Dětské hemžení v historické vodárně

Dětské hemžení v historické vodárně

Hodíte kámen do vody a na hladině se začnou vytvářet soustředné kroužky. Lidé se tak uklidňují již stovky let. Hladina ovšem musí být hladká, jinak vlny kroužky hned rozbijí, což k očekávanému klidu nepřispěje.

V Praze je však místo, které tuto teorii vyvrací. Na branickém nábřeží v prostoru zrenovované vodárny postavené podle projektu Jana Kotěry se zrodily kroužky, které dokážou potěšit za každého stavu vltavské hladiny.
Kroužky na Vltavě jsou již rok a čtvrt hravým rájem pro děti a dobrodiním pro jejich maminky.

Rozlohou jsou vůbec největší podobný areál v republice. Před dětmi otevírá neohraničené možnosti pro hry, sport i získávání nových vědomostí.

Vládkyně kroužků

„Po získání pedagogického vzdělání jsem učila pouhý rok,“ hovoří o svých začátcích Marie Růžičková, která „kroužky“ vymyslela. „Intenzivně jsem se ale zabývala zakládáním různých zájmových aktivit v mateřských a základních školách a za třináct let se počet předškolních i školních dětí v mých kroužcích rozrostl z původních několika desítek na současných osm tisíc po celé Praze.“

Ohromující číslo, kterým se prezentuje mladá dáma, jež sotva překročila třicítku. Mezitím přivedla na svět i dva vlastní potomky – čtyřletou Elišku a dvouletého Marečka, kterým během několika měsíců přibude další sourozenec.

Jeden velký cíl byl dosažen. Když se ale naskytla možnost provozovat zcela nově upravený areál vodárny, vložili s partnerem všechny dosud vydělané finance do trochu jiných kroužků: „Na břehu Vltavy jsem vybudovala Kroužky na Vltavě,“ říká.

Hra, sport, zábava i jídlo

Nový areál v Braníku je snadno dostupný městskou dopravou (150 m od tramvajové zastávky linek 3 a 17) a v okolí je i dostatek místa na parkování. Interiér i okolní plochy hýří barvami a netradičními tvary. „O spolupráci jsem požádala prověřené odborníky – architekta Jakuba Fišera, o ztvárnění interiéru se postarala výtvarnice Bára Hubená. Snažila jsem se o nestandardní dekorace, které povzbuzují dětskou fantazii,“ objasňuje celkové pojetí paní ředitelka.

Už v přízemí čeká děti od tří let v prostorné kavárně a jídelně spousta zábavy. Je zde například malý historický hrad, loďka, spousta hraček, na velké obrazovce běží filmy pro nejmenší. Je zde i prodejna s hračkami a dětskými knihami a časopisy, kterou obsluhují handicapovaní prodavači.

Pravidelně se zde pořádají výtvarné dílny, minidiskotéky a další zábavné programy, občas přijde i kouzelník.

Loftové patro patří těm nejmenším. V bezpečí měkké prostorné ohrádky si hrají batolata do tří let, miminka zde mohou maminky nakojit v zavěšených houpacích křeslech, a když dítě usne, mohou je uložit do útulné kolébky. Zde i v přízemí se mohou maminky v klidu najíst a napít a své ratolesti přitom mít pod dohledem.

Dvoudílný jídelní lístek

Dětem při hře nebo dovádění na hřišti, které kromě četných atrakcí nabízí i největší lanové centrum u nás, pěkně vyhládne a vyprahne. Pro ně i jejich rodiče vytvořil šéfkuchař Michal Blumtritt speciální jídelní lístek. Zkušený kuchař s bohatou praxí v pražských restauracích musel nad skladbou především dětského menu důkladně přemýšlet: „Vařit zde je přece jen rozdílné než v běžné restauraci. Jídla je tu nutné upravovat pro delikátnější chuťové buňky dětí.

Musíme samozřejmě mnohem méně solit a pepřit, polotovary a různé potravinové náhražky tu nenajdete.

Jídlo musí být chutné, pestré a musí mít svou výživovou hodnotu. Samozřejmostí jsou čerstvé sezonní suroviny. Na papírové prostírání, které je současně omalovánkou, tak putuje například domácí burger připravený z kvalitního masa a čerstvého pečiva s domácím kečupem, už na pohled je milá krupicová kaše zdobená lentilkami, oblíbené jsou těstoviny. Pro miminka jsou tu připraveny mixované pokrmy, v sortimentu nechybějí svačinky pro větší děti – jogurty, kukuřičné křupky či krájené ovoce.

Dospělí vyhledávají především tradiční pokrmy české kuchyně. Na výběr je dostatek teplých i studených nápojů. Zvláštní příležitostí pro kuchaře jsou společenské akce, například oslava narozenin, kterých Kroužky na Vltavě pořádaly již desítky. Oslavenci i jejich hosté si tu pochutnávají na domácích dortech a dalších laskominkách. K příjemné atmosféře přispívá i pozorná a ochotná obsluha. Kroužky a k tomu vltavský břeh vytvářejí jedinečnou oázu klidu pro rodiče a místo plné hravosti pro jejich temperamentnější potomky.


Foto: David Raub

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky