060/845/2-40.jpg

Ve včelím království

16.01.2013 | Jitka Rákosníková | Ingredience

Med, tento podivuhodný výsledek včelího úsilí, v sobě skrývá mnohá tajemství. A je to také skvělá ingredience do receptů na chutné medové speciality. Přesvědčte se sami.

Akátový med je jemný, světlý, silně aromatický. Lipový je zprvu průzračný, později krémovitý a bělavý. Lesní či medovicový med je tmavý a lehce kořenitý, skvěle se hodí k masům, zelenině a sýrům. Kaštanový med s lehounce nahořklou notou volí gurmáni k ovoci a sýrům.

Na jednu půlkilovou sklenici medu nalétají včely 20 000 kilometrů a seberou pyl a nektar z 3 milonů květů.

Vanilkový pudink s medovým mangem

Zapékaná karotka na medu se sezamem

Kozí sýr s medem a datlemi

Medové mléko s kardamomem

Další medové recepty najdete v časopise F.O.O.D. 12/2012.


Know-how

• Včela medonosná má šest nožiček, po boku temene hlavy dvě složené oči a na vrcholu temena tři jednoduché oči, které jsou rozmístěné do tvaru trojúhelníku.

• Včela má na každém boku hrudní části jeden pár blanitých křídel, která jsou na povrchu pokrytá množstvím drobných chloupků, okem běžně neviditelných. Přední křídla jsou větší než zadní. Včela je má neustále napjatá. Pohyb křídel je tak rychlý, že není možné sledovat jednotlivé kmity.

• Letící včela spojí zadní křídlo s předními háčky ve sponě. Vytvoří tak souvislou trojúhelníkovou plochu. Včela dokáže letět dopředu, stát za letu na místě a také dokáže stát na podložce a pohybem křídel účinně větrat úl.

• Po příletu do úlu předávají včely létavky nasbíraný nektar, resp. medovici z volátka do volátka úlovým včelám. Ty nektar zahušťují jeho vystavením teplému a větranému prostředí úlu. Zahuštěnou sladinu ukládají do buněk plástů. Dalším odpařováním vody uložená sladina dozrává postupně v med.


Foto: Janne Peters
Produkce: Imme Bohn a Stephanie Nickel
Food styling: Roland Geiselmann a Maren Jahnke
Dekor styling: Maria Grossmann

Fotogalerie

045/845/2-42.jpg 049/845/2-43.jpg 053/845/2-47.jpg 057/845/2-48.jpg 061/845/2-40.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Poznáte kvalitní čokoládu? 3 tipy, jak se vyhnout náhražkám plným cukru!

26.04.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Mírní stres, přináší radost v podobě hormonu štěstí a nikdy se jí nepřejíte. Ano, řeč je o čokoládě! Naučte se, jak ji vybírat a jak jednoduše poznat, že se jedná o kvalitní výrobek.

Naučte se jíst červenou řepu: 6 sladkých i slaných receptů

17.02.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Pod tmavou slupkou se skrývá červená a skvělá řepa, které se mnozí z nás stále ještě obávají. Řepu známe ze školních jídelen, kde se podává především nakládaná nebo vařená. Vyzkoušejte ji tentokrát jinak!

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Nejlepší červené rtěnky: Vyzkoušely jsme, kterou musíte mít! Nejlepší červené rtěnky: Vyzkoušely jsme, kterou musíte mít!
Sexuální tajemství z ložnic hollywoodských hvězd. Co na sebe prozradily? Sexuální tajemství z ložnic hollywoodských hvězd. Co na sebe prozradily?
Trápíte se pitím ovocných smoothies? Děláte největší dietní omyl! Trápíte se pitím ovocných smoothies? Děláte největší dietní omyl!
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web