738/245/4-94ryze.jpg

Ve jménu rýže

28.10.2015 | F.O.O.D. | Ingredience

Vyznáte se v rýži? Víte, co všechno se z ní vyrábí a k čemu je který druh vhodný? Odpovědi najdete v naše dnešním článku.

Rýže je jednou ze základních potravin, která doslova živí nejméně čtvrtinu obyvatel zeměkoule, a světově nejrozšířenější obilovinou. Věděli jste například, že se jí na světě denně uvaří a sní asi 530 milionů tun?

Rýže jako potravina se začala pěstovat v dnešním Thajsku už asi 4000 let před naším letopočtem, odtud se časem rozšířila do Číny a dalších asijských zemí a postupně i na jiné kontinenty. Dnes se pěstuje rýže také v Africe, je pilířem mimo jiné italské nebo jihoamerické kuchyně a ani v Evropě není tak docela popelkou.

Na sushi i k pití

V současnosti existuje na naší planetě více než 8000 druhů rýže, které se liší jak tvarem, tak barvou a pochopitelně i třeba obsahem škrobu anebo způsoby použití. U nás používáme rýži nejčastěji jako přílohu, vyrábí se z ní ovšem také mouka pro výrobu sladkých dezertů, je základem pro přípravu sushi nebo rýžových nudlí, rýžového papíru, rýžového vína saké či rýžové pálenky arak.

Rýži obecně rozdělujeme na loupanou a celozrnnou čili natural. Mezi nejznámější druhy patří dlouhozrnná basmati rýže používaná hlavně v Indii, kulatozrnná carnaroli a arborio (ideální pro přípravu italského rizota) nebo rýže jasmínová, která se pěstuje především v Thajsku. Možná jste se v obchodě setkali i s tzv. indiánskou rýží, která je z botanického hlediska pouze příbuznou rýže, nikoli jedním z jejích druhů.

Zdraví, které chutná

Rýže je nejen skvělou přílohou nebo součástí oblíbených sladkých i slaných jídel, ale také je prospěšná našemu zdraví. Je totiž přirozeně bezlepková, dobře stravitelná, obsahuje hlavně škroby a málo bílkovin, a tak bývá (samozřejmě ta loupaná) součástí šetřicích i redukčních diet. Rýže neloupaná neboli natural je naopak vhodným zdrojem vlákniny a také mnoha důležitých vitaminů (zejména B a E) a minerálních látek.


Vybrané druhy rýže

JASMÍNOVÁ RÝŽE může být jak bílá, tak červená, je podobná rýži basmati, při vaření i na talíři krásně voní po květinách a používá se nejvíce v čínské a thajské kuchyni.
ČERVENÁ RÝŽE není moc známá, ale je skvělá třeba do pilafů. Bývá také nazývána bhútánská, má načervenalá zrnka a příjemnou oříškovou chuť.
ČERNÁ RÝŽE je na pohled velice efektní a je oblíbená především v Číně, Koreji a Japonsku. Díky látkám v ní obsaženým jsou jí přisuzovány blahodárné účinky na zdraví, zejména v boji proti rakovině a volným radikálům.
LEPIVÁ RÝŽE obsahuje hodně škrobu, a tak je vhodná například pro výrobu asijských dezertů.


Článek vyšel v časopise F.O.O.D.

Fotogalerie

739/245/4-94ryze.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Silné chutě rýže

26.10.2016 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Dnes už i v běžných obchodech narazíte na spoustu druhů rýže a každý se hodí na něco trochu jiného. Vychutnejte si s námi její nezapomenutelné podoby.

Exotické fíky - sladký poklad Středomoří

12.10.2016 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Ve Středomoří je můžete ze stromu ochutnávat již v červnu. Exotické fíky z pozdní, tedy srpnové a zářijové sklizně, jsou ale nejsladší.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Vyzkoušeno před kamerou: Pudrové oční linky a skvělý pleťový rozjasňovač Vyzkoušeno před kamerou: Pudrové oční linky a skvělý pleťový rozjasňovač
VIDEO: Toužíte před Vánoci vypadat uvolněně a krásně? Objevte nový chrám krásy VIDEO: Toužíte před Vánoci vypadat uvolněně a krásně? Objevte nový chrám krásy
Máte často modřiny? Banalita, nebo velmi vážné onemocnění? Máte často modřiny? Banalita, nebo velmi vážné onemocnění?
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web