Největší gastronomické trendy roku 2017

Největší gastronomické trendy roku 2017

Stejně jako každý rok, i letos se nesou gastronomií trendy z minulého roku a opět se vyzdvihuje lokálnost, maximální čerstvost a tradice. Pozadu nejsou ani hipsterské kavárny, minimalismus a alternativní stravování.

1. Klíčení

Naklíčené luštěniny v salátech i jako doplněk při servírování masa. Klíčky jsou zdravé, jejich domácí příprava není nijak náročná a cenově velmi výhodná. Takto naklíčená cizrna či čočka se stává mnohem stravitelnější a výživnější.

2. Bez odpadu

V minulém roce proběhla vůbec první konference na téma tzv. zero waste, tedy bezodpadového životního stylu. Milovníci tohoto trendu nakupují potraviny bez obalu, na kterých ušetří, kompostují a jako pomocník jim slouží kniha „Domácnost bez odpadu“, která byla před pár týdny přeložena do češtiny a lze ji zakoupit v knihkupectví.

3. Lokálnost

Návrat na česká pole, pěstování vlastních bylinek, ovoce i zeleniny. Lokálnost se dostává v posledních letech do popředí a jinak tomu nebude ani letos. Samotné restaurace se na tento trend zaměřují a často berou kvalitní českou zeleninu jako základ. Vždyť bez ní by neuvařili vývar do polévek a omáček, skvělou přílohu ani většinu vegetariánských a veganských jídel, která jsou založena právě na zelenině.

4. Domácí výroba

Nově vycházející kuchařky, trendy i zdroje informací, nám denně ukazují, jak jednoduchá může být domácí příprava jednotlivých pokrmů. Zmiňované domácí klíčení, pěstování bylinek i základy vaření zvládne naprostý začátečník. Internet je navíc zavalen rychlými Tasty videy, inspirací na každý den.

5. Donuty

Cupcakes, burgery a hotdogy jsou dávno passé. Barevné donuty zaplavily instagramy a v letošním roce tomu nebude jinak. Chystá se otevření pražského Donut Shopu a nejnavštěvovanější kavárny je zařazují do své nabídky, stejně tak internetový obchod Rohlík.cz.

6. Fairtrade

Nejenom zájem o potraviny vypěstované u nás, ale i o původ plodin ze zahraničí. Lidem mnohem více záleží na konkrétních podmínkách práce a při výběru si zakládají na tom, aby byly dostatečně fér. V obchodech se čím dál tím častěji setkáváme s produkty s označením Fairtrade, ať už se jedná o banány, kávu nebo kakao. Certifikace zaručuje důstojné podmínky zaměstnanců, kteří se podíleli na sběru či výrobě daného výrobku.

7. Minimalismus

Nejenom v bydlení, ale i v oblasti gastronomie, od servírování přes výběr surovin až po kombinace chutí. Říká se, že méně je někdy více. Toto zlaté pravidlo si nese rok 2017, který jde ruku v ruce se zmiňovaným „zero waste“ a ekologií. Foodies a fanoušci dobrého jídla vidí luxus nejenom v drahých restauracích, ale i na talíři plném pečené sezónní zeleniny. Nově otevřené podniky pracují s minimalismem a přírodními materiály, které společně kombinují. Na vzestupu jsou také pop-up restaurace a zážitky, které si můžete odnést jak z klasické, tak neobyčejné „restaurace“ jakou je například Forbidden Taste.

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky