Autor:

Karamelová omáčka (poleva)

Obtížné
Ingredience
Máslo  
Cukr krystal
nebo krupice (dle mě je moučka nevhodná) a voda, dále se dá použít mléko, smetana ke šlehání nebo i
 

Postup přípravy:

Zařazení: Ostatní

U postupu záleží na tom zda používáme vodu nebo mléko či smetanu.

Postup s vodou: do kastrolku dáme cukr (pro snadnější tavení přidáváme trošku másla) a dáme na přívod tepla. Ihned si dáme do rychlovarné konvice vařit vodu a pomalu začneme s cukrem míchat, aby se nám barvil rovnoměrně. Pokud použijeme máslo, vznikne nám hustá kaše, kterou je také nutno míchat. V každém případě směska začne po chvilce vaření hnědnout. Ve chvíli, kdy je směs světlounce hnědá, odstavíme ze zdroje tepla a velmi opatrně začneme po trošinkách přilévat horkou vodu. POZOR BUDE TO PRSKAT!!!

Když se to vyprská, tak směs promícháme vařečkou. V tuto chvíli musí být omáčka řidší, po vystydnutí má konzistenci medu. Samozřejmě pokud máte omáčku moc hustou, tak ji můžete rozředit, případně pokud se vám po důkladném vychladnutí zdá řídká, můžete ji ještě povařit, čímž se zahustí, ale jen velmi opatrně, aby jsme ji nespálili. Pokud je omáčka nahořklá, tak jsme cukr tavili příliš dlouho.

Postup se smetanou: je vlastně prakticky stejný jako u postupu s vodou, jen s tím rozdílem, že nejdříve dáme vařit smetanu či mléko a teprve když už je smetana teplá až horká, tak dáme tavit cukr do vysoké nádoby, jinak je postup stejný.

POZOR: NIKDY NELEJTE STUDENOU SMETANU ČI VODU DO ROZPÁLENÉHO KARAMELU, MOHLO BY SE STÁT ŽE VLIVEM VÝSOKÉHO ROZDÍLU TEPLOT KARAMEL VYSTŘÍKNE VEN Z HRNCE. Pokud děláte omáčku ze smetany ke šlehání a uděláte ji řídkou, můžete ji po důkladném vychlazení nejlépe 24 hodin v lednici vyšlehat a máte karamelovou šlehačku.

moje poznámky vytisknout recept do nákupního seznamu do mojí kuchařky přidat fotografii

Přidání fotografie:


Přihlášený uživatel může nahrávat fotografie k receptu.

Hodnocení uživatelů
Hodnoceno: 2 x
1
5 2 5 1

Komentáře k receptu: Karamelová omáčka (poleva)

Komentáře

  1. jmuell1   03.08.2013 | 20:51 | reagovat |

    Přiznávám, že jsem to dělala "od oka". ;-) Ale potože jsem pos... (bázlivá), tak udělám karamel, odstavím ho, a když je skoro studený, přilévám mléko. Pak dám zpět na plotnu a vařím na malý stupeň tak dlouho, dokud se karamel zcela nerozpustí. Typ pro ty, co se bojí prskání karamelu. ;-)

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Plné, nebo úzké: Co o vaší povaze vypovídá tvar rtů? Plné, nebo úzké: Co o vaší povaze vypovídá tvar rtů?
Vědci varují ženy před nošením podprsenek. Vážně jsou nebezpečné? Vědci varují ženy před nošením podprsenek. Vážně jsou nebezpečné?
5 zásadních pravidel sexu s kamarádem! Hlavně u něj nepřespávejte! 5 zásadních pravidel sexu s kamarádem! Hlavně u něj nepřespávejte!
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web