014/979/cina_b.jpg

Tajemství čínské kuchyně

01.02.2010 | Redakce | Gourmet

Použijeme-li označení "čínská kuchyně", dopouštíme se ve skutečnosti zjednodušení, protože ve způsobu přípravy jídla existují v Číně velké rozdíly. Prý lze rozlišit až dvacet různých stylů. Nejlépe vystihují různé styly vaření samotní Číňané, kteří říkají, že "jih chutná sladce, západ ostře, sever slaně a východ kysele."

Sladká kuchyně je kantonská. Jižní provincie Kuang-tung s hlavním městem Kantonem je rodiště většiny Číňanů, roztroušených všude po světe. To je asi důvod, proč při setkání s čínskou kuchyní v různých koutech světa narazíte ve většině případů na některou ze specialit Kantonu. Kantonská kuchyně je zvláštní používáním většího množství cukru a různých aromatických koření. Je vyhlášena také tím, že se tam s oblibou konzumují některé druhy masa, které jsou pro nás jen obtížně přijatelné (např. psi, kočky, krysy, mravenci, hadi, hledmýždi). Ale pocházejí odtud také výborné sladkokyselé omáčky, jež se používají v kombinaci s rybami, vepřovým masem...

S´-čchuanská kuchyně jako představitelka ostrého západu je zase typická používáním přemíry jamajského pepře, chilli papriček a jiného ostrého koření. Jídla jsou většinou silně pálivá. To prý proto, že ostře kořeněné pokrmy podporují chuť k jídlu. A tu právě v provincii S´-čchuan, kde je velmi horké a vlhké ovzduší, lidé potřebují. Typickou pochoutky této oblasti je dvakrát vařené hovězí, kuře s burskými oříšky v ostré omáčce (u nás známé kung-pao), s´-čchuanské nudle nebo velmi ostrá nakládaná zelenina, které se snídá s miskou rýže.

Provincie Šan-tung, která leží na severovýchodním pobřeží Číny produkuje slavné šantugské hedvábí, je známá hlavně svými jídly z darů moře. Může se pochlubit takovými specialitami jako jsou žraločí ploutve nebo mořské okurky. Současně však zastupuje i severní styl, do něhož spadá i oblast hlavního města Pekingu odkud pochází věhlasná specialita pekinská kachna“.

Východní „kyselý“ styl čínské kuchyně je reprezentován hlavně provinciemi Ťiang-su a Čet´iang. Je to jižněji položená oblast na východním pobřeží nazývaná také zemí ryb a rýže. Přestože je ve světě tento kulinářský styl nejméně rozšířený, může se pochlubit takovými specialitami jako jsou napařované placky, rolky plněné krabími vajíčky a zeleninou či boby smažené v kuřecím sádle.

Nicméně v čínské gastronomii lze přes veškerou její různost najít i věci, které v ní platí univerzálně: Pokrm má lahodit oku, má mít vyvážené a vzájemně se doplňující barvy. Má se vyvarovat všech nepříjemných a pronikavých vůní. Čínská jídla voní po zázvoru, lehce po česneku, a zvláštní vůni jim dodává často používaná sójová omáčka, sladké víno na vaření a sezamový olej. Chuť jídla se má řídit stejnou zásadou vyváženosti jako vzhled.
Takových a podobných tajemství má čínská kuchyně mnoho a rozhodně stojí za to je postupně objevovat.

Fotogalerie

015/979/cina_b.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

4x jednoduché a hravé recepty pro děti

22.01.2017 | F.O.O.D. | Rubrika: Gourmet

Jestliže máte ratolesti, přichystejte pro ně a jejich kamarády oslavu, na kterou jen tak nezapomenou. Nechte je, ať vám pomohou se zábavnými přípravami i následným úklidem. Zábava bude po celou dobu party a děti na ní jen tak nezapomenou.

Kam na nejlepší cheesecake podle blogerky

21.01.2017 | Redakce | Rubrika: Gourmet

Sušenkový korpus, krémově tvarohová náplň a navrch čokoláda, ovoce, oříšky nebo třeba karamel. Americký cheesecake se stal oblíbeným i u nás a nabízí ho prakticky každá kavárna. Autorka blogu Sweet World by Barush jich ochutnala hned několik a připravila si pro vás, šest tipů na ty místa, kde cheesecake musíte rozhodně ochutnat.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Nehubnete? Můžete si za to sama! Výmluvy, na které už to neuhrajete Nehubnete? Můžete si za to sama! Výmluvy, na které už to neuhrajete
Anna Slováčková: Rodiče rozhodně nehodlám soudit Anna Slováčková: Rodiče rozhodně nehodlám soudit
Exotické bylinky, které snadno seženete a pomůžou vám proti nachlazení Exotické bylinky, které snadno seženete a pomůžou vám proti nachlazení
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web