Autor:

Tygři v láhvi

Střední
Ingredience
Špekáček
Dle počtu strávníků
 
Nakládané okurky  
Cibule  
Vegeta  
Hořčice plnotučná  
Chilli
Mleté
 
Kari  
Ocet  
Na zajištění
Špejle s hrotem  

Postup přípravy:

Zařazení: Maso, Uzené

Oloupané špekáčky nařízneme třemi podélnými rovnoběžnými řezy, vzdálenými od sebe asi 1 cm. Zářezy vedeme hluboko, ale opatrně tak, abychom špekářek neprořízli docela a aby pod řezem zůstalo neporušených nejméně 5 mm, což postačí udržet špekáček pohromadě.

Do krajních zářezů vložíme po plátku podélně nakrájené sterilované sladkokyselé okurky. Střední řez široce rozevřeme, vpravíme do něj čajovou lžičku hladké (plnotučné) hořčice a asi 1/4 lžičky mletého koření chilli. Pak tam vložíme 2 plátky syrové cibule (cibuli rovněž krájíme podélně, tj. ve směru osy; je výhodné využít pouze střední část cibule, kterou drží pohromadě zbytek kořenového srdíčka).

Pak špekáček i s jeho obsahem stiskem uzavřeme a všechno dohromady zajistíme dvěma zahrocenými špejlemi, vpíchnutými do špekáčku „úhlopříčně“ přes všechny vložené přísady. Přečnívající části špejlí kleštěmi odstraníme, aby nepřekážely při ukládání špekáčků do láhve. Takto naplněné a zajištěné špekáčky pak skládáme do láhve.

Pro orientaci: na 4 litrovou láhev od okurek potřebujeme asi 1,5 kg špekáčků, tj. asi 20 ks, které uložíme ve dvou vrstvách nad sebou.

Špekáčky ukládáme do láhve tak, aby jejich naříznutá a naplněná strana byla obrácená ke sklu. Skládání si značně usnadníme, položíme-li láhev na stůl (špekáčky se pohodlně pokládají a nepadají). Po naplnění láhve zaprášíme vložené špekáčky polévkovou lžící Vegety speciál (z Vitany) nebo 1 lžičkou soli a dále polévkovou lžící koření karí.

Potom vše zalijeme nálevem, složeným v poměru 1:1 z 8 % octa a vody. Dbáme o to, aby nálev v láhvi nedosahoval výše, než asi 5 cm pod hrdlo láhve (jinak se při sterilaci vytlačuje z láhve a zaneřádí nám sádlem zavařovací hrnec). Láhev pevně uzavřeme víčkem Omnia, na okamžik obrátíme dnem vzhůru a ihned nazpět (dosáhneme promísení octa s vodou i usazení uložených špekáčků u dna láhve).

Potom sterilujeme asi při 85 °C půl hodiny. Účelem sterilace není pouze snaha získat polokonzervu, kterou pak můžeme v chladničce ve zdraví uchovat až 1 měsíc, ale především je to zájem dosáhnout rychlé a dokonalé prostoupení špekáčků všemi vloženými chutěmi i vůněmi. Po vyjmutí láhve ze zavařovacího hrnce a jejím vychlazení ji vložíme do chladničky. Ke konzumaci je možno „tygříky“ předložit již druhý den.

(Před podáváním odstraníme z povrchu nálevu usazenou vrstvu ztuhlého sádla, které se během sterilace uvolnilo ze špekáčků - dobře to jde např. vidličkou). Poměr octa s vodou je možno upravit podle své chutí právě tak, jako množství vloženého koření chilli. Tito tygři neplavci jsou výborným zpestřením tabule při posezení s přáteli při dobrých nápojích. Pokud je to nutné, lze je výborně uplatnit i druhý den při léčbě „třesení žaludku“, lidově zvaném kocovina...

Tento recept je od našeho dobrého kamaráda, který nám ho daroval se slovy: „Z toho to pochopí i blbec, doufám, že nebude výjimka“.

moje poznámky vytisknout recept do nákupního seznamu do mojí kuchařky přidat fotografii

Přidání fotografie:


Přihlášený uživatel může nahrávat fotografie k receptu.

Hodnocení uživatelů
Hodnoceno: 1 x
1
5 1 5 1
Chilli con carne na pivě Pěkně ostrá mexická kuchyně. Recepty, které stojí za to vyzkoušet Články z

Komentáře k receptu: Tygři v láhvi

Komentáře

 1. JaraZ   25.05.2013 | 18:10 | reagovat |

  Tak ještě jsem to teda nikdy nevařil ani odnikoho neslyšel. Vzhledem k tomu že se vaří jenom klobásky, uzenina se max. ohřeje zůstanu u klasiky zaleváné nálevem bez vaření. Toto je tak pro hospody aby to bylo rychle, doma si raději 10 dní počkám ;-)

 2. Blanka V.   04.05.2007 | 14:19 | reagovat |

  Recept vypadá složitě, ale já buřtíky nešpejlím jen drošku stisknu, aby nic nevypadlo a nevyteklo a skládám svisle do lahve a to tak, jak mi to vyjde. Ani nedodržuji, že by řez měl být u sklenice. Jo a rychlejší je koření přímo smíchat s hořticí a už jen mazat. Pak je za chvíli hotovo.

 3. Blanka V.   10.04.2007 | 11:34 | reagovat |

  Paní Halušková, fakt výborní utopenci. Už jsem dělala 2x a vždy s úspěchem. Navíc ten tuk, který zavařováním pěkně vyplave na povrch a nejíme ho v uzenině - dobrý nápad.

 4. Anonym   11.03.2007 | 17:47 | reagovat |

  Kdo nechce jíst špekáčky ať je nejí, nač ty diskuze, kdo je jí, ať si tygry udělá. Proč rozebírat čí manžel je chytrý a čí ne. Myslíte si, že v ostatních rádoby "lepších" potravinách nic nepatřičného nenajdete ? Co třeba z blízké minulosti namátkou v uzeném lososu taková listerie? Já občas nakládám a připojuji se, že z Globusu jsou buřtíky dobré.

 5. Anonym   04.03.2007 | 2:27 | reagovat |

  Váš muž bude zřejmě dost rozumný, paní Severová.

1 2 Další

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Jakou barvu má vaše aura? Naučte se ji vidět a číst v ní! Jakou barvu má vaše aura? Naučte se ji vidět a číst v ní!
Rychlé a levné recepty z kuřete: Na houbách, s rajčaty nebo na kari! Rychlé a levné recepty z kuřete: Na houbách, s rajčaty nebo na kari!
Tea Tree olej Australian Bodycare : Poznejte jeho kouzelné účinky na vaše zdraví Tea Tree olej Australian Bodycare : Poznejte jeho kouzelné účinky na vaše zdraví
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web