Japonské dezerty: Zdravé mlsání, nebo sladké plné barviva?

Japonské dezerty: Zdravé mlsání, nebo sladké plné barviva?

Každá země má své specifické sladkosti. Japonsko, podobně jako další země v Asii, vyrábí tradičně své sladkosti především z rýžové mouky a fazolí.

Z Japonska všichni známe hlavně sushi, ale je to spousta dalšího výborného jídla, které můžete objevit. Díky tomu, že Japonsko ještě dnes velice dbá na tradice, i jeho jídlo je sezonní. Obměňují ho na jaře, v létě, na podzim a v zimě a dále o svátcích.

Spousty sladkostí se vyrábí z rýže a fazolí nebo i brambor. To je poměrně zdravější než sladkosti u nás, které jsou z mouky, vajec a tuku. Musíme ale brát v potaz, že japonské sladkosti jsou hodně doslazované, jak u těsta, tak u fazolí se přidává hodně cukru, protože samy o sobě sladké nejsou. Co se týče barviva, sladkosti se barví v průběhu sezony nebo podle chuti. Může se použít jak přírodní barvivo, jako jsou zelený práškový čaj matcha nebo fialové brambory i růžové sakury, tak i obyčejné potravinářské barvivo. Tady spíše záleží na času, který na tom chcete strávit, nebo naopak kolik za to chcete zaplatit.

Tradiční sladkosti, které si můžete koupit na ulici nebo na festivalu, se velice často dělají z rýžové mouky, která se smíchá s cukrem a pak se vaří. Těsto pak můžete dochutit sladkými fazolemi anko nebo zkaramelizovanou sójovou omáčkou a dalšími věcmi, co se dají zrovna sehnat tu sezonu.

Mochi, táhnoucí se lepivé těsto z rýžové mouky, které se tradičně ještě teplé jí v Japonsku na Nový rok. Toto těsto je základ pro další japonské sladkosti uvedené dále.

Daifuku, rýžové těsto vařené v horké lázni, dokud nezměkne a nestane se z něj lepivá hmota. Těsto se pak oválí ve škrobu a naplní se sladkými fazolemi nebo ovocem, krémem a podobně.

Dango, rýžová mouka s cukrem, z této hmoty uděláte kuličky a dáte je vařit do vroucí vody, poté kuličky napíchnete po 3 nebo po 5 na špejli. Těsto se dá různě ochutit například přírodně matchou nebo barvivem.

Youkan, želé vyrobené ze sladkých červených fazolí anko. Do želé se podle sezony přidávají třeba kaštany, sladké brambory nebo matcha.

Wagashi, tradiční sladkosti podávané při čajovém obřadu. Tady si cukrář může více vyhrát s podobou sladkostí. Sladkosti můžou být více abstraktní a stávají se uměleckým dílem, které vyjadřuje pocity umělce, aby umocnil zážitek z obřadu. Wagashi se dá dělat i doma, nejčastější ingrediencí jsou bílé fazole, sladké brambory nebo kaštany. Z těch se dá udělat pasta, kterou můžete tvarovat, jak je libo.

Diskuze ke článku

  • Test
    Test |

    10. 5. 2017 09:13

    pokus

Další články z rubriky