g
uzené maso
: plecko, krkovice, libovější bůček bez kosti...
3
stroužek
česnek
není to česnečka, takže postačí 2 -
2
lžíce
hrubá mouka
2,50
l
vývar
cca
700
g
brambory
oloupané
600
g
kysané zelí
okapané (šťávu nevylít!) 500 -
sůl
pepř mletý
2
lžíce
celerová nať
Postup přípravy receptu
1
Uvedené množství je pro 10-14 jedlíků. Děláme ji většinou na Silvestra, masopust... a jiné sešlosti.
2
Očištěnou kořenovou zeleninu nastrouháme na hrubém struhadle rovnou do velkého hrnce. K ní přidáme pokrájené máslo s olejem a za občasného promíchání zeleninu osmažíme dorůžova. Ke konci přidáme smažit i pokrájené maso a na úplný závěr smažení vmícháme nasekaný česnek. Ten dáváme jen pro vůni, která by neměla být příliš výrazná. Vše posypeme hrubou moukou, ještě krátce za stálého míchání krátce osmažíme a zalijeme vývarem (uzený, vepřový nebo hovězí cca 2,5 litru).
3
Do dobře promíchané zeleniny s masem a vývarem přisypeme na kostičky pokrájené brambory a za občasného promíchání vaříme do jejich změknutí. Poté přidáme okapané zelí (můžeme předem překrájet) a dovaříme do jeho změknutí. Nakonec dochutíme solí, pepřem, celerovou natí (sušená nebo čerstvá) a případně dle kyselosti polévky i trochou šťávy ze zelí. Vše ještě krátce provaříme, je-li třeba přilijeme vývar. Zelňačku můžeme podávat ihned, nabídnout k ní můžeme například chléb či housky. Dá se použít téměř jako hlavní chod.
4
Nejvíc se osvědčila však druhý den, řádně proleželá, ohřátá jako "životabudič" a téměř i lék. :-)
5
Dobré je, použít i maso z uzeného kolene, kdy použijeme i vývar přímo z něj.
6
Pokud nečekáte hojnou návštěvnost, postačí množství ingrediencí snížit.
7
Pokud hodláte polévku podávat před nebo po větších "pitkách", nedoporučuji přidávat mléčné výrobky typu zakysaná smetana, jogurt...