519/679/2-106a.jpg

Dětské hemžení v historické vodárně

08.10.2012 | Jiří Kolečko | Vizitka

Hodíte kámen do vody a na hladině se začnou vytvářet soustředné kroužky. Lidé se tak uklidňují již stovky let. Hladina ovšem musí být hladká, jinak vlny kroužky hned rozbijí, což k očekávanému klidu nepřispěje.

V Praze je však místo, které tuto teorii vyvrací. Na branickém nábřeží v prostoru zrenovované vodárny postavené podle projektu Jana Kotěry se zrodily kroužky, které dokážou potěšit za každého stavu vltavské hladiny.
Kroužky na Vltavě jsou již rok a čtvrt hravým rájem pro děti a dobrodiním pro jejich maminky.

Rozlohou jsou vůbec největší podobný areál v republice. Před dětmi otevírá neohraničené možnosti pro hry, sport i získávání nových vědomostí.

Vládkyně kroužků

„Po získání pedagogického vzdělání jsem učila pouhý rok,“ hovoří o svých začátcích Marie Růžičková, která „kroužky“ vymyslela. „Intenzivně jsem se ale zabývala zakládáním různých zájmových aktivit v mateřských a základních školách a za třináct let se počet předškolních i školních dětí v mých kroužcích rozrostl z původních několika desítek na současných osm tisíc po celé Praze.“

Ohromující číslo, kterým se prezentuje mladá dáma, jež sotva překročila třicítku. Mezitím přivedla na svět i dva vlastní potomky – čtyřletou Elišku a dvouletého Marečka, kterým během několika měsíců přibude další sourozenec.

Jeden velký cíl byl dosažen. Když se ale naskytla možnost provozovat zcela nově upravený areál vodárny, vložili s partnerem všechny dosud vydělané finance do trochu jiných kroužků: „Na břehu Vltavy jsem vybudovala Kroužky na Vltavě,“ říká.

Hra, sport, zábava i jídlo

Nový areál v Braníku je snadno dostupný městskou dopravou (150 m od tramvajové zastávky linek 3 a 17) a v okolí je i dostatek místa na parkování. Interiér i okolní plochy hýří barvami a netradičními tvary. „O spolupráci jsem požádala prověřené odborníky – architekta Jakuba Fišera, o ztvárnění interiéru se postarala výtvarnice Bára Hubená. Snažila jsem se o nestandardní dekorace, které povzbuzují dětskou fantazii,“ objasňuje celkové pojetí paní ředitelka.

Už v přízemí čeká děti od tří let v prostorné kavárně a jídelně spousta zábavy. Je zde například malý historický hrad, loďka, spousta hraček, na velké obrazovce běží filmy pro nejmenší. Je zde i prodejna s hračkami a dětskými knihami a časopisy, kterou obsluhují handicapovaní prodavači.

Pravidelně se zde pořádají výtvarné dílny, minidiskotéky a další zábavné programy, občas přijde i kouzelník.

Loftové patro patří těm nejmenším. V bezpečí měkké prostorné ohrádky si hrají batolata do tří let, miminka zde mohou maminky nakojit v zavěšených houpacích křeslech, a když dítě usne, mohou je uložit do útulné kolébky. Zde i v přízemí se mohou maminky v klidu najíst a napít a své ratolesti přitom mít pod dohledem.

Dvoudílný jídelní lístek

Dětem při hře nebo dovádění na hřišti, které kromě četných atrakcí nabízí i největší lanové centrum u nás, pěkně vyhládne a vyprahne. Pro ně i jejich rodiče vytvořil šéfkuchař Michal Blumtritt speciální jídelní lístek. Zkušený kuchař s bohatou praxí v pražských restauracích musel nad skladbou především dětského menu důkladně přemýšlet: „Vařit zde je přece jen rozdílné než v běžné restauraci. Jídla je tu nutné upravovat pro delikátnější chuťové buňky dětí.

Musíme samozřejmě mnohem méně solit a pepřit, polotovary a různé potravinové náhražky tu nenajdete.

Jídlo musí být chutné, pestré a musí mít svou výživovou hodnotu. Samozřejmostí jsou čerstvé sezonní suroviny. Na papírové prostírání, které je současně omalovánkou, tak putuje například domácí burger připravený z kvalitního masa a čerstvého pečiva s domácím kečupem, už na pohled je milá krupicová kaše zdobená lentilkami, oblíbené jsou těstoviny. Pro miminka jsou tu připraveny mixované pokrmy, v sortimentu nechybějí svačinky pro větší děti – jogurty, kukuřičné křupky či krájené ovoce.

Dospělí vyhledávají především tradiční pokrmy české kuchyně. Na výběr je dostatek teplých i studených nápojů. Zvláštní příležitostí pro kuchaře jsou společenské akce, například oslava narozenin, kterých Kroužky na Vltavě pořádaly již desítky. Oslavenci i jejich hosté si tu pochutnávají na domácích dortech a dalších laskominkách. K příjemné atmosféře přispívá i pozorná a ochotná obsluha. Kroužky a k tomu vltavský břeh vytvářejí jedinečnou oázu klidu pro rodiče a místo plné hravosti pro jejich temperamentnější potomky.


Foto: David Raub

Fotogalerie

499/679/2-106b.jpg 503/679/2-106c.jpg 508/679/2-107a.jpg 512/679/2-107b.jpg 516/679/2-107c.jpg 520/679/2-106a.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Sladké pokušení, kterému jednoduše neodoláte

11.07.2016 | PR | Rubrika: Vizitka

Připravte si sami doma sladké speciality od věhlasných cukrářek z TOP HOTELu Praha Marie Kučerové a Jany Baldové, jejíž vynikající dezerty již okusilo 16 prezidentů. Aktuálně si je nemohou vynachválit hosté restaurace BOHEMIA TOP.

MUDr. Michal Karas, ředitel společnosti Herbadent vyvrací zažitá klišé o čištění zubů: Špatným čištěním si možná ničíte zuby, špatnou pastou ale ohrožujete celý organismus

25.04.2016 | PR | Rubrika: Vizitka

„Sotva jsme si uvědomili, jak je důležité dbát na správné čištění zubů, a začali jsme používat správné pomůcky, přišlo na řadu řešení zubní pasty,“ popisuje posun v myšlení zákazníků a pacientů zubních ordinací MUDr. Michal Karas. Stoupá počet těch, kteří se zajímají o to, co obsahují produkty každodenní hygieny, od deodorantů po zubní pastu. Právě při jejím nákupu často zbrkle chybujeme.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Nejdřív málem zemřela při výslechu, potom v mlátičce a nakonec při povodních Nejdřív málem zemřela při výslechu, potom v mlátičce a nakonec při povodních
Proměna jídelny: Kombinace starého nábytku a moderních prvků vás nadchne! Proměna jídelny: Kombinace starého nábytku a moderních prvků vás nadchne!
Celebrity a hubnutí: Co pomáhá Ivaně Chýlkové nebo Cameron Diaz? Celebrity a hubnutí: Co pomáhá Ivaně Chýlkové nebo Cameron Diaz?
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web