Do vody přidáme pár zrníček soli, smetol a přivedeme do varu. Vmícháme polohrubou mouku a mícháme, dokud se směs nespojí. Necháme vychladnout, občas směs zamícháme a do vlažného přidáváme postupně vejce (než přidáme další vejce, to před ním pořádně vmícháme). Vymažene plech (trochu) ztuženým tukem a větší trubičkou tvarujeme věnečky. Troubu rozpálíme na 210 °C, pak do ní dáme věnečky a neotvíráme troubu alespoň 10 minut, aby věnečky neklesly. Pečené věnečky rozřízneme na poloviny a plníme krémem.
2
Krém: uvaříme pudink, občas ho zamícháme, aby se nevytvořil škraloup a do vychladlého zašleháme 1 máslo, cukr podle chuti a trochu rumu. Krémem plníme věnečky, které nakonec můžeme pomazat hustší rumovou polevou (vařící voda, cukr moučka, trochu rumu).
Zaregistrujte se k odběru newsletteru a my vám každý týden zašleme osvědčené tipy.
Komentáře k receptu
Simča Sládková
|25. 5. 2007 10:44
Já dělám odpalované těsto také z másla, ale četla jsem recepty s olejem, sádlem, Herou, margarínem, takže asi lze pouřít libovolný tuk...
Miroslava Marková
|21. 5. 2007 14:25
Napíši Vám ještě recept na věnečky bez smetolu, z másla. Postup přípravy je stejný: 2 dl vody, 70 g másla, 110 g polohrubé mouky, 3 vejce, špetka soli.
Sarka Honzakova
|19. 5. 2007 20:45
Delam venecky podobne, jen jako tuk pouzivam Heru a pouzivam hrubou mouku.Pokud se mi nechce delat s venecky, rozetru na pecici papir tenkou vrstvu hmoty (ale tak 3 cm od kraju, hodne to nabyde, tak at to neutika z plechu). Takto udelam 2 placky, promazu kremem a po vychladnuti v lednici krajim rezy.
Marketa F.
|19. 5. 2007 17:16
Ten tuk je neco jako maslo nebo spis margarin?
Miroslava Marková
|19. 5. 2007 10:24
Místo smetolu můžete použít stellu.
Ivana Kašparovská
|19. 5. 2007 08:56
Kupovala jsem ho asi před třemi týdny v Olomouci v Hypernově
Zdeňka
|18. 5. 2007 21:59
A měli pravdu,alespoň u nás v kraji už několik let smetol není,ale nahradila ho Stela nebo cukrářská Lukana.
anonym
|18. 5. 2007 12:27
Me ale vsude v super - hyper marketech rekli ze smeto se uz nekolik let nevyrabi.
Ivana Kašparovská
|18. 5. 2007 11:56
Jančo, smetol je tuk na pečení a běžně ho kupuju v supermarketech
Janča
|18. 5. 2007 11:50
prosím,co je to smetol?To je něco jako škrobová moučka???
Ivana Přikrylová
|18. 5. 2007 11:18
Tyto věnečky dělávám a můžu potvrdit že jsou moc dobré. Jen chci doporučit: při tvoření věnečků pomocí cukrář.sáčku s větší trubičkou dělám dva kroužky na sobě, aby věnečky byly vyšší a daly se rozkrojit. Těsto dělám stejně ale do krému nedávám mouku ale jen uvařený pudink, máslo ml.cukr, vanil.cukr