileys, Irsko

Známý likér nově s příchutí lískového oříšku. V Baileys Hazelnut se snoubí s prvotřídní smetanou (je použita do 36 hodin po nadojení) a špičkovou (třikrát destilovanou) irskou whiskey. Aroma dotahují kakaové boby a vanilka.

Doporučená cena 399 Kč, v předvánočních akcích 329 Kč. K dostání v obchodech nebo na www.global-wines.cz.


Chutě prémiových lihovin znají tisíce odstínů. Ty, bez kterých se nemůže obejít snad žádný bar, mají jednu společnou vlastnost – nesou originalitu země svého původu. Mytická vodka, jemný koňak, lahodný likér, řízný gin a tequila či výjimečný rum – co víc si přát do sklenky i pod stromeček?


13. Beefeater 24

výrobce Beefeater Distillery / Pernod Ricard, Anglie

Beefeater je jediný gin typu London Dry, který je destilovaný (od r. 1820) v samotném srdci Londýna. Při výrobě se 12 rostlinných přísad maceruje v kvalitním obilném ginu po dobu 24 hodin, následuje 8 hodin destilace.

Doporučená cena 599 Kč, Makro. www.janbecher.cz

14. Tequila El Jimador Reposado

výrobce Herradura, Mexiko

Přízvisko reposado získává tequila, nápoj vypálený z vykvašené šťávy z agáve, která zraje 60 dní až 12 měsíců. Tato výjimečně kvalitní tequila se vyznačuje medovou barvou a jemnější, měkčí chutí.

Doporučená cena 516 Kč (0,7 l). www.gastroklub.cz

15. Zacapa Centenario 15 Aňos

výrobce Licorera Zacapaneca, Guatemala

Rum z cukrové třtiny z vulkanické půdy. Po destilaci dozrává 5–15 let v nadmořské výšce 2300 metrů systémem solera v sudech po bourbonu, sherry a sladkém vínu Pedro Ximenez.

Akční cena 654 Kč (1 l). www.vino-velkoobchod.cz

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky