636/258/3-svacina_ilustracniupr.jpg

Zdravá svačina pro školáky: Ovoce, zelenina a dostatek tekutin

17.10.2013 | PR | Vizitka | KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Není žádným tajemstvím, že výživa je jedním ze základních kamenů zdraví. A to platí zejména pro děti. V období vývinu je správné stravování obzvlášť důležité – už jenom proto, že návyky, které si člověk vytvoří v dětství, si s sebou nese celý život a těch špatných se později velmi těžce zbavuje. Jedna ze zásad zdravé výživy je jíst v malých porcích vícekrát denně. Pro děti je toto pravidlo obzvlášť důležité: svačina je neodmyslitelnou součástí jejich jídelníčku. Jakou svačinku dětem zabalit a čemu se naopak raději vyhnout?

Strava školáka by měla být ideálně rozdělena do pěti až šesti menších porcí v průběhu dne. Takto se totiž příjem energie rovnoměrně rozloží a tělo si nebude ukládat tuk do zásoby. Zároveň také zabráníme přejídání se odpoledne či večer. Ale i při přípravě svačinek si musíme dát pozor a dbát na některá základní pravidla.

Ovoce, zelenina, bílkoviny: ideální svačinka

Každý jedinec má svoje specifické nároky, které souvisejí mimo jiné i s věkem: jinak bude vypadat skladba potravy prvňáčka a jinak teenagera. Děti mají všeobecně kvůli růstu větší spotřebu bílkovin, ty mohou čerpat například z kvalitních mléčných výrobků, libového masa nebo vajec. Nižší zastoupení bílkovin mají rostlinné potraviny, zejména obilniny a luštěniny, ale nebo pestrá strava s velkým obsahem obilnin, luštěnin, zeleniny a ovoce je též zdrojem vlákniny, minerálních látek a vitamínů. Ovoce a zelenina jsou celkově velmi důležité: ve svačinách se ovšem objevují poměrně zřídka. Stejně tak Při přípravě svačinek bychom měli sahat spíše po celozrnném než po bílém pečivu. Stejně tak můžete zpestřit jídelníček dětí sójou nebo nesolenými nepraženými ořechy.

Automaty s bagetami, sušenky nebo fast-foody: nebezpečná lákadla

Většina dětí je poměrně mlsná a jen stěží odolá čokoládovým tyčinkám, brambůrkům nebo hranolkám. Tyto potraviny jsou ovšem většinou nutričně chudé a pro děti nepříliš vhodné vzhledem k vysoké energetické hodnotě, vysokému obsahu cukru a tuku a právě proto je vhodné se jim vyhýbat. A pokud už se váš potomek bez sladkého neobejde, sáhněte třeba po menším množství sušeného neslazeného ovoce, po kvalitní vysokoprocentní čokoládě hořké čokoládě s vysokým obsahem kakaa nebo müsli tyčince bez polevy.

Pozor na pitný režim!

Často se zapomíná na pitný režim u dětí. Ten je přitom velmi důležitý: dehydratované dítě může bolet hlava, také se bude pravděpodobně méně soustředit. Důsledkem dlouhodobého nedostatku tekutin potom mohou být až ledvinové problémy. Mladší školáci by například měli vypít 1,5 až 2 litry tekutin za den, proto by měla být součástí svačiny láhev s pitím. Ideálně by se mělo jednat například o vodu, čaj, mléko nebo nedoslazované ovocné či zeleninové šťávy. Naopak oblíbené sladké limonády nebo cola se do dětského jídelníčku příliš nehodí.

Základ: kvalitní suroviny

Stejně jako strava pro dospělé, by i dětská výživa měla být složena z co nejlepších surovin. Rozdíl mezi čerstvými, kvalitními potravinami a produkty plnými nechvalně proslulých „éček“ je totiž obrovský. Pokud nevíte, jak se při nákupu orientovat, můžete sáhnout po výrobcích s označením KLASA. Ta je totiž udělována právě kvalitním produktům od českých a moravských výrobců.

Fotogalerie

637/258/3-svacina_ilustracniupr.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Sladké pokušení, kterému jednoduše neodoláte

11.07.2016 | PR | Rubrika: Vizitka

Připravte si sami doma sladké speciality od věhlasných cukrářek z TOP HOTELu Praha Marie Kučerové a Jany Baldové, jejíž vynikající dezerty již okusilo 16 prezidentů. Aktuálně si je nemohou vynachválit hosté restaurace BOHEMIA TOP.

MUDr. Michal Karas, ředitel společnosti Herbadent vyvrací zažitá klišé o čištění zubů: Špatným čištěním si možná ničíte zuby, špatnou pastou ale ohrožujete celý organismus

25.04.2016 | PR | Rubrika: Vizitka

„Sotva jsme si uvědomili, jak je důležité dbát na správné čištění zubů, a začali jsme používat správné pomůcky, přišlo na řadu řešení zubní pasty,“ popisuje posun v myšlení zákazníků a pacientů zubních ordinací MUDr. Michal Karas. Stoupá počet těch, kteří se zajímají o to, co obsahují produkty každodenní hygieny, od deodorantů po zubní pastu. Právě při jejím nákupu často zbrkle chybujeme.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

7 překvapivých důvodů, proč bývá druhé manželství lepší než to první 7 překvapivých důvodů, proč bývá druhé manželství lepší než to první
Sladkosti a alkohol: Co je při hubnutí horší a vy to nebudete smět? Sladkosti a alkohol: Co je při hubnutí horší a vy to nebudete smět?
Jak snadno a dobře vymalovat pokoj? Stačí znát těchto 7 rad! Jak snadno a dobře vymalovat pokoj? Stačí znát těchto 7 rad!
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web