652/389/2-68_2.jpg

Rozžhavený tandoor

27.07.2012 | Jiří Kolečko | Vizitka

Tandoor – tradiční indická pec, která se v Indii používá již 5000 let, pronikla i do jednoho z nejvyhlášenějších pražských restaurantů. Do Zátiší ji přivezli pro hostujícího kuchaře Mahavira Kanswala, schopného její útroby roztopit pěkně dožhava.

Rodák z Dehradunu, hlavního města státu Uttarakhand, rozkládajícího se asi 250 km severně od Dillí, přijel do Prahy již před několika měsíci. Z typicky zemědělského regionu, ve kterém tvoří hlavní složku potravy rýže, čočka a čerstvý kozí sýr, s sebou přivezl nejen návyky, které získával již v raném dětství, ale i zkušenosti z velkých indických restaurací. Ty pak přetavil ve svém tandooru v ženevské Rasoi v michelinskou hvězdu.

Vůně koření

„U svých kuchařů podporuji týmového ducha a dobrou náladu – myslím si totiž, že host pozná, zda jeho jídlo bylo uvařeno s láskou a v dobrém rozmaru,“ říká šéfkuchař restaurace V Zátiší Milan Hořejš. Této hlavní zásadě se podřídil i Mahavir. „Zapadl dobře do party a ohlasy na jeho kuchyni jsou výborné. Museli jsme dovézt další dva tandoory,“ dodává Milan Hořejš.

Mladý, jedenatřicetiletý kuchař Mahavir Kanswal se musel v Praze přizpůsobit novým podmínkám. „Ve Švýcarsku jsem měl hodně indických kamarádů, jsem s nimi stále ve spojení na Facebooku. Nové kontakty jsem si ale našel i tady, cítím se zde po těch několika měsících dobře, mám velkou podporu od kolegů v kuchyni a také od vedení společnosti. Stýská se mi ale po manželce a sedmiletém synkovi Amanovi,“ svěřuje se Mahavir. S úsměvem dodává: „S jídlem mám u vás občas problém, ale pivu jsem na chuť přišel.“

Kuchaře ze země tradic i moderních technologií chválí i manažer restaurace Libor Pavlíček: „Je neobyčejně pracovitý, tráví zde průměrně 10 hodin denně. Je také žádaný na různých akcích, na nichž naše společnost připravuje catering. Nedávno to bylo například setkání společnosti Tata Cars. Uspokojit přes dvě stovky manažerů z velké korporace po celé tři dny opravdu nebylo snadné a Mahavir tam sehrál klíčovou roli u indického bufetu.“ Ten mezitím již roztápí tandoor na teploty, které (těžko uvěřit, kdybychom to opravdu neviděli) měří holou rukou a připravuje ingredience.

„Celá Indie voní kořením. Rostou jich tam stovky a dávají jídlům jejich nenapodobitelnou chuť. Tady mám základ – pouhých šestnáct, ale bez nich bych nedokázal připravit řádné jídlo. Společně s Milanovým týmem jsme také museli otestovat nejrůznější směsi a posoudit, zda je čeští hosté přijmou. U některých jsme přece jen museli ubrat na intenzitě, hodně totiž sázím na vyváženou vůni i chuť. Není pro mne problém v Praze nakoupit potřebné ingredience. Jsou zde specializované prodejny, kde najdu i některá velmi speciální koření,“ pochvaluje si pravověrný Ind.

Ambasador chuti

V rodném státě Mahavira Kanswala se jídlo podává a jí trochu jinak, než je zvykem v Evropě. Všechna jídla putují na stůl najednou a stolující si vybírají a kombinují jednotlivé složky podle chuti. I když příbory jsou zde na rychlém postupu nejen ve velkých aglomeracích, na vesnici se stále ještě jí třemi prsty pravé ruky. „Hodně jsme společně zapracovali na stylingu Mahavirových jídel, který bylo nutné přizpůsobit našemu standardu,“ komentuje pokrok svého kolegy Milan Hořejš. A hned dodává: „My jsme se zase od něj naučili různé triky, které jsou v kuchyni hodně důležité.“ Mezitím indická posila Zátiší peče typické chlebové placky – na stěny tandooru rukou lepí připravené bochánky, rychle je tvaruje a za chvíli jsou již dva druhy orientálního chleba připravené k podávání.

Teplota v peci stoupá a s ní nabírá na tempu i Mahavirovo kuchařské žonglérství. Rychle míchá koření, vytváří marinády na krevety i kuřecí maso a na dlouhých jehlách ho opéká v rozpáleném tandooru. Během 40 minut se rodí menu, které bude ještě nějaký čas mámit hosty. Jak tvrdí Milan Hořejš: „Mahavir zde tvoří autentickou indickou kuchyni, jen jemně upravenou pro naše chuťové návyky.“


Know-how

Tandoor je tradiční indická pec (dnes se vyrábějí i elektrické), v níž se vyvine vysoký žár (až 480 °C). Pokrmy se v ní pečou buď na její vnitřní stěně, nebo napíchané na špíz.


(Foto: Jan Přerovský)

Fotogalerie

653/389/2-68_2.jpg 657/389/2-70_2.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Talentovaný Martin Škoda: Vyzkoušejte jeho recepty s masem

01.02.2017 | Redakce | Rubrika: Vizitka

Před pěti lety vydal první kuchařku Škoda nevařit a ihned dostal přezdívku „český Jamie Oliver“. Talentovaný kuchař Martin Škoda vydal v loňském roce pokračování úspěšné prvotiny Škoda nevařit 2, kde opět přináší řadu skvělých, ale snadných receptů, který zvládne každý. A ještě se u toho skvěle pobaví.

Kate´s Cuisine: "Žádná potravina by se z jídelníčku neměla úplně vyřazovat."

28.01.2017 | Redakce | Rubrika: Vizitka

První měsíc v novém roce je měsícem předsevzetí a slibů, že se budeme více věnovat zdravému životnímu stylu a dbát na svou stravu. Blogerka Kateřina Jašková z blogu Kate´s Cuisine si pro své čtenáře přichystala v lednu veganskou výzvu. Co všechno jí veganská stravila přinesla a co jí naopak chybělo, se dozvíte v našem rozhovoru.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Jakou barvu má vaše aura? Naučte se ji vidět a číst v ní! Jakou barvu má vaše aura? Naučte se ji vidět a číst v ní!
Rychlé a levné recepty z kuřete: Na houbách, s rajčaty nebo na kari! Rychlé a levné recepty z kuřete: Na houbách, s rajčaty nebo na kari!
Tea Tree olej Australian Bodycare : Poznejte jeho kouzelné účinky na vaše zdraví Tea Tree olej Australian Bodycare : Poznejte jeho kouzelné účinky na vaše zdraví
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web