954/978/octy_b.jpg

Bylinkové octy

01.02.2010 | Redakce | Ingredience

Bylinkové octy jsou vlastně ovocné octy, kořeněné různými bylinkami. Mnozí lidé si je přivážejí ze zahraničí, protože na našem trhu nejsou příliš k mání. Ovocné octy jsou totiž jemnější a lahodnější než běžně prodávaný ocet...

V kuchyni nejčastěji používáme některý z těchto tří druhů octa: bílý destilovaný, vinný nebo jablečný ocet. Zatímco bílý destilovaný ocet a vinný ocet obsahují substance kyseliny acetonové, které zabraňují správné asimilaci potravy a nepůsobí v těle nejlépe, čistý jablečný ocet na rozdíl od nich obsahuje kyselinu maleinovou, která je přírodní organickou součástí jablek a podílí se na snadnějším trávení. Navíc má jablečný ocet vysoký obsah draslíku, který se lehce váže s vápníkem, sodíkem, hořčíkem a dalšími důležitými prvky v těle. Kvalitní jablečný ocet bývá vyroben z celých jablek, nikoliv jen z jaderníků či slupek.

Ochucené octy se používají především k okyselení salátů, ale i při přípravě jiných pokrmů - omáček, majonéz, dresinků apod. I v případě, že nebudete mít k dispozici pravý ovocný ocet, všechny druhy aromatizovaného octa si podle následujících návodů můžete připravit i z octa, který v domácnosti běžně používáte.

Estragonový

Do lahvičky octa vložíme 1-2 snítky estragonu, dobře opláchnutého a oschlého. Přidáme kousek omyté citronové kůry. Ochucujeme jím zeleninové saláty, majonézy.

Bazalkový

Do lahvičky ovocného octa vložíme několik větviček opláchuté a oschlé bazalky. Doplníme 2-3 stroužky oloupaného česneku. Hodí se na zeleninové saláty, do čočky, fazolí.

Bylinkový

Do 4 litrové sklenice dáme 30 g celerové natě, 30 g estragonu, 40 g bazalky, 20 g tymiánu, 1 stroužek česneku, 12 tabletek sacharinu, zalijeme 2 litry 8 % ovocného octa, sklenici povážeme a necháme 14 dní vyluhovat. Potom ocet přecedíme přes plátno a uložíme v uzavřených lahvích nebo sklenicích. Používáme jej ke kořenění salátů, ale také jako nálev na houby, které potom sterilujeme.

Šafránový

Má žlutou barvu - špetka šafránu se nechá 14 dní uležet v 1 litru ovocného octa.

Koprový

Do skleničky vložíme snítku mladého kopru a doplníme několika kolečky mladé cibule. Chutná výborně s okurkovým salátem, ale i jiných zeleninových salátech či houbové polévce.

Saturejkový

Do skleničky s vloženou snítkou saturejky přidáme několik rozdrcených jalovčinek. Hodí se k luštěninám, ochucujeme jím omáčky „na divoko“.

Rybízový

Do 1 litru ovocného octa dáme 1/4-1/2 kg rozmačkaného rybízu, necháme týden ustát a přecedíme. Přidává se do limonád.

Citronový (pomerančový)

Kůra ze čtyř citronů (pomerančů) se pokrájí a přelije 1 litrem octa a 10 dnů se nechá stát.

Fotogalerie

955/978/octy_b.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Silné chutě rýže

26.10.2016 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Dnes už i v běžných obchodech narazíte na spoustu druhů rýže a každý se hodí na něco trochu jiného. Vychutnejte si s námi její nezapomenutelné podoby.

Exotické fíky - sladký poklad Středomoří

12.10.2016 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Ve Středomoří je můžete ze stromu ochutnávat již v červnu. Exotické fíky z pozdní, tedy srpnové a zářijové sklizně, jsou ale nejsladší.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

5 triků pro cukroví bez chyb. Žádné hrudky v polevě a lepivé těsto! 5 triků pro cukroví bez chyb. Žádné hrudky v polevě a lepivé těsto!
Efektní drdol za dvě minuty: Naučte se jednoduchý účes na večírek! Efektní drdol za dvě minuty: Naučte se jednoduchý účes na večírek!
Přezimování kaktusů: Které potřebují teplo a které  naopak zimu? Přezimování kaktusů: Které potřebují teplo a které naopak zimu?
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web