265/972/2-102_3.jpg

Slepice a jejich vejce

08.04.2013 | F.O.O.D. | Ingredience

Nedejte se v obchodech zmást lákavými označeními „čerstvá“, „česká“ nebo dokonce „zlatá“ vejce. Vše, co potřebujete o nakupování vajec vědět, najdete na této dvoustraně!

Nejlepší vejce jsou domácí. Máte-li proto možnost je získat (ve městě ji skýtají hlavně farmářské trhy), rozhodně to udělejte. I když před Velikonocemi všichni jako o překot shánějí bílá vejce, na jejich kvalitu nemá barva skořápky žádný vliv. Bílá vejce snášejí pouze určitá plemena nosných slepic (například vlašky), hnědá vejce zase mají obvykle pevnější skořápku.

U běžných plemen odpovídá barva skořápky barvě ušnic. Slepice s bílými ušnicemi snášejí vejce bílá, slepice s červenými ušnicemi hnědá vejce. Barva skořápky nebývá stálá a během snáškového cyklu (začíná ve 20. až 30. týdnu věku slepice) se může měnit.

Vejce se ideálně konzumují asi dva až tři dny po snůšce, kdy bílek a žloutek už nejsou tak slepené, a taky skořápka jde lépe loupat. Mají úplně jinou vůni a samozřejmě chuť.

A nenechte se strašit hrozbou cholesterolu! Poslední výzkumy totiž ukazují, že cholesterol obsažený ve vejcích není zdaleka tolik škodlivý jako ten produkovaný naším vlastním tělem. Pokud je domácí vajíčko na povrchu špinavé, umyjte ho až těsně před konzumací, protože jinak byste jej připravili o ochrannou membránu, která zabraňuje vniknutí možné infekce.

Velikost vajec

Koupíte-li si vejce v obchodě, už obal by měl jasně deklarovat, jedná-li se o vejce tuzemská, či dovezená a jaké hmotnostní kategorie jsou. Třídit a balit vejce smějí pouze třídírny schválené příslušným orgánem dané země. V Česku je to Státní veterinární správa.

Jaká vejce jíš...

Od vstupu České republiky do EU v roce 2004 platí pro producenty vajec povinnost označovat prodávaná vejce nejen podle země původu, ale i to, z jakého chovu pocházejí.

To se dočtete z číselného kódu umístěného přímo na vejcích. Jako první je tu číslo od nuly do trojky označující způsob chovu slepic, od kterých vejce pocházejí, následuje označení země původu a nakonec čtyřmístný číselný kód producenta.

Označení vajec z ekologického chovu začíná znakem „0“. Vejce z volného výběhu (slepice mají prostor k hrabání, snášení vajec do hnízda, popelení se, možnost hřadování a celodenní přístup do výběhu) by měly mít kód „1“, vejce z chovu na podestýlce (v halách) by měla být opatřena textem na obalu „Vejce nosnic v halách“ a kódem „2“.

Vejce slípek chovaných v nyní již tzv. obohacených klecích (musejí mít větší využitelnou plochu, minimálně 600 cm²) pak musejí být opatřena textem „Vejce nosnic v klecích“ a kódem „3“. Těchto vajec je bohužel zatím v prodeji nejvíce.

Fotogalerie

266/972/2-102_3.jpg 258/972/2-102_1.jpg 262/972/2-102_2.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Naučte se jíst červenou řepu: 6 sladkých i slaných receptů

17.02.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Pod tmavou slupkou se skrývá červená a skvělá řepa, které se mnozí z nás stále ještě obávají. Řepu známe ze školních jídelen, kde se podává především nakládaná nebo vařená. Vyzkoušejte ji tentokrát jinak!

Jak snadno oloupat česnek? Pomocí misky nebo v mikrovlnce!

16.02.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Myslíte si, že česnek lze oloupat jen pomocí nože? My vám dokážeme, že to jde hned několika způsoby a navíc snadno a rychle.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

30 nejtrapnějších vět, kterými se s námi rozcházejí: Kolik z nich jste slyšela i vy? 30 nejtrapnějších vět, kterými se s námi rozcházejí: Kolik z nich jste slyšela i vy?
Jarní květinové dekorace za pár korun: Z vajíčkových plat Jarní květinové dekorace za pár korun: Z vajíčkových plat
Proč vás často bolí hlava? Kdy už musíte jít k lékaři? Proč vás často bolí hlava? Kdy už musíte jít k lékaři?
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web