878/978/svet_b.jpg

Pestrý svět koření

01.02.2010 | Redakce | Ingredience

Anýz - pochází z Egypta a Sýrie. Jako koření se používají hlavně semena, ale i listy. V kuchyni slouží k přípravě vánočního pečiva, koláčů, kompotů, do pokrmů z ryb, zeleninových pokrmů, v pekařství a cukrářství, do bílého pečiva a cukrářských výrobků, v likérnictví k přípravě alkoholických nápojů. Anýz podporuje sekreci žláz, má baktericidní účinky, urychluje trávení a podporuje chuť k jídlu...

Anýz

- pochází z Egypta a Sýrie. Jako koření se používají hlavně semena, ale i listy. V kuchyni slouží k přípravě vánočního pečiva, koláčů, kompotů, do pokrmů z ryb, zeleninových pokrmů, v pekařství a cukrářství, do bílého pečiva a cukrářských výrobků, v likérnictví k přípravě alkoholických nápojů. Anýz podporuje sekreci žláz, má baktericidní účinky, urychluje trávení a podporuje chuť k jídlu.

Hřebíček

- pochází z Molouckých ostrovů. Patří k nejstarším známým kořením. Kořením jsou sušená, nerozvitá květní poupata. Koření se jím marinády, omáčky a kečupy, červené zelí, zvěřina, skopové, šunka. Ochucuje pečiva, marmelády, kompoty, svařené víno, nakládanou zeleninu a houby. Hřebíček podporuje chuť k jídlu a pomáhá při trávení, při bolestech zubů, povzbuzuje krevní oběh.

Kmín

- roste v mírném pásmu Evropy a Ameriky. Světlehnědá semena mají zvláštní příjemou vůni a štiplavě kořeněnou chuť. Je vhodný do slaných a sladkých pokrmů, nezbytný je při vaření brambor a většiny bramborových pokrmů, dobře ochucuje zelí, kapustu, červenou řepu, sýry a sýrové pokrmy, zeleninové polévky, guláše zejména z vepřového a telecího masa a dušené pečeně. Moučníkům a pečivu dodává charakteristickou chuť a vůni. Kmín mírní zažívací potíže a nadýmání, tlumí křeče.

Majoránka

- pochází z východního pobřeží Středozemního moře. Jako koření se používají sušené květy a lístky této rostliny. Majoránka má silně kořeněnou chuť a vůni. U nás se používá obvykle k výrobě domácích uzenin, ke kořenění masitých jídel, omáček, pečeného masa, nádivek, paštiky, zeleniny, polévek, drštěk a houbových jídel. Majoránka se obvykle používá spolu se s pepřem a solí. Malé množství se může používat s tymiánem, šalvějí nebo rozmarýnem. Nehodí se k oregánu. Na druhu jídla závisí jakým způsobem toto koření použijeme. Maso a uzeniny kořeníme před pečením nebo vařením, ostatní ke konci přípravy.

Muškátový oříšek a květ

- domovinou muškátovníku jsou Moloucké ostrovy. Muškátové oříšky jsou zralá vyloupaná semena muškátovníku. Plod je obalen míškem,jehož sušením získáváme muškátový květ. Muškátový oříšek je hořce kořenitý a pálivě ostrý. Hodí se k upravování masa, omáček, zeleniny a bramborových pokrmů. Užívá se také do uzenin, masových pudinků a paštik, vaječných a tvarohových pokrmů, bílých zeleninových polévek, dobře ochucuje nádivky do drůbeže. Posiluje nervy, zlepšuje náladu a navíc působí proti revmatismu a podporuje trávení.

Paprika

- toto koření bylo známo indiánům v Jižní Americe před 4 000 lety. Do Evropy ji dovezli Španělé z jižního Mexika. Na koření se suší a melou pouze zralé červené odrůdy papriky. Vůně papriky je alabá, chuť nasládlá až kořenitě ostrá a palčilá, barva od oranžové po cihlově červenou a rozděluje se na druhy lahůdkové, ušlechtilé sladké, polosladlé, růzové (tj.pálivé) a ostré. Koření se jí především masové, rybí a zeleninové pokrmy, je nezbytná při přípravě guláše a perkeltů. Potřebná je v uzenářství a při výrobě stolní hořčice. Povzbuzuje trávení, podporuje prokrvování a pomáhá při revmatických potížích.

Pepř

- je univerzální koření. Používá se čerstvý celý, sušený celý i mletý, také drcený a tlučený, rovněž konzervovaný. Čerstvě mletý - černý nebo bílý - patří k nejaromatičtějším, zejména do salátů a minutek. Celý pepř se používá do marinád, masových a zeleninových vývarů, masových pečení. Zelený pepř je ideální do omáček k rybám a drůbeži. Platí zásada: bílý pepř dáváme na světlé pokrmy, černý na tmavé. Pepř stimuluje trávení a podporuje krevní oběh.

Šafrán

- nejdražší koření, pocházející původně z Asie. Květ šaránu je fialový, ale samotné koření je oranžově červené. Sušené blizny chutnají lehce po medu a trochu hořce. V kuchyni se užívá šafrán sušený, přednost se dává vláknům před práškem. Pro chuťovou intenzivnost jej užíváme velice úsporně do dušených či vařených rybích pokrmů, polévek, omáček, rizot a sladkých rýžových nákypů, paelly, moučníků a jemného pečiva. Pokrmy barví výrazně do žluta. Používá se v malých dávkách, předávkováním jídlo zhořkne. Šafrán posiluje srdce, pomáhá při kašli a nespavosti, cení se i afrodiziakální účinek.

Vanilka

- popínavá rostlina pocházející z tropických lesů Mexika, Madagaskaru a Réunionu. Vanilka je jedním z nejdražších koření na světovém trhu a nejmladším z tzv. klasických koření, používaných v Evropě. Jako koření se používaj čerstvé tobolky nebo z nich vyškrabaná semena nebo sušené, upravené jako prášek, esence nebo extrakt. Vanilka intenzivně voní a má nasládlou chuť. Její použití je omezeno na sladká jídla - likéry, zmrzliny, krémy a sušenky, kompoty, jogurty, pudinky apod. Často se nahrazuje umělým vanilinem.

Fotogalerie

879/978/svet_b.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Jak vybrat brambory na vánoční salát?

08.12.2016 | Redakce | Rubrika: Ingredience

O tom, jak připravit dokonalý bramborový salát, jsme psali minule. Tentokrát se podíváme na to, jaké brambory jsou na jeho přípravu vhodné a kterou odrůdu použít. Nákupem vás provede Jiří Konhefr, spolumajitel řetězce Food Story.

Silné chutě rýže

26.10.2016 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Dnes už i v běžných obchodech narazíte na spoustu druhů rýže a každý se hodí na něco trochu jiného. Vychutnejte si s námi její nezapomenutelné podoby.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

10 dárků, které ženy za žádnou cenu nechtějí najít pod stromečkem 10 dárků, které ženy za žádnou cenu nechtějí najít pod stromečkem
Čeká vás velká láska? Na Vánoce si ji můžete přičarovat! Čeká vás velká láska? Na Vánoce si ji můžete přičarovat!
Cukroví z bílků: Jak nejlépe využít zbytky z pečení Cukroví z bílků: Jak nejlépe využít zbytky z pečení
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web