802/180/2-80_1.jpg

Aroma terapie

16.03.2012 | Jitka Rákosníková | Ingredience

Nádhernou vůni dodávají našim jídlům bylinky, koření a různé plody. Jídlo si díky nim nejen patřičně vychutnáme, ale krásné aroma přispívá k celkovému požitku z pokrmu a ještě dlouho v nás vyvolává libé vzpomínky. Ve volném seriálu, který dnes zahajujeme, představujeme první pětici jedlých parfémů – a také způsob využití, jaký jste si možná ještě nevychutnali. Tak do toho, vždyť to tak nádherně voní!

Anýz

Oficiálně nazývaný bedrník anýz (Pimpinella anisum) z čeledi miříkovitých se k nám rozšířil z Malé Asie. Odedávna se používal k aromatizaci nápojů i pečiva, také některých masitých pokrmů a při nakládání zeleniny, zejména červené řepy a zelí. Působí protinadýmavě, proto se dává ve formě čaje kojencům i kojícím matkám. Typická čistá lékárenská vůně, jejímž zdrojem je esenciální olej anetol, charakterizuje i různé likéry. Anetol najdeme i v následujícím koření, badyánu, který je proto někdy nazýván „hvězdicový anýz“. Semínka i typická vůně se podobají také dalšímu koření, fenyklu, který níže představujeme v jeho zeleninové podobě.

Badyán

Základní koření asijské kuchyně, kde se často používá i do slaných jídel, zatímco u nás je spojen především se sladkým pečivem a ještě výrazněji s vánočními cukrovinkami. Není s anýzem botanicky spřízněn, ale v jeho vůni vysledujeme stejné komponenty, především výše zmíněný anetol. Ve staré Persii byl nazýván badian, a tento název byl převzat řadou jazyků, i když se leckde ujalo anglosaské označení „hvězdicový anýz“. Illicium verum ale není na rozdíl od anýzu bylinka, nýbrž malý stromek s hvězdicově tvarovanými plody, domovem v Číně a Vietnamu.
Oblíbený je i v indické kuchyni, kde se jím často koření maso, protože zvýrazňuje jeho chuť.

Citron

Jeden z nejvoňavějších a nejpoužívanějších plodů, jaké lidstvo zná, roste na malém stromku s lesklými listy a nádherně voňavými kvítky v celém jižním pásmu – přesto je jeho původ nejistý, obecně se situuje na jih Indie, ale také do Barmy a Číny. Evropa se s ním seznámila díky římskému impériu už v 1. století n. l., ale v jižních evropských zemích se začal pěstovat až mnohem později, v 15. století v okolí Janova. V kuchyni se využívá jeho šťávy, kromě zředěné a případně slazené jako nápoje i k dochucování sladkých i slaných pokrmů, stejně jako strouhané kůry. Značné využití má také v lidové medicíně, mezi jiným i díky vysokému obsahu vitaminu C.

Dobromysl

Zatímco její český název zní poněkud starosvětsky (a dnes je dávána přednost kosmopolitnímu výrazu oregano), plně vystihuje jednu z příjemných vlastností této bylinky. V podobě čaje (výluhu) má totiž protizánětlivé účinky, zvyšuje vylučování žluče a mírní křeče. Dříve se proto dávala žencům při senoseči, přinášela jim úlevu a... dobrou mysl. Je nepostradatelná jako koření, spojené především se středomořskou kuchyní, ale kupodivu je oblíbená i v Mexiku, zejména k luštěninám. Je příbuzná s majoránkou (místně se jí říká zimní majoránka), ale chuť a vůně nejsou zcela identické. Často u nás roste divoce na loukách a mezích.

Estragon

Česky se tato bylinka nazývá kozalec, botanicky pelyněk estragon, v gastronomii je spojen s Francií, často ho najdeme i v ruské kuchyni. Pozor ale na to, že francouzská varieta je mnohem decentnější než ruská, a proto je práva tamní klasifikace fines herbes, tedy zařazení k jemným bylinkám. U nás býval pěstován spíš ruský estragon a v české kuchyni nedošel nijak velké obliby. Kvalitní francouzský estragon je ovšem jiný šanson. Dnes bývá k mání běžně v supermarketech v květináčích i časně před vlastní sezonou, takže ho můžete vyzkoušet například v klasické francouzské omeletě nebo k rybám, což jsou spojení, kterým haute cuisine vždy požehná.

Fenykl

Stejnou vůni, jakou se vyznačují semínka fenyklu a která je spřízněná s výše uvedeným anýzem, má i takzvaný zeleninový fenykl. Elegantní bílozelená bulva, tvořená křupavými řapíky se ztluštělou bází, je typickou zimní a časně jarní zeleninou. K nám se dováží například z Itálie, kde je finocchio zahrnován spoustou amore – a není divu. Kuchyňsky je totiž mnohostranný. Zasyrova, z nakrájeného na tenké proužky je báječně křupavý salát (doplňte jogurtem, zakysanou smetanou a česnekem), zprudka opečený na olivovém oleji na pánvi nebo v troubě je úžasný jako příloha či zeleninové jídlo, božský je i jako krémová polévka…


Foto: Karel Kita a Shutterstock.com
Food styling: Petra Frýdlová
Dekor styling: Venny Hladik

Fotogalerie

814/180/2-88_1.jpg 853/180/2-88_2.jpg 857/180/2-88_3.jpg 861/180/2-88_4.jpg 865/180/2-88_5.jpg 869/180/2-88_6.jpg 803/180/2-80_1.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

V hlavní roli žampiony: Krém, paštika i houbový chlebíček

23.01.2017 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Jsou tak dostupné, že je ani nesušíme do zásoby. Žampionů je ale tolik variant, že nás to občas může překvapit. Pojďme se jim podívat pod kloboučky.

Rozlouskněte tajemství ořechů a semínek

12.01.2017 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Skoro žádné pečení se neobejde bez vlašských ořechů a mandlí. Rádi používáme i lískové oříšky. Co ale přijít na kloub tajemství dalších oříšků a semínek a vyměnit starou klasiku za stejně zdravou alternativu?

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Nehubnete? Můžete si za to sama! Výmluvy, na které už to neuhrajete Nehubnete? Můžete si za to sama! Výmluvy, na které už to neuhrajete
Dcera Dády a Felixe Slováčka o tom, jak prožívá rozvod svých rodičů! Dcera Dády a Felixe Slováčka o tom, jak prožívá rozvod svých rodičů!
Tento týden v Ulici: Adriana vyhodí Eddieho z Coolny a znovu sáhne po drogách! Tento týden v Ulici: Adriana vyhodí Eddieho z Coolny a znovu sáhne po drogách!
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web