060/845/2-40.jpg

Ve včelím království

16.01.2013 | Jitka Rákosníková | Ingredience

Med, tento podivuhodný výsledek včelího úsilí, v sobě skrývá mnohá tajemství. A je to také skvělá ingredience do receptů na chutné medové speciality. Přesvědčte se sami.

Akátový med je jemný, světlý, silně aromatický. Lipový je zprvu průzračný, později krémovitý a bělavý. Lesní či medovicový med je tmavý a lehce kořenitý, skvěle se hodí k masům, zelenině a sýrům. Kaštanový med s lehounce nahořklou notou volí gurmáni k ovoci a sýrům.

Na jednu půlkilovou sklenici medu nalétají včely 20 000 kilometrů a seberou pyl a nektar z 3 milonů květů.

Vanilkový pudink s medovým mangem

Zapékaná karotka na medu se sezamem

Kozí sýr s medem a datlemi

Medové mléko s kardamomem

Další medové recepty najdete v časopise F.O.O.D. 12/2012.


Know-how

• Včela medonosná má šest nožiček, po boku temene hlavy dvě složené oči a na vrcholu temena tři jednoduché oči, které jsou rozmístěné do tvaru trojúhelníku.

• Včela má na každém boku hrudní části jeden pár blanitých křídel, která jsou na povrchu pokrytá množstvím drobných chloupků, okem běžně neviditelných. Přední křídla jsou větší než zadní. Včela je má neustále napjatá. Pohyb křídel je tak rychlý, že není možné sledovat jednotlivé kmity.

• Letící včela spojí zadní křídlo s předními háčky ve sponě. Vytvoří tak souvislou trojúhelníkovou plochu. Včela dokáže letět dopředu, stát za letu na místě a také dokáže stát na podložce a pohybem křídel účinně větrat úl.

• Po příletu do úlu předávají včely létavky nasbíraný nektar, resp. medovici z volátka do volátka úlovým včelám. Ty nektar zahušťují jeho vystavením teplému a větranému prostředí úlu. Zahuštěnou sladinu ukládají do buněk plástů. Dalším odpařováním vody uložená sladina dozrává postupně v med.


Foto: Janne Peters
Produkce: Imme Bohn a Stephanie Nickel
Food styling: Roland Geiselmann a Maren Jahnke
Dekor styling: Maria Grossmann

Fotogalerie

045/845/2-42.jpg 049/845/2-43.jpg 053/845/2-47.jpg 057/845/2-48.jpg 061/845/2-40.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Exotické fíky - sladký poklad Středomoří

12.10.2016 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Ve Středomoří je můžete ze stromu ochutnávat již v červnu. Exotické fíky z pozdní, tedy srpnové a zářijové sklizně, jsou ale nejsladší.

Čtyři houbové poklady

12.09.2016 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Můžeme o nich diskutovat, můžeme se o ně přít, ale tato čtyřka z našich lesů, mezí, polí i pěstíren má mezinárodní renomé. Popadněte košíky a dojděte si pro ně.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

V hlavní roli omáčky: Recepty na ty nejlepší, které se nikdy neomrzí V hlavní roli omáčky: Recepty na ty nejlepší, které se nikdy neomrzí
Návod, jak levně a rychle zachránit rozbité stíny, pudr nebo tvářenku! Návod, jak levně a rychle zachránit rozbité stíny, pudr nebo tvářenku!
Souboj pohlaví: Proč je nám pořád zima, a muži padají vedrem? Souboj pohlaví: Proč je nám pořád zima, a muži padají vedrem?
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web