Tipy, jak poznat v restauraci dobrý steak

Tipy, jak poznat v restauraci dobrý steak

Pořádný hovězí steak najdete dnes v každém jídelním lístku v každé restauraci. Ale ne všude můžete očekávat lahůdku, která rozhodně nepatří mezi ty nejlevnější položky na menu. S našimi tipy ale už určitě neuděláte krok vedle.

Maso je základ. První, co by vás mělo zajímat je z jakého masa bude steak připraven. Pokud vám toto není obsluha schopná vysvětlit či vám není schopna nabídnout stupně propečení masa, vydejte se na jídlo jinam. Dobrý steak je možný připravit za jakéhokoliv druhu masa - kromě hovězího i z vepřového, telecího, drůbežího, jehněčího, z divočiny či ryby. Maso se ale připravuje výhradě z hovězího, pokud toužíte po masu snů, vsaďte na svíčkovou.

Vhodnými masy jsou plemana Aberdeen Agnus, Shorthorn, Hereford či Charolais, který se prohánějí po Jižní Americe, ale v dnešní době se pěstují i v Česku. Vždy se ujistěte, že se jedná o maso dojných krav. Používají se i jalovice a býčci. Jejich maso patří k těm nejlepším. Za nejlepší maso platí svíčková, kterou umí připravit každý kuchař. Skvělý je ale také vysoký a nízký roštěnec.

Vidíte-li na mase stopy po paličce, maso zřejmě není dobře připravené. Mezi kuchaři je použití kuchařské paličky považováno za svatokrádež. K narušení textury masa bohatě postačí klouby prstů nebo hřbet otevření dlaně. Alfou a omegou je i stupeň propečenosti. Vybrat si můžete mezi very rare (pod upečnou kůrkou se skrývá až syrové maso), rare (maso má krustičku na povrchu, maso je růžové, střed syrový), medium rare (na povrchu křupavý, uvnitř plný šťávy, na řezu je maso lehce krvavé), medium (středně propečený steak, při dotyku pruží, na řezu je maso růžové) a well done (zcela propečený, při dotyku je pevný, na řezu je krémově až šedavě hnědý).

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky