ks
celerová nať
(Nejen listy) dá se použít i celer
40
stroužek
česnek
1
ks
mrkev
Nakrájená na kolečka
1
ks
cibulka
Nakrájená na měsíčky nebo na kostičky
tymián
petrželová nať
provensálské koření
sůl
pepř mletý
koření
Celé
1
ks
bobkový list
(To co každému vyhovuje)
masox
Trochu
250
ml
bílé víno
5
plátek
máslo
1
ks
bageta
Nakrájená na krajíčky jako příloha nebo bramborová kaše
Postup přípravy receptu
1
Troubu předehřejeme na 200 °C. Do útrob kuřete vložíme celer pokrájený na kousky, koření a 6 stroužků česneku. Stehna zavážeme k sobě nití, kuře je prsíčkama vzhůru. Celé kuře osolíme, okořeníme a na dno zapékací mísy, která je velikostně podobná kuřeti, dáme dalších 10 stroužků česneku společně s cibulkou a 1-2 plátky másla. Kuře vložíme do mísy a přidáme zbývající zeleninu, stroužky česneku a další 2 plátky másla. Zalijeme vínem.
2
Pečeme asi 1 hod. a 30 minut nebo dokud není maso měkké. Poté vyndáme kuře a rozporcujeme, zeleninu a vývar použijeme na omáčku, nezapomeneme vyndat česnek! Vývar se zeleninou rozmixujeme a dáme do vyšší pánvičky projít varem na 2 minutky.
3
Bagetu jemně osmažíme na másle a podáváme jako přílohu. Možnost i bramborové kaše.
4
Manžel si to velice chválil a nejvíce tu omáčku s bagetkou. Byli jsme oba překvapení, maso je sladší a krásně voní! Bála jsem se recept vyzkoušet, ale francouzská kuchyně je holt ta nejlepší.
Jo jo, známe :-) Výborný recept!!! Také jsme se poprvé lekli toho množství česneku, ale je to výborné! Česnek na konci vaření opravdu "nesmrdí" česnekově, ale je hodně jemný.
helena
|17. 9. 2006 19:37
Toto je klasicky francuzsky recept,mam ho take,ale nezkosela jsem ho,protoze jsem nikdy nemohla dat dohromady vsechny potrebne ingredience.Vlozila jsem sem zjednodsenou formu tohoto receptu z moderni francouzske kucharky,jak pise pani Airan.Toho cesneku se nebojte,jeho chut se dlouhym pecenim zjemni a j to vyborne.Taky se pokusim tuto variantu zkusit,melo by to byt jeste lepsi.
Ivana K.
|13. 9. 2006 12:16
Recept znám pod názvem Alibaba a 40 loupežníků, ale ještě jsem ho nezkoušela.
Airan
|12. 9. 2006 19:19
Podobny recept uz tady je od pani Heleny, dokonce pod skoro stejnym nazvem - " kure pecene na 40strouzku cesneku" Protoze jsem ho vyzkousela, musim napsat, ze je skvostni! Recepty nejsou uplne totozne, trochu se lisi, rada vyzkousim i tuto variantu.