894/978/alkohol_b.jpg

Tělo se musí s alkoholem poprat

01.02.2010 | Redakce | Ingredience

Zvykli jsme si, že číše pozvednuté k přání na zdraví jsou jen zcela výjmečně naplněné něčím jiným než alkoholickým nápojem. Lidstvo se klame alkoholem odnepaměti. Dokonce mu zasvětilo i některé bohy. Bohem vína u řeků byl Dionýsos a u Římanů Bakchus...

V malém množství je alohokol našemu tělu skutečně prospěšný. Díky svému relaxačnímu účinku působí protistresově. V porovnání s abstinenty mají lidé požívající v přiměřeném množství alkohol nižší tlak krve i menší riziko vzniku mozkové mrtvice. Alkohol také snižuje obsah cholesterolu v krvi a má ochranný efekt proti ischemické chorobě srdeční. Kdo pravidelně ”posiluje s půllitrem” vytváří si vůči alkoholu toleranci. To znamená, že k dosažení určitých účinků musí alkoholik postupně pít větší a větší dávky.

S opilostí přichází příjemný pocit uvolnění, vše se zdá růžové a nadějné, přičemž starosti mizí. Opilý se rád poslouchá, sám sobě se zdá duchaplný a zpočátku je skutečně žertovný, takže baví společnost. S dalším pitím začíná být nálada vratká. Původní sympatie se mění v antipatie k některým přítomným lidem. Nástup dravosti a agresivity je poslední výstrahou, že by se měl přísun alkoholu zastavit. Alkohol se odbourává v játrech pomocí zvláštních enzymů rychlostí přibližně 8 g alkoholu za hodinu. Rychlost vstřebávání roste přímo úměrně s hmotností a prodlužuje se s vypitým množstvím. U žen se vstřebává pomaleji než u mužů.

S kocovinou příliš nenaděláte

Staří Římané věřili, že člověk, který pije z ametystového poháru, se tak snadno neopije. Různé osvědčené recepty mají i lidé v dnešní době. Kofein ani šumivý celaskon nemají větší detoxikační vliv. Místo polykání prášků je lepší doplnit tekutiny a minerální látky (sodík a draslík). Poslouží k tomu například hovězí vývar či nějaká lehce stravitelná polévka. Alkoholem těžce zkoušená játra a mozek také potěší potraviny nebo potravinové doplňky s vysokým obsahem vitamínu B. V kocovině i po té, co alkohol z krve vymizel, by rozhodně nikdo neměl sedat za volant nebo se věnovat jiné rizikové činnosti.

Pivo má ”alibi” Celkem přes 27 000 Finů ve věku mezi 50-69 lety se zúčastnilo studie, na jejímž základě se mělo potvrdit, že mezi nápoji nás ochraňuje před ledvinovými kameny tvořenými především vápníkem pouze pivo. Vědci nevědí přesně, která jeho složka je nejúčinnější, ale všechny k tomu mohou mít předpoklady. Voda a alkohol způsobují častější močení, což znamená, že se může usazovat méně vápníku v ledvinách a alkohol navíc zvyšuje vylučování vápníku z těla. Aktivní složky chmelu jsou známé tím, že snižují uvolňování vápníku z kostí. Každá sklenka piva denně znamená snížení rizika vzniku ledvinových kamenů o 40 %.

Lékaři ovšem varují: tento závěr nelze vykládat tak, že celovečerní popíjení v hospodě je vlastně intenzivní péči o vlastní zdraví!

Fotogalerie

895/978/alkohol_b.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Exotické fíky - sladký poklad Středomoří

12.10.2016 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Ve Středomoří je můžete ze stromu ochutnávat již v červnu. Exotické fíky z pozdní, tedy srpnové a zářijové sklizně, jsou ale nejsladší.

Čtyři houbové poklady

12.09.2016 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Můžeme o nich diskutovat, můžeme se o ně přít, ale tato čtyřka z našich lesů, mezí, polí i pěstíren má mezinárodní renomé. Popadněte košíky a dojděte si pro ně.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Našly jsme ty nejlepší podzimní laky na nehty do 100 korun Našly jsme ty nejlepší podzimní laky na nehty do 100 korun
Jednoduchý trik, jak rychleji zhubnout? Otevřete si okno! Jednoduchý trik, jak rychleji zhubnout? Otevřete si okno!
Vzrušující hrátky v každé poloze? Pořiďte si do ložnice zrcadlo! Vzrušující hrátky v každé poloze? Pořiďte si do ložnice zrcadlo!
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web