Zdravý souboj: Šťávy nebo smoothies?

Zdravý souboj: Šťávy nebo smoothies?

Věčné dilema a debaty nad tím, jestli je lepší odšťavňovat nebo pít rozmixované ovoce a zeleninu v podobě smoothies. Podívejte se s námi na to, jaký je v nich rozdíl a který z nápojů je zdraví prospěšnější.

1. Šťávy a odšťavňování

V současnosti se doslova roztrhl pytel s fresh bary, kde se ceny pohybují od 60 korun za nejmenší kelímek šťávy. Jejich návštěvu doporučujeme hned ráno, aby se vaše tělo nastartovalo nebo během dne, kdy na vás začne padat únava. Důvodem je fruktóza obsažená v ovoci, která tělu prospívá, ale ve velkém množství může i škodit, byť se jedná o zdravý cukr. Ovocné a zeleninové šťávy vás zkrátka nakopnou! Proces odšťavňování zbaví ovoce i zeleninu slupek a výsledek je čistá šťáva plná vitamínů. Na rozdíl od smoothies pijete však nápoj s menším podílem vlákniny, kterou odstraníte během odšťavňování a která je pro tělo velmi důležitá.

2. Smoothies aneb rozmixované ovoce

Ovocné nápoje neboli smoothies mají v dnešní době mnoho podob. Od kombinace ovoce, zeleniny s vodou, mlékem či jogurtem až po mixování společně s kakaem, chia a dalšími semínky. Smoothies se od šťáv liší tím, že do nich můžete rozmixovat téměř vše a v nápoji zůstanou všechny cenné látky z ovoce i zeleniny (například již zmiňovaná vláknina). Výhodou je, že vás mnohem více zasytí a podle podílu vody, šťávy či přidaného mléka rozhodujete o tom, jak husté smoothie bude. Trendem posledních dvou let je vypít několik smoothies denně, což také není ideální kvůli velké dávce fruktózy, tedy cukru.

Jaký je tedy výsledek a co je zdravější?

S přesností můžeme říct, že jak šťávy, tak smoothies je dobré zařadit do jídelníčku 1x až 2x denně. Pozor si dejte na kombinace a vypité množství. Pro naše tělo ale stále platí, že se všechny látky z ovoce i zeleniny nejlépe vstřebávají klasickým konzumováním, kdy ovoce/zeleninu nejprve rozžvýkáme. Naše doporučení je tedy naslouchat tělu a tomu, co potřebuje. Nebojte se přidat do smoothies i šťáv více zeleniny, inspirujte se naším smoothie detoxem a myslete na to, že investice do kvalitního mixéru, smoothie makeru nebo odšťavňovače se vám rozhodně vrátí.

Diskuze ke článku

  • Nejsou zde zatím žádné komentáře.

Další články z rubriky