Jak chutnají Vánoce s Karolínou, domácí kuchařkou?

Jak chutnají Vánoce s Karolínou, domácí kuchařkou?

Písničkářka, novinářka, autorka tří úspěšných kuchařek, televizní kuchařka, to je Karolína Kamberská. Jak slaví Vánoce?

V současné době běží v televizi již čtvrtá řada pořadu Karolína, domácí kuchařka. Vzpomínáte na své první díly?

Ano, na to se nedá zapomenout, byla jsem totiž pěkně nervózní. Nikdy jsem před kamerou nevařila, takže jsem vůbec netušila, jak to zvládnu ani jestli to může někoho zajímat. Vzhledem k tomu, že jsme natočili už čtvrtou řadu, to asi dopadlo dobře. Takže už jsem před kamerou jistější a mnohem víc si to užívám.

Od Středomoří, jemuž se v nové sérii věnujete, se ale vraťme ke svátkům, které nás teď čekají. K Vánocům. Jaké cukroví u vás doma nikdy nesmí chybět?

Ona ta nová série není úplně středomořská, spíš jsem si v téhle oblasti svobodně hledala inspiraci. Každopádně i dost sladkostí je tam ovlivněno jihem - cantuccini, tartaletky apod. O Vánocích ovšem peču českou klasiku, samozřejmě rohlíčky, linecké a pracny, ale nesmí chybět ani išlské dortíčky nebo ořechové mušličky. Taky mám moc ráda nepečené cukroví, třeba bez čokoládového salámu by u nás nebyly Vánoce.

Držíte se v kuchyni čistě jen klasiky, nebo si dovolíte o svátcích i trošku toho experimentu?

Experimentuju moc ráda, ale záleží samozřejmě také na tom, jaké množství experimentů snese moje rodina. Obzvlášť děti jsou docela konzervativní, stejně jako všichni jejich vrstevníci. Takže se mezi experimenty a klasikou snažím udržet zdravou míru.

Co zdravé pečení, alternativy lepku, bez ořechů, laktózy?

To je tedy občas oříšek. Před týdnem jsem připravovala dětskou oslavu a musela jsem nad tím hodně přemýšlet, protože kamarádi mého nejmladšího synka mají všechno možné od bezlepkové diety po intoleranci laktózy. Takže najít nějaký kompromis, aby se všichni najedli, bylo docela těžké. Někdy si říkám, že za mých mladých let tyhle vymoženosti nebývaly. Ale co naděláme. Moje rodina jí zdravě a všechno, za což jsem vděčná.

Věřím, že spousta našich čtenářů si k Vánocům bude přát vaši novou kuchařku. Jaký dárek si naopak přejete najít pod stromečkem vy?

Pro mě by bylo dobrým dárkem, kdyby si spousta čtenářů časopisu F.O.O.D. koupila mou kuchařku (smích). Jinak já si také k Vánocům přeju kuchařky, ale samozřejmě cizí, protože tenhle druh literatury mě pořád nepřestal bavit a fascinovat.

Tip: V nové kuchařce Jídlo jako vášeň se Karolína Kamberská mimo jiné inspirovala slunným Středomořím. Kniha přináší i tipy na pohoštění. K dostání na www.bux.cz

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky