726/165/2-56_2.jpg

Zapomenuté poklady

09.03.2012 | Jitka Rákosníková | Ingredience

Přestože se jim u nás daří, kdysi se běžně používaly a k mání jsou i v obchodech, nevíme, co s nimi. Je to škoda, protože kdoule, batáty či topinambury patří k opravdovým lahůdkám tradiční i kreativní gastronomie!

Kdoule

Kdouloň (Cydonia oblonga) je keř nebo menší strom, který dorůstá výšky 3 až 6 metrů. Poznáte ho podle nepravidelné kulovité koruny s tmavě zelenými listy.
Kdouloň vykvétá o trochu později než ostatní ovocné stromy, protože pochází z teplých oblastí Střední Asie, kde je zvyklá na vyšší teploty. Proto většinou její velké bílé nebo růžové kvítky nezmrznou a pěstovat se u nás dá všude tam, kde se daří meruňkám, například na Moravě nebo ve středních Čechách. Světležluté plody podobné jablkům nebo hruškám se i u nás používaly na vynikající zavařeniny a takzvaný kdoulový sýr – pevné želé obalované v cukru. Syrové kdoule chutnají trpce a dráždí žaludek, proto je nutná jejich tepelná úprava – a jak je vidět z uvedených receptů, v kuchyni se uplatní opravdu široce.

Batáty

Sladké brambory zvané batáty se do Evropy také dostaly z Jižní Ameriky, a teplo mají rády do té míry, že se jim v Evropě daří jen v její jižní části – komerčně se pěstují například ve Španělsku a Portugalsku. S našimi bramborami ovšem velké načervenalé hlízy s podstatně pevnější dužninou spřízněny nejsou. Batáty mají nasládlou chuť, velké množství uhlohydrátů, vápníku a hořčíku, proto jsou pokládány za kvalitní příspěvek zdravé stravy. Zároveň ale potěší každého labužníka a vzhledem k tomu, jak jsou velké, se při nákupu dostáváte k příznivému poměru ceny a kvality. Vyzkoušejte je třeba pečené: Dobře očištěné je zabalte do alobalu, pečte při 200 °C asi 40 minut a podávejte například s brynzou.

Topinambur

Pokroucené hlízky se světlehnědou slupkou a pevnou dužninou krémové barvy k nám přišly z Jižní Ameriky, odkud je počátkem 17. století dovezli francouzští námořníci. Jméno jim bylo přisouzeno podle brazilského indiánského kmene Tupinambas, ale jelikož se topinambury velmi ujaly a ve velkém se pěstují například v dnešním Izraeli, říkává se jim také židovské brambory či jeruzalémské artyčoky. Správný botanický název je slunečnice hlíznatá. Tato vysoká rostlina kvete na podzim výraznými žlutými květy a u nás je často k vidění jako zplanělá. V 50. letech bylo totiž silně rozšířeno její pěstování jako krmné plodiny. Křehký topinambur (tenké plátky se mohou jíst i zasyrova) s mírně oříškovou chutí je ideální pro diabetiky vzhledem k vysokému obsahu inulinu, uplatní se i v lahůdkové kuchyni, například jako krémový dip či polévka.

Černá ředkev

Jedna z nejstarších pěstovaných plodin, jakou lidstvo zná, pochází z Asie. Údajně se jí posilovali už dělníci při stavbě egyptských pyramid. Od bílé „pivní“ ředkve se liší pouze barvou slupky a stejně jako bílá ředkev může být i černá kulovitého nebo protáhlého tvaru. Pikantnost ředkve je dána vysokým obsahem hořčičných olejů, které povzbuzují chuť k jídlu, posilují obranyschopnost organismu a mírní jaterní a žlučníkové obtíže. V lidovém a domácím léčitelství se šťáva z ředkve doporučuje při kašli, kdy se nastrouhá a promíchá s cukrem či medem, nechá několik hodin stát, aby pustila šťávu. Ta se pak několikrát denně užívá na zmírnění obtíží.

Pastinák

Z uvedených plodin je asi nejznámější i pro běžné konzumenty, často se totiž v obchodech nabízí místo kořenové petržele. Je jí velmi podobný, ale pastinák má větší a silnější kořeny, odlišný tvar listů a jeho chuť je výrazně nasládlejší. Má také vyšší obsah éterických olejů, jeho chuť je jemně kořeněná. Ze všech kořenových zelenin, s nimiž se báječně kombinuje, nejlépe karamelizuje, proto je vynikající zapékaný či osmažený – vytvoří skvěle chutnající šťávu. Ve velkém se pastinák pěstuje v Británii, Francii a Skandinávii, všude tam je oblíbený ať už jako chutné křupavé chipsy či například v kombinaci s bramborami jako pyré či do lahodné krémové polévky.


Foto: Wolfgang Kowal
Food styling: Maren Jahnke
Dekor styling: Maria Grossmann

Fotogalerie

727/165/2-56_2.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Poznáte kvalitní čokoládu? 3 tipy, jak se vyhnout náhražkám plným cukru!

26.04.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Mírní stres, přináší radost v podobě hormonu štěstí a nikdy se jí nepřejíte. Ano, řeč je o čokoládě! Naučte se, jak ji vybírat a jak jednoduše poznat, že se jedná o kvalitní výrobek.

Naučte se jíst červenou řepu: 6 sladkých i slaných receptů

17.02.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Pod tmavou slupkou se skrývá červená a skvělá řepa, které se mnozí z nás stále ještě obávají. Řepu známe ze školních jídelen, kde se podává především nakládaná nebo vařená. Vyzkoušejte ji tentokrát jinak!

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Nejlepší červené rtěnky: Vyzkoušely jsme, kterou musíte mít! Nejlepší červené rtěnky: Vyzkoušely jsme, kterou musíte mít!
Sexuální tajemství z ložnic hollywoodských hvězd. Co na sebe prozradily? Sexuální tajemství z ložnic hollywoodských hvězd. Co na sebe prozradily?
Chat: Samovolný únik moči trápí více než 50 % žen! Zjistěte, jak mu předcházet Chat: Samovolný únik moči trápí více než 50 % žen! Zjistěte, jak mu předcházet
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web