519/679/2-106a.jpg

Dětské hemžení v historické vodárně

08.10.2012 | Jiří Kolečko | Vizitka

Hodíte kámen do vody a na hladině se začnou vytvářet soustředné kroužky. Lidé se tak uklidňují již stovky let. Hladina ovšem musí být hladká, jinak vlny kroužky hned rozbijí, což k očekávanému klidu nepřispěje.

V Praze je však místo, které tuto teorii vyvrací. Na branickém nábřeží v prostoru zrenovované vodárny postavené podle projektu Jana Kotěry se zrodily kroužky, které dokážou potěšit za každého stavu vltavské hladiny.
Kroužky na Vltavě jsou již rok a čtvrt hravým rájem pro děti a dobrodiním pro jejich maminky.

Rozlohou jsou vůbec největší podobný areál v republice. Před dětmi otevírá neohraničené možnosti pro hry, sport i získávání nových vědomostí.

Vládkyně kroužků

„Po získání pedagogického vzdělání jsem učila pouhý rok,“ hovoří o svých začátcích Marie Růžičková, která „kroužky“ vymyslela. „Intenzivně jsem se ale zabývala zakládáním různých zájmových aktivit v mateřských a základních školách a za třináct let se počet předškolních i školních dětí v mých kroužcích rozrostl z původních několika desítek na současných osm tisíc po celé Praze.“

Ohromující číslo, kterým se prezentuje mladá dáma, jež sotva překročila třicítku. Mezitím přivedla na svět i dva vlastní potomky – čtyřletou Elišku a dvouletého Marečka, kterým během několika měsíců přibude další sourozenec.

Jeden velký cíl byl dosažen. Když se ale naskytla možnost provozovat zcela nově upravený areál vodárny, vložili s partnerem všechny dosud vydělané finance do trochu jiných kroužků: „Na břehu Vltavy jsem vybudovala Kroužky na Vltavě,“ říká.

Hra, sport, zábava i jídlo

Nový areál v Braníku je snadno dostupný městskou dopravou (150 m od tramvajové zastávky linek 3 a 17) a v okolí je i dostatek místa na parkování. Interiér i okolní plochy hýří barvami a netradičními tvary. „O spolupráci jsem požádala prověřené odborníky – architekta Jakuba Fišera, o ztvárnění interiéru se postarala výtvarnice Bára Hubená. Snažila jsem se o nestandardní dekorace, které povzbuzují dětskou fantazii,“ objasňuje celkové pojetí paní ředitelka.

Už v přízemí čeká děti od tří let v prostorné kavárně a jídelně spousta zábavy. Je zde například malý historický hrad, loďka, spousta hraček, na velké obrazovce běží filmy pro nejmenší. Je zde i prodejna s hračkami a dětskými knihami a časopisy, kterou obsluhují handicapovaní prodavači.

Pravidelně se zde pořádají výtvarné dílny, minidiskotéky a další zábavné programy, občas přijde i kouzelník.

Loftové patro patří těm nejmenším. V bezpečí měkké prostorné ohrádky si hrají batolata do tří let, miminka zde mohou maminky nakojit v zavěšených houpacích křeslech, a když dítě usne, mohou je uložit do útulné kolébky. Zde i v přízemí se mohou maminky v klidu najíst a napít a své ratolesti přitom mít pod dohledem.

Dvoudílný jídelní lístek

Dětem při hře nebo dovádění na hřišti, které kromě četných atrakcí nabízí i největší lanové centrum u nás, pěkně vyhládne a vyprahne. Pro ně i jejich rodiče vytvořil šéfkuchař Michal Blumtritt speciální jídelní lístek. Zkušený kuchař s bohatou praxí v pražských restauracích musel nad skladbou především dětského menu důkladně přemýšlet: „Vařit zde je přece jen rozdílné než v běžné restauraci. Jídla je tu nutné upravovat pro delikátnější chuťové buňky dětí.

Musíme samozřejmě mnohem méně solit a pepřit, polotovary a různé potravinové náhražky tu nenajdete.

Jídlo musí být chutné, pestré a musí mít svou výživovou hodnotu. Samozřejmostí jsou čerstvé sezonní suroviny. Na papírové prostírání, které je současně omalovánkou, tak putuje například domácí burger připravený z kvalitního masa a čerstvého pečiva s domácím kečupem, už na pohled je milá krupicová kaše zdobená lentilkami, oblíbené jsou těstoviny. Pro miminka jsou tu připraveny mixované pokrmy, v sortimentu nechybějí svačinky pro větší děti – jogurty, kukuřičné křupky či krájené ovoce.

Dospělí vyhledávají především tradiční pokrmy české kuchyně. Na výběr je dostatek teplých i studených nápojů. Zvláštní příležitostí pro kuchaře jsou společenské akce, například oslava narozenin, kterých Kroužky na Vltavě pořádaly již desítky. Oslavenci i jejich hosté si tu pochutnávají na domácích dortech a dalších laskominkách. K příjemné atmosféře přispívá i pozorná a ochotná obsluha. Kroužky a k tomu vltavský břeh vytvářejí jedinečnou oázu klidu pro rodiče a místo plné hravosti pro jejich temperamentnější potomky.


Foto: David Raub

Fotogalerie

499/679/2-106b.jpg 503/679/2-106c.jpg 508/679/2-107a.jpg 512/679/2-107b.jpg 516/679/2-107c.jpg 520/679/2-106a.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Talentovaný Martin Škoda: Vyzkoušejte jeho recepty s masem

01.02.2017 | Redakce | Rubrika: Vizitka

Před pěti lety vydal první kuchařku Škoda nevařit a ihned dostal přezdívku „český Jamie Oliver“. Talentovaný kuchař Martin Škoda vydal v loňském roce pokračování úspěšné prvotiny Škoda nevařit 2, kde opět přináší řadu skvělých, ale snadných receptů, který zvládne každý. A ještě se u toho skvěle pobaví.

Kate´s Cuisine: "Žádná potravina by se z jídelníčku neměla úplně vyřazovat."

28.01.2017 | Redakce | Rubrika: Vizitka

První měsíc v novém roce je měsícem předsevzetí a slibů, že se budeme více věnovat zdravému životnímu stylu a dbát na svou stravu. Blogerka Kateřina Jašková z blogu Kate´s Cuisine si pro své čtenáře přichystala v lednu veganskou výzvu. Co všechno jí veganská stravila přinesla a co jí naopak chybělo, se dozvíte v našem rozhovoru.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

8 božských snídaní: Sýrové špízy, tousty se skořicí nebo lívance s medem 8 božských snídaní: Sýrové špízy, tousty se skořicí nebo lívance s medem
12 pravidel, jak si objednat z vesmíru přání, aby se splnilo! 12 pravidel, jak si objednat z vesmíru přání, aby se splnilo!
Po jakých jídlech je Kate tak štíhlá? Krevety, popcorn nebo pálivé kari! Po jakých jídlech je Kate tak štíhlá? Krevety, popcorn nebo pálivé kari!
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web