Autor:

Tygři v láhvi

Střední
Ingredience
Špekáček
Dle počtu strávníků
 
Nakládané okurky  
Cibule  
Vegeta  
Hořčice plnotučná  
Chilli
Mleté
 
Kari  
Ocet  
Na zajištění
Špejle s hrotem  

Postup přípravy:

Zařazení: Maso, Uzené

Oloupané špekáčky nařízneme třemi podélnými rovnoběžnými řezy, vzdálenými od sebe asi 1 cm. Zářezy vedeme hluboko, ale opatrně tak, abychom špekářek neprořízli docela a aby pod řezem zůstalo neporušených nejméně 5 mm, což postačí udržet špekáček pohromadě.

Do krajních zářezů vložíme po plátku podélně nakrájené sterilované sladkokyselé okurky. Střední řez široce rozevřeme, vpravíme do něj čajovou lžičku hladké (plnotučné) hořčice a asi 1/4 lžičky mletého koření chilli. Pak tam vložíme 2 plátky syrové cibule (cibuli rovněž krájíme podélně, tj. ve směru osy; je výhodné využít pouze střední část cibule, kterou drží pohromadě zbytek kořenového srdíčka).

Pak špekáček i s jeho obsahem stiskem uzavřeme a všechno dohromady zajistíme dvěma zahrocenými špejlemi, vpíchnutými do špekáčku „úhlopříčně“ přes všechny vložené přísady. Přečnívající části špejlí kleštěmi odstraníme, aby nepřekážely při ukládání špekáčků do láhve. Takto naplněné a zajištěné špekáčky pak skládáme do láhve.

Pro orientaci: na 4 litrovou láhev od okurek potřebujeme asi 1,5 kg špekáčků, tj. asi 20 ks, které uložíme ve dvou vrstvách nad sebou.

Špekáčky ukládáme do láhve tak, aby jejich naříznutá a naplněná strana byla obrácená ke sklu. Skládání si značně usnadníme, položíme-li láhev na stůl (špekáčky se pohodlně pokládají a nepadají). Po naplnění láhve zaprášíme vložené špekáčky polévkovou lžící Vegety speciál (z Vitany) nebo 1 lžičkou soli a dále polévkovou lžící koření karí.

Potom vše zalijeme nálevem, složeným v poměru 1:1 z 8 % octa a vody. Dbáme o to, aby nálev v láhvi nedosahoval výše, než asi 5 cm pod hrdlo láhve (jinak se při sterilaci vytlačuje z láhve a zaneřádí nám sádlem zavařovací hrnec). Láhev pevně uzavřeme víčkem Omnia, na okamžik obrátíme dnem vzhůru a ihned nazpět (dosáhneme promísení octa s vodou i usazení uložených špekáčků u dna láhve).

Potom sterilujeme asi při 85 °C půl hodiny. Účelem sterilace není pouze snaha získat polokonzervu, kterou pak můžeme v chladničce ve zdraví uchovat až 1 měsíc, ale především je to zájem dosáhnout rychlé a dokonalé prostoupení špekáčků všemi vloženými chutěmi i vůněmi. Po vyjmutí láhve ze zavařovacího hrnce a jejím vychlazení ji vložíme do chladničky. Ke konzumaci je možno „tygříky“ předložit již druhý den.

(Před podáváním odstraníme z povrchu nálevu usazenou vrstvu ztuhlého sádla, které se během sterilace uvolnilo ze špekáčků - dobře to jde např. vidličkou). Poměr octa s vodou je možno upravit podle své chutí právě tak, jako množství vloženého koření chilli. Tito tygři neplavci jsou výborným zpestřením tabule při posezení s přáteli při dobrých nápojích. Pokud je to nutné, lze je výborně uplatnit i druhý den při léčbě „třesení žaludku“, lidově zvaném kocovina...

Tento recept je od našeho dobrého kamaráda, který nám ho daroval se slovy: „Z toho to pochopí i blbec, doufám, že nebude výjimka“.

moje poznámky vytisknout recept do nákupního seznamu do mojí kuchařky přidat fotografii

Přidání fotografie:


Přihlášený uživatel může nahrávat fotografie k receptu.

Hodnocení uživatelů
Hodnoceno: 1 x
1
5 1 5 1
Jablíčka v těstíčku s vanilkovou omáčkou Oblíbené ingredience na zahřátí Články z

Komentáře k receptu: Tygři v láhvi

Komentáře

 1. JaraZ   25.05.2013 | 18:10 | reagovat |

  Tak ještě jsem to teda nikdy nevařil ani odnikoho neslyšel. Vzhledem k tomu že se vaří jenom klobásky, uzenina se max. ohřeje zůstanu u klasiky zaleváné nálevem bez vaření. Toto je tak pro hospody aby to bylo rychle, doma si raději 10 dní počkám ;-)

 2. Blanka V.   04.05.2007 | 14:19 | reagovat |

  Recept vypadá složitě, ale já buřtíky nešpejlím jen drošku stisknu, aby nic nevypadlo a nevyteklo a skládám svisle do lahve a to tak, jak mi to vyjde. Ani nedodržuji, že by řez měl být u sklenice. Jo a rychlejší je koření přímo smíchat s hořticí a už jen mazat. Pak je za chvíli hotovo.

 3. Blanka V.   10.04.2007 | 11:34 | reagovat |

  Paní Halušková, fakt výborní utopenci. Už jsem dělala 2x a vždy s úspěchem. Navíc ten tuk, který zavařováním pěkně vyplave na povrch a nejíme ho v uzenině - dobrý nápad.

 4. Anonym   11.03.2007 | 17:47 | reagovat |

  Kdo nechce jíst špekáčky ať je nejí, nač ty diskuze, kdo je jí, ať si tygry udělá. Proč rozebírat čí manžel je chytrý a čí ne. Myslíte si, že v ostatních rádoby "lepších" potravinách nic nepatřičného nenajdete ? Co třeba z blízké minulosti namátkou v uzeném lososu taková listerie? Já občas nakládám a připojuji se, že z Globusu jsou buřtíky dobré.

 5. Anonym   04.03.2007 | 2:27 | reagovat |

  Váš muž bude zřejmě dost rozumný, paní Severová.

1 2 Další

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Voda s citronem jako spalovač tuků: Vážně to funguje? Voda s citronem jako spalovač tuků: Vážně to funguje?
Jak zamaskovat odrosty rychle a bez barvení? Známe kosmetické triky! Jak zamaskovat odrosty rychle a bez barvení? Známe kosmetické triky!
Migréna, PMS nebo bolest zad. Jak se problémů zbavit do šedesáti minut? Migréna, PMS nebo bolest zad. Jak se problémů zbavit do šedesáti minut?
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web